Wszyscy mówimy o zachowaniach ekologicznych, ale czy tak do końca stosujemy te kilka podstawowych zasad aby uchronić nasze środowisko od zniszczenia? Czy chcemy segregować odpady? Czy wyłączmy komputer gdy nie jest nam potrzebny? Jeśli każdy z nas zmieni choć trochę swój styl życia, te proste zabiegi pozwolą krok za krokiem pomóc naszej planecie.
Według Wikipedia.org ekologia jest to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami. Inaczej mówiąc ekologia zajmuje się porządkiem i nieporządkiem w przyrodzie oraz konsekwencjami wynikającymi z faktu istnienia w niej człowieka.
Badania sondażowe przeprowadzone, przez agencję marketingową IQS and Quant Group, pod koniec 2008 roku na grupie 1000 osób wykazało, że zdecydowana większość respondentów zdaje sobie sprawę ze zmian klimatu jakie zachodzą w ostatnim czasie. 52% badanych upatruje problemu w działalności człowieka. Jak więc my, przeciętni obywatele, możemy chronić nasze środowisko? Istnieje bardzo wiele drobnych czynności, które pomagają chronić nasze otoczenie.
Samochód
Ekologiczna jazda samochodem może być nie tylko oszczędna dla środowiska, ale także dla kieszeni kierowcy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby jadąc jak najszybciej zmieniać bieg na wyższy. Dodatkowo nie warto bez potrzeby rozpędzać pojazdu, oszczędza to nie tylko benzynę, ale także redukuje emisję dwutlenku węgla. Trzecią złotą zasadą jest jak największe odciążenie samochodu, należy usunąć zbędny balast z pojazdu. Warto także pamiętać, aby maksymalnie skracać drogę do celu oraz wyłączać silnik podczas krótkich postojów. Największymi trucicielami środowiska są korki i nierówne nawierzchnie, wg Polskiego Związku Motoryzacyjnego poprawa infrastruktury, wyrównanie jezdni a także zastąpienie obecnych świateł miejskich takimi, które regulują natężenie ruchu, spowoduje zmniejszenie emisji CO2 o 5% w przypadku pierwszym i o 2,4 mln ton w przypadku drugim. Jeżeli nie możemy skorzystać z komunikacji publicznej, warto dbać o dobry stan techniczny naszych pojazdów, w szczególności trzeba zwrócić uwagę na ciśnienie powietrza w oponach.
Dom i biuro
Zachowania ekologiczne w obrębie naszego gospodarstwa domowego i pracy, wymagają jedynie zmiany przyzwyczajeń. Przede wszystkim należy rozpocząć od kwestii energii elektrycznej. Najprościej po prostu wyłączać lampy, które świecą się bez potrzeby lub komputer, którego nie używamy. Warto także wymienić zwykłe żarówki na energooszczędne – są one dostępne w każdym sklepie. Żarówki te zużywają niemal 5 razy mniej energii oraz są od 5 do 10 razy trwalsze. Wymieniając „stare” na „nowe” pozwoli to zaoszczędzić kasie domowej nawet około 200 złotych. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na urządzenia z tzw. „funkcją czuwania”. Także one są „pożeraczami” prądu. Wyłączając urządzenia z prądu, gdy nie ma konieczności utrzymywania pozycji „stand by” spowoduje oszczędności, w odniesieniu do środowiska w skali kraju, byłoby to zmniejszenie emisji CO2 o 1 mln ton. Wymieniając sprzęty użytku domowego na nowe, zwróćmy uwagę aby sprzęt AGD był klasy A lub A+. Najwięcej energii w domu pochłaniają lodówki i zamrażarki, stanowią około 28% całości zużywanej energii w gospodarstwie domowym. Krajowy potencjał redukcji kosztów energii w efekcie wymiany urządzeń na sprzęt energooszczędny wynosi prawie 1 mld 330 mln zł, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o 4,5 mln ton. A o co najmniej 30% jesteśmy w stanie zmniejszyć zużywanie energii podczas gotowania posiłków – wystarczy jedynie przykryć naczynie w którym gotujemy. Warto także pamiętać, że nie powinno się wkładać ciepłych posiłków do lodówki – ciepło z produktów musi zostać wydalone przez urządzenie na zewnątrz, co powoduje dodatkowe zużycie energii. Kolejnym domowym sposobem na oszczędność energii jest wymiana worków odkurzacza jak tylko zostanie taka konieczność zasygnalizowana przez urządzenie. Zanieczyszczone urządzenie działa słabiej i zużywa więcej energii. Jeśli istnieje tylko taka możliwość starajmy się korzystać ze źródeł odnawialnych takich jak np. bateria słoneczna. Jest jeszcze bardzo wiele innych czynności, które możemy wykonać aby zaoszczędzić energię a co za tym idzie pieniądze wydawane na rachunki. Warto zajrzeć do poradnika „Zróbmy dobry klimat” międzynarodowej organizacji WWF działającej na rzecz ochrony środowiska. Tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat oszczędności energii w domu.
Nie należy zapominać także o segregacji odpadów – szkło, plastik, papier, puszki powinny zostać wyrzucone do odpowiednich pojemników, do tego przeznaczanych. Dzięki tym zabiegom zmniejszą się góry śmieci nie tylko w domowych koszach, ale także na wysypiskach. Segregowane odpady poddawane są ponownej obróbce i trafiają do przemysłu jako surowce do produkcji.
Nie tylko oszczędność energii oraz segregacja odpadów służą środowisku, trzeba pamiętać także o oszczędności wody. Powinno się nalewać wodę do kubka, podczas mycia zębów czy nie zużywać całej wanny wody do kąpieli – polecamy prysznic. Na tych zabiegach zyska nie tylko środowisko, ale także budżet domowy. Warto zakupić pralkę oraz zmywarkę najwyższej klasy oszczędności czyli A lub A+, dzięki temu nie tylko energia ale także woda zostanie wykorzystana efektywnie.
Ochrona środowiska nie kosztuje dużo, wręcz przeciwnie pozwala i nam jako zwolennikom ekologii na oszczędności w portfelu. Same korzyści.