W Dniu Świadomości Autyzmu – 28 dorosłych osób ze spektrum autyzmu zaprosiło do dzielenia się dobrem z innymi osobami wykluczonymi
Pomaganie nadaje naszemu życiu sens. Okazywanie wsparcia, zrozumienia dla ograniczeń wynikających z choroby lub niepełnosprawności, czy też zaspokajanie konkretnych potrzeb osób, których na nie po prostu nie stać, ma wymiar głęboko ludzki. Bo dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się je dzieli.
W odróżnieniu od całej masy przedsiębiorstw komercyjnych istniejących na rynku, które w swej działalności skupiają się tylko na osiąganiu zysku, podmioty funkcjonujące w obszarze ekonomii społecznej, mają na względzie również korzyści społeczne. W ekonomii społecznej liczą się bowiem ludzie, a jej największą wartością jest DOBRO, którym mogą dzielić się z potrzebującymi.
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, którego zadaniem jako wojewódzkiej jednostki samorządowej – jest koordynacja ekonomii społecznej na Mazowszu, wychodzi z inicjatywą akcji po hasłem „Ekonomia Dobra”. W swoich założeniach projekt nawiązuje do idei tzw. zawieszonej (suspended) kawy, która zrodziła się w Neapolu, a później rozprzestrzeniła po całym świecie. Sedno pomocy zamykało się w haśle: Podaruj, jeśli możesz. Przyjmij, jeśli chcesz i polegało na ufundowaniu przez anonimowego kupującego symbolicznego kubka kawy, którym mogła zostać obdarowana osoba, której nie było na nią stać.
W odróżnieniu do tej formy wsparcia, w akcji „Ekonomia Dobra”, potrzebujący będzie mógł odebrać nie tylko „zawieszony” produkt, ale i usługę. Będzie mogła nią być np. kawa lub obiad, ale i usługa rehabilitacyjna, remontowa czy opiekuńcza. To dobro będą rozdawać podmioty ekonomii społecznej biorące udział w akcji, oznaczone specjalnym logotypem.
Jednym z pierwszych podmiotów przystępujących do tej akcji w Warszawie jest Klubokawiarnia Życie jest fajne (www.zyciejestfajne.pl), prowadzona przez Fundację Ergo Sum, przy ul. Grójeckiej 68, w której pracują osoby z autyzmem. DOBRO-czyńcą czyli kupującym „zawieszoną” kawę czy obiad może być zaś każdy z nas. Wystarczy, że odwiedzając stronę internetową www.niewykluczone.com lub lokal i kupując coś dla siebie, „zawiesi” także coś dla osoby potrzebującej.
Bezinteresowna pomoc w naszym dalece nieidealnym świecie to wartość! Pomagając osobom potrzebującym, zmieniamy świat na lepsze. Dlatego zapraszając zarówno warszawiaków, jak i osoby przyjeżdżające do naszego miasta do odwiedzenia kawiarni Życie jest fajne na warszawskiej Ochocie, wierzymy, że już wkrótce stanie się to miejsce kultowym, w którym rozdawanie DOBRA będzie nową atrakcyjną wizytówką turystycznej mapy stolicy. Przy okazji chcemy złamać kolejny stereotyp o autyzmie. Osoba ze spektrum jest otwarta na potrzeby innych. Działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności, samotnych seniorów, osób z innymi niepełnosprawnościami czy uchodźców nasi pracownicy realizują z wielkim zaangażowaniem od początku działalności Klubokawiarni.
Źródło: Fundacja Ergo Sum