- Europejska Sieć Współpracy jest na etapie formułowania ostatecznych wniosków na temat sposobu wspierania ekonomii społecznej za pomocą środków z Europejskiego Funduszu Społecznego - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, otwierając seminarium na temat ekonomii społecznej. Spotkanie, odbywające się 2-3 kwietnia 2012 r. w Warszawie, zostało zorganizowane w ramach europejskiej sieci współpracy Network for better future of social economy.
W seminarium udział wzięli przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej zajmujący się zarządzaniem Europejskim Funduszem Społecznym, a także reprezentanci władz regionalnych oraz eksperci i naukowcy. Celem spotkania jest podsumowanie 2-letnich prac prowadzonych nad zagadnieniem ekonomii społecznej oraz dyskusja na temat sposobów dalszego wsparcia jej idei, przedstawiona zarówno z punktu widzenia polityków jak i praktyków.
Ekonomia społeczna została uznana przez Komisję Europejską za ważny środek dzięki któremu promuje się integrację społeczną i zwalcza ubóstwo. Jest to jeden z czterech głównych priorytetów Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponadto, wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych jest jednym z czynników zwiększających innowacje społeczne. Według ministra Pawła Orłowskiego, jest to niezmiernie istotne dla tworzenia polityki, która będzie w większym stopniu dostosowana do globalnych zmian społecznych.
Projekty wspierające ekonomię społeczną są finansowane w ramach Programu Kapitał Ludzki, Działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej. Przewiduje ono realizację projektów skierowanych bezpośrednio do osób i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. Istotne jest również oferowanie pomocy podmiotom wspierającym i realizującym usługi wobec innych podmiotów ekonomii społecznej oraz tworzenie otoczenia sprzyjającego ich rozwojowi. W szczególności promowane będą inicjatywy partnerskie, wykorzystujące możliwości współpracy partnerów publicznych z organizacjami pozarządowymi. Kwota przeznaczona na ten cel wyniosła ponad 548 mln euro.