Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wrzucił pierwszą zużytą bateryjkę i zainaugurował w ten sposób ogólnopolską akcję #EkoWalentynki. Dziś spotkaliśmy się na konferencji prasowej w PSZOKU w Wałbrzychu MZUK Sp. z o.o. Wałbrzych, podczas której opowiedzieliśmy, co robić, aby baterie nie zatruwały ziemi, lasów i rzek.
Podziękowania za organizację dla super ekipy Czysty Wałbrzych z Paweł Siodłak na czele. Dziękuję mediom za obecność: https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/138110/W-Walbrzychu-Walentynki-sa-EKO, https://www.walbrzyszek.com/mozna-oddawac-baterie-64911 , https://szczawnozdroj.naszemiasto.pl/ekowalentynki-ruszyly-w-walbrzychu-zachecali-do-wyrzucania/ar/c1-9615667, https://walbrzych.naszemiasto.pl/ekowalentynki-ruszyly-w-walbrzychu-zachecali-do-wyrzucania/ar/c1-9615667, https://www.walbrzych24.com/artykul/43368/k/1/walentynkowa-zbiorka-zuzytych-baterii.
#EkoWalentynki wspierane są od lat przez REMONDIS Electrorecycling Polska , Electro-System Organizacja Odzysku, Europejska Platforma Recyklingu .Ruszyła 15. edycja akcji #EkoWalentynki . Akcję zainaugurował 14 lutego w PSZOKu (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) Prezydent Wałbrzycha, wrzucając pierwszą zużytą baterię do specjalnego pojemnika! EkoWalentynki - bo kochamy Ziemię i chcemy ją chronić przed zaśmiecaniem.
Będziemy działać w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel. Pozbieramy zużyte bateryjki w szkołach, przedszkolach, na wyższych uczelniach, w samorządach, mediach, organizacjach społecznych. Akcję organizujemy wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska, Electro-System Organizacja Odzysku, Europejska Platforma Recyklingu - firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii, oraz naszym przyjacielem, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym od lat wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska.
A dlaczego należy zbierać baterie?
Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami. Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.
Pamiętajmy!
Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów. Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora. Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych, w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.
Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.
W ramach "Zbieraj z Klasą" każda szkoła może się zapisać i zbierać baterie za punkty, które mogą być następnie wymienione na przybory szkolne. https://www.zbierajzklasa.pl/
Pozdrawiam i zapraszam do udziału w akcji: Dominik Dobrowolski, dominik@cycling-recycling.eu, tel. 697092978
Źródło: Dominik Dobrowolski