Mieszkańcy Wielkopolski nie po raz pierwszy udowadniają, że lubią brać sprawy w swoje ręce i włączać się w działania ekologiczne i społeczne. Odremontowanie zniszczonego przystanku, tworzenie regałów na wymianę rzeczy, kuchnia zero waste czy ekologiczne ścieżki ekologiczne to przykłady działań, które nie tylko przyniosły wiele dobrego lokalnym społecznościom, ale także podnoszą świadomość ekologiczną.
Eko mural w Brodnicy
W Brodnicy energia społeczna wykorzystana została do odnowienia zniszczonego przystanku PKS. „To miejsce wymagało radykalnej rewolucji wizerunkowej i funkcjonalnej. Usytuowanie przystanku tuż przy parku komponuje się z motywem roślinnym, tematyką eko, zero waste, pracą na rzecz dobra wspólnego – bliską naszej filozofii działania” – przedstawia Małogorzata Sajkiewicz, członkini KGW, Sołtyska Brodnicy.
Oprócz muralu, w projekcie wykonano także duży kosz do segregacji odpadów i ławki, zadbano też o roślinność tuż przy przystanku, opracowano scenariusze warsztatów w ramach Eko Akademii oraz przeprowadzono konkurs plastyczno-literacki w tematyce przyrodniczej.
„Największym sukcesem projektu było zrealizowanie marzenia o odnowieniu miejsca wspólnego dla całej społeczności lokalnej. Cieszę się, że mimo pewnych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, dość liczna grupa osób przyjęła zaproszenie i aktywnie włączyła się w działania” – podkreśla M. Sajkiewicz.
Błażejewo Eko sołectwo
Również w Błażejewie (gmina Kórnik) skupiono się na aspekcie poprawy najbliższego otoczenia.
„Projekt skupiał się na stworzeniu ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców Błażejewa i okolicznych wsi, ukazującą faunę i florę błażejewskich lasów oraz zasoby jeziora Bnińskiego. Przygotowano i ustawiono cztery tablice – ukazujące roślinność i zwierzęta charakterystyczne dla terenu Błażejewa oraz historyczną, wskazującą historię regionu i zasoby jeziora” – opowiada o projekcie Beata Jefremienko, prezes zarządu KGW Błażejewo. Zwycięskie tablice zostały wybrane przez mieszkańców. „W ramach konkursu otrzymaliśmy kilkanaście prac konkursowych, z których wybrane zostały trzy zwycięskie, a samo rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas relacji LIVE na FB” – uzupełnia B. Jefremienko.
Dodatkowo w ramach projektu obsadzono roślinami betonowy płot, który jest granicą terenu rekreacyjnego. „Największym sukcesem projektu jest to, że mimo trudnej sytuacji w kraju i na świecie mieszkańcy Błażejewa pokazali, że można działać i można zrobić coś dla swojej społeczności lokalnej” – dodaje B. Jefremienko.
Zasady R-R-R- Przestrzeń i kuchnia ZERO WASTE
W Wojnówku (gmina Murowana Goślina) z kolei KGW postawiło sobie za cel zasadę R-R-R, czyli Reduce – Refuse – Recycle, czyli Ograniczaj – Wykorzystuj – Odzyskuj poprzez zaangażowanie mieszkańców i stworzenie przestrzeni/miejsca – a konkretnie Regału – do dzielenia się rzeczami, wymiany przedmiotów, których już się nie używa.
„Zakupione regały spełniają swoją rolę i są miejscem przekazywania rzeczy. Dzięki akcji wydawania paczek zauważyłyśmy aktywność mieszkańców i miłośników Wojnówka” – mówi Paulina Muller, Przewodnicząca KGW Kambuza.
Aby zachęcić mieszkańców do użytkowania regałów, na początku KGW zakupiło materiały i przygotowało paczki złożone z włóczki i masy solnej i umieściło je na regale.
Na każdej paczce pojawił się opis, co można zrobić z danym materiałem i gdzie można znaleźć filmy z instruktażem DIY. Dodatkowo do paczek dodane były prośby o datki na karmę dla kotów.
„Akcja z wystawionymi paczkami cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu później mieszkańcy zaczęli korzystać z regałów na wydawanie we własnym zakresie. Pojawiały się rośliny ogrodowe w postaci cebulek i bylin, niepotrzebne zabawki i ubrania dziecięce” – dodaje P. Muller.
W Wojnówku realizowany był także drugi projekt realizowany przez KGW i dotyczył on z kolei gotowania zero waste – prowadzone były zajęcia gotowania, a na koniec została wydana książka kucharska zero waste.
Co łączy wszystkie te inicjatywy? Działania te dostały dofinansowanie w ramach Konkursu Mikrodotacji „Nie szukaj daleko, działaj EKO”, który został przeprowadzony przez Centrum PISOP i Aquanet S.A. „Dzięki naszej współpracy, udało się ogłosić konkurs na działania ekologiczne, a pozyskanie środków od firmy Aquanet S.A. zwiększyło znacznie pulę środków, zasięg i siłę oddziaływania naszego Konkursu” – mówi J. Piechocka, koordynatorka projektu.
„Połączyliśmy działania społeczne i ekologiczne i dzięki temu udało się zrealizować bardzo ciekawe projekty, które na pewno wpłyną na podniesienie wiedzy i świadomości w zakresie ekologii” – dodaje J. Piechocka.
Kolejne ciekawe i inspirujące inicjatywy ekologiczne, przedstawimy w następnym artykule!