Ostatnio wiele się mówi o ministerialnych dotacjach. I o negatywnych ocenach ekspertów. Politycy w mediach wypowiedzieli wiele słów na temat potrzeby kontroli. Zewnętrznych, wewnętrznych i jakich tylko można. Nie tylko na temat konkursów w ministerstwach, ale też tych ogłaszanych przez Narodowy Instytut Wolności. Mamy kilka pytań i refleksji.
Tak sobie słuchamy i czytamy różne komentarze, dotyczące wyboru projektów i organizacji w Narodowym Instytucie Wolności. I tak się zastanawiamy… Można być jednak trochę w ciąży? Konkretnie być ekspertem sprawdzającym, aplikującym o pieniądze i komentującym?
Mamy wrażenie, że dyskusja o NIW zdejmuje odpowiedzialność z ekspertów, którzy są powoływani co roku do oceny wniosków. Instytucja to nie budynek, tylko ludzie, którzy jej dają twarz. Można mieć zastrzeżenia, jako organizacja, a jednocześnie być na liście ekspertów? Raz, czy więcej razy jest w porządku?
Nie można udawać, że się jest spoza systemu, jak się jest jego członkiem. Takie jest nasze zdanie. Bo to jest jego legitymizowanie. Chyba że wszystko jest w porządku, a uwagi, to tylko medialna chęć zaistnienia. A jak się siedzi jednocześnie na trzech krzesłach, to też jest w porządku, czy nie bardzo? Aplikujesz, oceniasz, komentujesz.
Żebyśmy się dobrze zrozumieli.
Nie mamy żadnych zastrzeżeń do organizacji, które składają wnioski do NIW-u. To są publiczne pieniądze, każda organizacja ma prawo. MOL też aplikował do 2022.
Ale ktoś te wnioski ocenia. I ktoś zgłasza zastrzeżenia, albo nie zgłasza. Więc albo wszystko jest w porządku i nie ma problemu z figurowaniem na liście ekspertów, albo nie jest to powód do dumy. Nie wiemy, jak odbywa się losowanie. Pewnie niezależni eksperci o to dbają, żeby było w porządku. A ile za ocenę wniosku?
Nam się wydaje, że warto pytać o ocenę ludzi, którzy są ekspertami Narodowego Instytutu Wolności i jednocześnie ich organizacje składają wnioski. Zwłaszcza takich, którzy są ekspertami kilka lat. Bo my nie słyszeliśmy, żeby się do tego przyznawali. A z jakiegoś powodu wciąż figurują na tej liście. Z jakiego?
Szukajcie, może znajdziecie znajomych z zaprzyjaźnionej organizacji. Zapytajcie, jak to z Narodowym Instytutem Wolności jest. I jak się tam jest.
2019 https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2021/09/Eksperci-PROO_2019.xlsx
2020 https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2021/09/Eksperci-PROO-2020.pdf
2021 https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2021/09/Eksperci-PROO-1a-2021.pdf
https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2021/09/Eksperci-PROO-1b-2021.pdf
https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2021/09/PROO-3-2021-eksperci.pdf
https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2021/09/Lista-ekspertow-PROO-4-edycja-2021-1-1.pdf
2022 https://niw.gov.pl/wp-content/uploads/2022/06/Eksperci-2022-lista.pdf
Źródło: Fundacja "Miasto Obywatelskie Lubartów"