Ekonomia społeczna niemal niewidoczna w strategiach kraju. Weź udział w konsultacjach!
Dwie strategie, plany na 10 lat, 300 stron dokumentów, sto kilkadziesiąt narzędzi i… tylko kilka ogólnych zdań na temat ekonomii społecznej. Do 18 grudnia trwają konsultacje Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju, a do 21 grudnia – Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego. W dokumentach tych ekonomia społeczna odgrywa rolę marginalną. Dlatego zdaniem redakcji ekonomiaspoleczna.pl warto przyjrzeć się propozycjom strategii i wyrazić swoją opinię na ich temat.
Średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju
Celem głównym strategii jest wzmocnienie gospodarczych, społecznych i instytucjonalnych potencjałów zapewniających szybszy i zrównoważony rozwój kraju oraz poprawę życia ludności. W związku z tym wyznaczone są trzy obszary strategiczne – sprawne i efektywne państwo, konkurencyjna gospodarka i spójność społeczna i terytorialna.
Spore zdziwienie w związku z tym może budzić praktycznie nieobecność w Średniookresowej Strategii mechanizmów ekonomii społecznej. Pojawia się ona tylko raz w rozdziale III.1.1. Zwiększenie aktywności osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Autorzy Strategii wyrażają przekonanie, że metodą walki z wykluczeniem będą działania państwa zmierzające do zwiększenie wskaźnika zatrudnienia i ułatwienie dostępu do usług publicznych. W związku z tym pojawia się deklaracja, że „państwo będzie wspierało rozwój ekonomii społecznej, przede wszystkim poprzez odpowiednie instrumenty legislacyjne i finansowe”.
Ekonomia społeczna jest tu rozumiana jako „jeden z ważnych instrumentów sprzyjających aktywizacji osób wykluczonych”. Aktywizacja ta ma zostać osiągnięta poprzez integrację grup defaworyzowanych i stwarzanie dla nich miejsc pracy. Niestety nie pojawiają się żadne szczegóły dotyczące kierunku zmian legislacyjnych i finansowych, ani cele zakładane dla rozwoju ekonomii społecznej.
Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego
Ekonomia społeczna wymieniona jest w narzędziu 39 (Wprowadzenie zmian w zakresie zasiłków oraz świadczeń społecznych w celu wzrostu ich efektywności), gdzie mowa jest o tym, że świadczenia musza być powiązane z udziałem w aktywnych programach rynku pracy i ekonomii społecznej. W części dotyczącej ogólnych perspektyw branych pod uwagę przy tworzeniu strategii pojawia się zrównoważony rozwój, ale rozumiany jest jedynie w swoim wymiarze środowiskowym, co wydaje się poważnym ograniczeniem.
Jeśli nie my, to kto?
Konsultacje trwają jeszcze kilka dni. Jeśli środowisko przedsiębiorców społecznych nie upomni się o mocniejszą obecność ekonomii społecznej w strategiach, nikt inny tego nie zrobi.
Pobierz
-
201111291752140755
706869_201111291752140755 ・38.72 kB
-
201112081347210426
709380_201112081347210426 ・38.72 kB
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl