Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie oprócz działań z zakresu prowadzenia czynności religijnych, angażuje się w działania społeczne, kulturalne oraz współpracę z organizacjami z trzeciego sektora. Jest jedyną parafią w powiecie, która pozyskuje środki finansowe w formie grantów i dotacji na realizację różnego rodzaju zadań, w tym zadań z zakresu ekologii.
W 2009 roku na terenie Parafii we współpracy z Gminą Stare Miasto została otwarta Ścieżka Edukacyjno – Przyrodniczo – Kulturowa w Żychlinie. Jest to wytyczona w terenie trasa, którą pokonuje się najczęściej pieszo lub na rowerze w celach poznawczych. Długość ścieżki szacowana jest na ok. 3 kilometry. Umożliwia ona zwiedzającym zapoznanie się z poszczególnymi elementami przyrody - światem zwierząt, szatą roślinną, a także zabytkami architektury. Przebiega ona przez las żychliński, następnie dochodzi do lapidarium, mauzoleum, kościoła i plebani. Po zwiedzeniu zabytkowych obiektów sakralnych przechodzi do Zespołu Szkół Ekonomiczno Usługowych w Żychlinie. W miejscu tym można obejrzeć zabytkowy Pałac Bronikowskich oraz piękny zabytkowy park przypałacowy z interesującymi okazami flory (w tym pomniki przyrody). Na ścieżce przy każdym przystanku umieszczone zostały tablice informacyjno - edukacyjne. Projekt ten - „Ścieżka Edukacyjno - Przyrodniczo - Kulturowa w Żychlinie” - został doceniony i nagrodzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, gdzie w imieniu wszystkich współorganizatorów nagrodę odebrał Wójt Gminy Stare Miasto.
Od 2010 roku też Parafia dzięki pomocy ze Starostwa Powiatowego w Koninie organizuje coroczny cykl pn. „Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży na terenie Ścieżki Edukacyjno – Przyrodniczo – Kulturowej w Żychlinie”. W ramach edukacji prowadzone są różnorodne zajęcia prowadzone przez doświadczonego Leśnika które, mają na celu nauczenie jak dbać o środowisko. Jednym z zajęć jest poznawanie drzew i krzewów rosnących na terenie Ścieżki. Uczestnicy mają także okazję do sadzenia nowych sadzonek. Poznają także tajniki prawidłowej pielęgnacji roślin oraz sposoby właściwego i odpowiedzialnego dokarmiania zwierząt. Na zakończenie zajęć odbywa się wspólne biesiadowanie - ognisko. Zajęcia takie nie tylko pomagają osobom młodym poznać otaczające je środowisko. Rozwijają także poczucie odpowiedzialności za to, co nas otacza. Wspólne zajęcia wzmacniają więzi i integrują społeczność. Parafia prowadzi zajęcia właśnie w taki sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie jest to sztuczna lekcja biologii czy ekologii, z jakimi większość ma do czynienia na zajęciach w szkole. Jest to pożyteczna lekcja w terenie, gdzie można dotknąć i zobaczyć na własne oczy.
Od 2010 roku budowany jest również Ogród Biblijny, który wchodzi w skład Ścieżki. Jest to zielony teren z pospolitymi, ale także i rzadkimi okazami drzew i krzewów. W Ogrodzie znajduje się także altana oraz piec do tradycyjnego wypieku chleba. Każdy może i wnosi swój wkład w owy Ogród poprzez sadzenie swoich drzewek z różnych okazji (np. urodziny dziecka, ślub, komunia, itp.).
Parafia Ewangelicko – Reformowana w Żychlinie w ramach działań proekologicznych współpracuje także z Towarzystwem Przyjaciół Żychlina czy Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym EKO-LOGICZNI z Konina. Wraz z tym Stowarzyszeniem, a także z Kołem Ekologicznym Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żychlinie oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Rychwale i Ośrodkiem Opiekuńczym w Ślesinie Parafia organizowała takie projekty jak "Święto Drzewa", "Powitanie wiosny" czy "Lato z drzewem", gdzie odbywała się akcja sadzenia drzew i krzewów.
3 września 2012 roku – Parafia zorganizowała dzięki pomocy ze Starostwa Powiatowego w Koninie wycieczkę dla Parafian oraz mieszkańców Gminy Stare Miasto pn. „Podróż do wnętrza ziemi”. Podczas tej wycieczki odbyły się 4 lekcje ekologii. Pierwsza lekcja odbyła się w wyrobisku Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i dotyczyła eksploatacji terenu przez kopalnie oraz działań zmierzających do ochrony środowiska zniekształconego przez człowieka. Lekcja druga miała miejsce w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Kleszczowie, gdzie uczestnicy wysłuchali prelekcji m.in. o nowoczesnych urządzeniach ekologicznych, jak np. spalarnia śmieci. Trzecia lekcja dotyczyła zespołów łąkowych, bagiennych, szuwarowych i wodnych na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Lekcja czwarta zaś odbyła się na Tamie Elektrowni Wodnej Zbiornika Jeziorsko i dotyczyła ptaków żyjących nad zbiornikiem.
W przyszłości Parafia planuje organizację kolejnych edycji edukacji ekologicznej oraz wycieczek ekologicznych. Liczymy bowiem, że uczestnicy takich zajęć zwrócą większą uwagę na drobne, ale bardzo ważne czynności na rzecz środowiska, np. segregacja odpadów, dokarmianie zwierząt zimą, stosowanie ekologicznych środków ochrony roślin, oszczędzanie energii, a przede wszystkim co często jest nagminne na terenach wiejskich – przestaną spalać różnego rodzaju śmieci, plastiki, gumy, itd. w swoich piecach. Liczymy, że małymi krokami, a każdy utrwali w sobie takie pozytywne zachowania.
Należy tutaj dodać też, że organizacja takich proekologicznych działań możliwa jest dzięki współpracy Parafii z innymi stowarzyszeniami, instytucjami oraz władzami samorządowymi. Współpraca taka pozwala nam wspólnie osiągać cele, które w pojedynkę trudno byłoby zrealizować, pozwala słowa przekształcać w czyny i małymi krokami odnosić pierwsze sukcesy.
Źródło: inf. nadesłana