Od kilku tygodni w parlamencie europejskim oraz wśród czołowych przedstawicieli Państw członkowskich Unii Europejskiej trwa batalia o budżet unijny na lata 2014-2020. Budżet, który dla nas Polaków ma ogromne znaczenie, ponieważ od niego będzie zależał w dużej mierze społeczny i gospodarczy rozwój naszego kraju w najbliższych latach. Negocjacje nie ustają, a kluczowe decyzje zapadną w ciągu najbliższych miesięcy.
Jednym z kluczowych obszarów, dla którego miejsce znalazło się w ramach unijnej polityki spójności, a tym samym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest ekonomia społeczna (ES).
Do tej pory w ramach środków Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013 wsparcie ekonomii społecznej odbywa się na kilku płaszczyznach. Brakowało jednak pewnych systemowych rozwiązań oraz przepisów prawnych, które regulowałyby i porządkowały działania w tym obszarze. Przedsiębiorstwa społeczne oraz instytucje je wspierające musiały borykać się z brakiem definicji ekonomii społecznej oraz bardzo wąskim katalog podmiotów ekonomii społecznej (PES). Ponadto brak jasnego rozgraniczenia przedsiębiorczości społecznej z ekonomią społeczną powodował liczne trudności oraz wątpliwości interpretacyjne.
Proces wsparcia ekonomii społecznej odbywał się dwutorowo:
Doświadczenia z wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013 pokazują jednak, że konieczne jest uporządkowanie regulacji dot. ekonomii społecznej w Polsce oraz ponowne zweryfikowanie proponowanej struktury wsparcia PES. Możliwości takie daje kolejny okres programowania.
Punktem wyjścia do realizacji tych założeń oraz ważnym instrumentem, który ma regulować działania w obszarze ekonomii społecznej w Polsce jest Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Dlaczego Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej jest ważny, jakie niesie korzyści dla sektora ekonomii społecznej?
Nowa perspektywa finansowa ma wpierać ekonomię społeczną przede wszystkim w sposób bardziej bezpośredni w odniesieniu zarówno do nowo powstałych przedsiębiorstw społecznych tzw. Start-upów, ale także rozwój i profesjonalizację tych już istniejących. Planowane jest zwiększenie dostępu przedsiębiorstw społecznych do kapitału bezzwrotnego, ale również zwrotnego w formie preferencyjnych pożyczek oraz poręczeń. Cały proces profesjonalizacji przedsiębiorstw społecznych ma wspierać „sieć wsparcia” stanowiąca coś na kształt obecnych Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Działania na rzecz przedsiębiorstw społecznych w głównej mierze będą opierać się na zwiększeniu dostępu do usług szkoleniowych, doradczych, coachingu i innych niezbędnych narzędzi sprzyjających budowaniu potencjału sektora ekonomii społecznej.
W perspektywie długofalowej kluczowe znaczenie będzie miało również budowanie wzajemnej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami społecznymi oraz ich sieciowanie. Przekazane wsparcie ma docelowo bowiem sprzyjać budowaniu samodzielności oraz niezależności ekonomicznej przez przedsiębiorstwa społeczne a środki oraz wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego stanowić wyłącznie niewielki odsetek „przychodów” PES - koncentracja na zyskach z prowadzonej działalności gospodarczej.
Jednocześnie wsparciu przedsiębiorstw społecznych będzie towarzyszyć rozwój otoczenia przedsiębiorstw społecznych poprzez budowę silnej i stabilnej sieci wsparcia. Sieci, która poprzez wysoką jakość świadczonych usług przyczyni się do zbudowania solidnych i profesjonalnie działających przedsiębiorstw społecznych, zaradnych, potrafiących radzić sobie w warunkach rynkowych. Kluczowe wydaje się więc odchodzenia od bezzwrotnych dotacji na rzecz instrumentów zwrotnych tj. pożyczki lub poręczenia. Na chwilę obecną plany dotyczące nowego okresu programowania 2014-2020 nie określają precyzyjnie, czy ten rodzaj wsparcia, tz. Instrumenty zwrotne, będzie realizowany na poziomie centralnym czy powierzony regionom.
Proponowany kierunek pokazuje jednak, że przedsiębiorstwa społeczne stały się jednym z ważniejszych „graczy” na rynku, a realizowane przez nie cele społeczne odgrywają bardzo dużą rolę w działaniach na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, walce z bezrobociem, niepełnosprawnością.
Na chwilę obecną znamy tylko ogólne założenia dotyczące tego, jak będzie wyglądała ekonomia społeczna w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020. Jest jednak jeszcze czas na przekazywanie ewentualnych propozycji kształtu ekonomii społecznej oraz roli, jaką ma odegrać w rozwoju społeczno-ekonomicznym naszego kraju.
Zachęcamy do włączenia się do dyskusji na ten temat!
Pobierz
-
201212200959560560
831470_201212200959560560 ・38.72 kB