– Ekonomia społeczna osiągnęła sukces w czasie kryzysu. Przedsiębiorstwa społeczne poradziły sobie z nim znacznie lepiej niż pozostałe, m.in. dlatego, że ich głównym celem jest zatrudnienie, a nie maksymalizacja zysku – mówiła na IV Ogólnopolskich Spotkaniach Ekonomii Społecznej Dorotea Daniele z DIESIS, organizacji wspierającej rozwój ekonomii społecznej w wymiarze globalnym.
Apel najwyraźniej nie pozostał bez odpowiedzi. W najnowszym planie dla wzmocnienia wzrostu gospodarczego Unii, wśród 50 propozycji działania w sferze prawa pracy i wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, znalazły się też takie, które wprost odnoszą się do ekonomii społecznej.
Jak czytamy w komunikacie: „Pierwsza dekada trzeciego tysiąclecia pokazała, że w całej Europie i na świecie istnieje ogromny potencjał innowacyjności w sferze gospodarki społecznej”.
Komisja doceniła kreatywność i innowacyjność społecznych przedsiębiorców, którzy mierzą się z dwoma bardzo ważnymi problemami: wykluczeniem społecznym i starzeniem się europejskich społeczeństw. Idee ekonomii społecznej wpływają pozytywnie na wszystkich zainteresowanych – pracodawców, pracowników, konsumentów i inwestorów. Mają tym samym wpływ na wzrost zatrudnienia i rozwój gospodarczy.
Stąd pomysł, aby wzmocnić sektor społecznej przedsiębiorczości poprzez takie instrumenty jak: „organizacja zamówień publicznych i prywatnych (polityka zakupów w sektorze prywatnym i społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw), lepszy dostęp do finansowania (przez banki lub na rynkach finansowych, w szczególności z wykorzystaniem nieaktywnych oszczędności), wprowadzenie nowego systemu funduszy inwestycyjnych cele propagowania i poprawy płynności inwestycji”.
Komisja zaproponuje tzw. statut fundacji europejskiej. W domyśle ma on ułatwić funkcjonowanie fundacjom, którym doskwiera obecnie cały szereg problemów natury prawno-finansowej, tj. koszty administracyjne, obowiązek sprawozdawczości, działalność transgraniczna i problemy rozliczeniowe.
Podobne rozwiązania Komisja będzie chciała zaproponować spółdzielniom, które są szczególnie ważne ze względu na kluczową rolę w stymulowaniu rozwoju gospodarczego i specyficzny model zarządzania oparty na solidarności i etosie grupy. Proces ten ma być jednak poprzedzony szerokim procesem konsultacji rozporządzenia o statucie spółdzielni europejskiej.
Komisja przyjrzy się też organizacjom wzajemnościowym i ich działalności ponadnarodowej. Obecnie ponad 120 mln Europejczyków jest objętych ubezpieczeniami zdrowotnymi prowadzonymi przez organizacje wzajemnościowe. Do tego dochodzi cały sektor pozostałych ubezpieczeń, jak chociażby polskie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i usługi pośrednictwa finansowego.
Wstępnym terminem zakończenia zapowiedzianych działań jest rok 2012. Komisja ma zatem bardzo mało czasu na podjęcie rozmów z państwami członkowskimi. Warto jednak już teraz docenić ten plan za jego ambicję i długofalową perspektywę planowanych działań.
Źródło: Komisja Europejska