Analiza przedstawiona 26.11.2023 roku (“Three clusters of Salmonella Enteritidis ST11 infections linked to chicken meat and chicken meat products”), przeprowadzona przez Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) pokazuje, że w okresie od stycznia 2023 roku do 24 października 2023 roku w 14 krajach na świecie potwierdzono łącznie 335 przypadków Salmonelli Enteritidis ST11.
Jednocześnie jak zaznacza raport, większość rozpoznanych przypadków pochodzi z mięsa z kurczaków. Kraje, gdzie rozpoznano Salmonellę Enteritidis ST11 to Polska, Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Słowenia i Szwecja, ale także Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Przypadki w Europie
Salmonella Enteritidis ST11 jest niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka, szczególnie dla osób starszych, niemowląt i osób z obniżoną odpornością. Pierwszy klaster (analiza klastrowa sekwencji przeprowadzona pomiędzy 2022 i 2023 rokiem) zidentyfikował 66 osób zakażonych w dziewięciu krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w wieku do 84 lat. Najwięcej przypadków wystąpiło w Wielkiej Brytanii - 21, a następnie we Francji - 19. W Austrii jedna osoba zmarła. W Polsce 3 trafiły do szpitala, w Niemczech liczba ta wzrosła do 5 osób. Klaster 2 (analiza klastrowa sekwencji przeprowadzona pomiędzy 2012 i 2023 rokiem) pokazuje już 192 przypadki w 12 różnych krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Ponownie najwięcej przypadków odnotowano w Wielkiej Brytanii - aż 83, a następnie we Francji - 60. Klaster 3, który objął analizę klastrową pomiędzy 2014 i 2023 rokiem objął 77 osób zakażonych w ośmiu krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Najwięcej przypadków odnotowano kolejno we Francji oraz Wielkiej Brytanii.
Polskie mięso ponownie na celowniku kontroli
W trakcie przeprowadzonych w 2023 roku krajowych dochodzeń, właściwe organy zajmujące się kwestiami bezpieczeństwa żywnościowego w Danii, Austrii i Włoszech, przedstawiły wyniki badania 10 próbek, które wskazały 7 producentów zlokalizowanych w Polsce oraz jednego producenta w Austrii. Wspólnym punktem skażenia w Danii, Austrii i we Włoszech jest mięso z kurczaka w tym kebab z kurczaka.
Analizując dane z wielu krajów na poziomie Unii Europejskiej, większość skażonego mięsa pochodziło właśnie z Polski. Jednocześnie przeprowadzone analizy wykazały obecność także innych typów salmonelli.
Jak wskazano w raporcie Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, potrzebne są dalsze badania i analizy oraz kluczowe jest wdrożenie skutecznych i konkretnych środków kontrolnych i zapobiegawczych. Jednocześnie przewiduje się, że epidemia będzie się przedłużać, a z czasem liczba odkrytych przypadków będzie rosnąć, obejmując tym samym wiele krajów.
Anna Spurek, COO Green REV Institute: “Ofiarami sektora hodowlanego i koncernów mięsnych są ludzie - zdrowie, życie ludzi jest narażone przez politykę masowej produkcji, traktowania zwierząt jak biomaszyn, jak najniższych kosztów i jak najwyższych zysków hodowców. Musimy jasno powiedzieć - w 2023 r. nie ma miejsca na przemysłową, niezrównoważoną produkcję zwierzęcą.”
Morgan Janowicz, KOO ds. Partnerstwa Green REV Institute: “Po ostatnich doniesieniach o skażonym mięsie z Polski trafiającym do Wielkiej Brytanii to już kolejne niepokojące przypomnienie o tym z czym wiąże się produkcja zwierzęca. Odpowiednie organy różnych państw w UE, które przeprowadziły swoje śledztwa wskazują, że skażone mięso w większości pochodzi z Polski. Polska jest liderką produkcji mięsa z kurczaka w UE, czas przyznać się przed światem, że produkcja ta uderza nie tylko w klimat, bioróżnorodność i zwierzęta tzw. hodowlane, ale także w zdrowie ludzi. Czas wziąć za to odpowiedzialność.”
Źródło: Green REV Institute