Podatnicy, którzy rozliczani są z podatków przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – czyli emeryci i renciści, nie korzystający z ulg – zawsze postrzegani byli jako grupa stracona dla 1%. Co prawda formalnie mogli wspierać OPP tak samo jak wszyscy inni podatnicy (czyli samodzielnie składając PIT), nie od dziś jednak postulowano, żeby stworzyć dla nich przepisy specjalne. I tak właśnie się dzieje.
Dlaczego liczna grupa emerytów i rencistów była do tej pory "wykluczona" z 1%? Decydowała o tym konieczność samodzielnego składania PIT-u. Jeśli świadczeniobiorca nie miał obowiązku rozliczać się samodzielnie (np. kiedy dorabiał do świadczeń), kiedy nie korzystał z ulg czy wspólnego rozliczenia z małżonkiem, było mało prawdopodobne, że weźmie na siebie obciążenie związane z wypełnianiem deklaracji, tylko po to, żeby wesprzeć wybraną OPP. Bo wypełnienie deklaracji nie jest proste. Tak to tłumaczono, choć trzeba przyznać, nie bez pewnego paternalizmu w stosunku do seniorów i osób niepełnosprawnych. Wielokrotnie pojawiał się więc postulat specjalnych uproszczeń.
Ekspresowa nowelizacja z ułatwieniami dla emerytów
Specjalny PIT do wskazywania OPP
Emeryt nie będzie musiał wyliczać, jaką kwotę stanowi jego 1% (robią to wszyscy inni podatnicy uprawnieni do wspierania OPP). Wystarczy, że wskaże organizację pożytku – poda jej KRS. Rubryki dotyczące przekazania 1% będą wyglądały w PIT-OP tak samo jak rubryki jednoprocentowe innych PIT-ów umożliwiających dokonanie alokacji, z tym że PIT-OP pozbawiony będzie miejsca na wpisanie kwoty.
Czekamy na dalszy etap prac nad nowelizacją
O tym, czy posłowie uchwalą omówione ułatwienia i jaki będzie ich ostateczny kształt, napiszemy wkrótce. Pośpiech konieczny dla skutecznego wprowadzenia przepisów jeszcze w tym roku wskazuje, że ustawa może być procedowana już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (8-10 lutego 2017 r.).
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)