Fundacja Horyzont Zdarzeń Akademia Aktywności i Rozwoju opowiada o swoim innowacyjnym projekcie pracy z młodzieżą.
Wszyscy pracujący z młodzieżą od dawna zastanawiają się, jaką drogę obrać, by dotrzeć do tak wymagającego odbiorcy. Co zaproponować znudzonej, zanurzonej w wirtualnym świecie, stechnologizowanej młodzieży, dla której wiedza pochodzi z Google'a, uznanie mierzone jest ilością lajków na Facebooku, a spędzanie czasu z przyjaciółmi sprowadza się do wspólnej gry w League of Legends.
Fundacja Horyzont Zdarzeń Akademia Aktywności i Rozwoju wraz z MOKSiR-em Chrzanów postanowiła podjąć to nie lada wyzwanie realizując projekt „Azymut aktywności” – innowacyjny program profilaktyczny dla młodzieży. Projekt nakierowany był na przeciwdziałanie patologiom społecznym wśród młodzieży zamieszkałej w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich, na terenie powiatu krakowskiego i chrzanowskiego. W projekcie wzięło udział 40 uczniów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.
Na czym polegała innowacja naszego działania?
Projekt Azymut aktywności wyróżnia autorska, wypracowana przez specjalistów z dziedzin psychologii i animacji czasu wolnego metoda, polegająca na wykorzystaniu drużynowych gier terenowych jako przestrzeni do pracy o charakterze psychologicznym.
Młodzież została objęta niezwykle atrakcyjnymi blokami zajęciowymi ,których podstawą była aktywność, współdziałanie, jaki i rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich.
Blok gier terenowych
Rozwój komunikacji interpersonalnej, zachowań asertywnych, nauka sztuki negocjacji i dyplomacji czy sztuka konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w grupie, były częścią treningu kompetencji społecznych, który moderowany był przez obecnego na miejscu psychologa. Dodatkową atrakcją była nauka z zakresu dawnego władanie mieczem (przy użyciu broni bezpiecznej), łucznictwa dawnego, rozgrywek typu Jugger czy rpg – jako forma poszerzania horyzontów względem możliwości spędzania czasu wolnego.
Blok zajęć ratowniczo-survivalowych
Drugim elementem tego bloku zajęciowego był survival, czyli nauka z zakresu sztuki przetrwania. Nauka rozpalania ognisk różnymi technikami, terenoznawstwo, budowa schronień leśnych, to wiedza, która posłużyła uczestnikom w survivalowych rozgrywkach drużynowych.
Po odbyciu dwóch bloków szkoleniowych odbył się pełen emocji dwudniowy obóz taktyczny, w terenie leśnym, uprzednio samodzielnie przygotowanym przez uczestników podczas zajęć (budowa schronień leśnych).
Była to 24-godzinna, przepełniona adrenaliną ciągła rozgrywka – prowadzona zarówno w dzień, jak i w nocy, podczas której uczestnicy utrwalili nabyte wcześniej umiejętności i wykorzystali zdobytą wiedzę, nocując we wcześniej przygotowanej przez siebie leśnej „bazie”.
Zdobywszy wszystkie praktyczne umiejętności i doświadczywszy na własnej skórze wrażeń, jakie dostarczają zajęcia terenowe, nadszedł czas, aby odkryć przed uczestnikami, jak to się robi– czyli jak tworzyć pasjonujące scenariusze gier terenowych. Zajęciami podsumowującymi cykl zajęć tematycznych były zajęcia instruktorskie z tworzenia gier terenowych jako formy animacji lokalnej. Uczestnicy dowiedzieli się, jak organizować eventy w swoich własnych miejscowościach.
Blok edukacji obywatelskiej
Cyklem zajęć z jednej strony wieńczącym dotąd zdobyte umiejętności, a z drugiej mający na celu przeniesienie ich do działania w i na rzecz swoich społeczności lokalnych był specjalnie zaprojektowany blok edukacji obywatelskiej – uczestnicy dowiedzieli się o korzyściach związanych z wolontariatem, czym jest trzeci sektor, a także podczas specjalistycznych warsztatów udoskonalali sztukę rozwiązywania problemów społecznych. Do współpracy zaprosiliśmy specjalistę z dziedziny edukacji obywatelskiej (z kancelarii prawniczej), oraz lokalne NGO, by opowiedziały o swojej działalności, a także spędziliśmy dzień z wybraną organizacją, która najbardziej przypadła do gustu młodzieży.
Ostatnim elementem projektu było wspólne z beneficjentami stworzenie fanpage’a i grupy na Facebooku – jako lokalnego portalu społecznościowego zrzeszającego ludzi chcących aktywnie działać, animować wydarzenia lokalne, wymieniać się informacjami o ciekawych inicjatywach, jak i także celem komunikacji i poznawania nowych inspirujących osób.
Dzięki połączeniu takich elementów jak gry terenowe, survival, adrenalina, sporty drużynowe, wyzwania, larpy, asg z pracą psychologa w terenie nakierowaną na wzmacnianiem kompetencji społecznych, obywatelskich i rozwojem postawy proaktywnej – skierowaliśmy młodzież na azymut aktywności!
Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.