Czy woda może być tematem, który zintegruje lokalną społeczność? Okazuje się, że tak! Świadczą o tym przykłady dobry praktyk, projektów zrealizowanych w Wielkopolsce ramach Konkursu „Nie szukaj daleko, działaj EKO”.
Nie szukaj daleko, dzikuj z nami EKO!
W Miękowie (gm. Czerwonak) Fundacja Leśne Dziki prowadzi działania ekologiczne już dłuższy czas. Idealnie wiec wpasowała się w Konkurs Mikrodotacji „Nie szukaj daleko, działaj EKO”. W ramach projektu zrealizowane zostały 4 wirtualne mikrowyprawy na terenie Puszczy Zielonka oraz 4 miniwarsztaty m.in. na temat zakładania własnego ogrodu, bioróżnorodności czy picia wody z kranu.
„Dzięki zaangażowaniu się mieszkańców Miękowa powstał dodatkowy film "z wizytą w ogrodzie sąsiadów", w którym uczestniczka projektu pochwaliła się przydomowymi sposobami upraw roślin i warzyw. Nawiązano także współpracę ze specjalistką ds. wody z sekcji nadzoru nad jakością wody w Sanepidzie. Jej fachowa wiedza i doświadczenie posłużyły do przygotowania warsztatu "Nie taka kranówka straszna jak o niej mówią", który rozpoczął żywiołową dyskusję wśród pozostałych uczestników projektu i przekonał sceptyczne do te pory osoby, aby rozpocząć picie wody z kranu” mówi Joanna Nawrocka – Rohnka, Prezes Fundacji Leśne Dziki.
W ramach projektu prowadzono także grupę na Facebooku dla mieszkańców Miękowa oraz wydany został ebook. „Największym sukcesem naszych działań jest znaczne zaangażowanie lokalnej społeczności - ilość uczestników była niemalże dwa razy większa od zakładanej” – dodaje J. Nawrocka-Rohnka.
Woda wspiera nasze zdrowie!
W kolejnym projekcie skupiono się na wsparciu edukacyjnym w zakresie wykorzystywania wody z kranu w codziennej diecie dzieci i młodzieży chorej onkologicznie. Przygotowano także materiały edukacyjne skierowanych do rodziców i opiekunów oraz młodzieży, a także opracowano szereg materiałów edukacyjnych dotyczących wody dla dzieci młodszych.
„Dzięki formie zdalnej zajęć, mogli w nich uczestniczyć całe rodziny, pomimo pandemii” – mówi Monika Burchardt, Członkini Rady Fundacji Wspierania Zdrowia Dzieci i Młodzieży.
Uczestnicy poznali sposoby na oszczędzanie wody. Największy nacisk został położony jednak na promowanie picia wody z kranu, z bezpiecznych ujęć.
„Największym sukcesem było zainteresowanie rodziców i małych pacjentów tematem wody, nawadniania organizmu. Sukcesem było także włączenie się w działania przede wszystkim rodziców, którzy wskazywali że bardzo potrzebne są ciekawe materiały ale przede wszystkim takie, które są napisane prostym językiem, do którego dołączone są materiały tj. kolorowanki” – uzupełnia M. Burchardt.
Łapiemy deszcz w Suchym Lesie!
Stowarzyszenie Promocji Ekorozwoju wraz z grupą nieformalną postawiło sobie ambitny cel – a mianowicie zaangażowanie mieszkańców i organizacji w rozwiązywanie problemu suszy i braku efektywnego wykorzystania deszczówki w przydomowych ogrodach na terenie gminy Suchy Las. Dzięki realizacji projektu, udało się te cele osiągnąć.
W ramach projektu zostało zmontowanych 5 filmów nt. zakładania ogrodu deszczowego, które wyemitowane zostały na YouTubie oraz udostępnione na Facebooku. Dodatkowo zmontowano 2 filmy - na temat łapaczy deszczu w rynnach i drugi z warsztatów z dziećmi.
„Zorganizowaliśmy także konkurs, który polegał na przesyłaniu zdjęć lub filmów na temat oszczędzania wody. Nagrodami były pojemniki do zbiórki wody deszczowej (5 sztuk) oraz nagrody pocieszenia - kubki z logo I love rain i parasole oraz koszulki” – mówi Wojciech Ptak, lider grupy nieformalnej.
Największym sukcesem był aspekt edukacyjny i zaangażowanie mieszkańców w efektywne oszczędzanie wody. „Kolejnym sukcesem było zaangażowanie mieszkańców, którzy na Fanpagu przesyłali swoje rozwiązania łapania wody deszczowej, uruchomiono także porady dotyczące wniosku do Programu Moja Woda, które spotkały się z dużym zainteresowaniem co pokazuje podniesienie świadomości mieszkańców. Również za przykładem projektu Urząd Gminy Suchy Las zorganizował konkurs dla mieszkańców w zakresie łapania wody deszczowej, publikując go w gminnym periodyku wraz z informacyjnym artykułem” – uzupełnia W. Ptak.
Stowarzyszenie wraz z grupą zrealizowali także drugi projekt, który obejmował przygotowanie 5 filmów na temat pszczół, łąk kwietnych oraz jak założyć ul w przydomowym ogrodzie. Zorganizowany został także Konkurs „Każda pszczoła ważna jest” i polegał na wykonaniu pracy plastycznej przez dzieci na temat pszczół. Nagrody nawiązywały do tematyki konkursu, a były to domki dla zapylaczy, miody, plecaki z motywem pszczół, nasiona, kolorowanki, opaski odblaskowe, smycze do kluczy - dowieźliśmy osobiście do każdego uczestnika konkursu. Zakupione zostały także domki dla zapylaczy dla wszystkich jednostek pomocniczych w gminie Suchy Las.
Walczymy z suszą!
W ramach projektu Stowarzyszenie Poznań w Chuście wraz z grupą nieformalną zorganizowało 10 warsztatów z gry fabularnej o tematyce ekologicznej dla dzieci, czyli gry opartej na narracji.
„I cześć warsztatów skupiała się na warstwie edukacyjnej dotyczącej problemu suszy, w II z kolei uczestnicy za pomocą stworzonych bohaterów, brali udział w rozgrywce, której celem było poradzenie sobie z problemem niedoboru wody i uratowanie świata przed działaniami arcyłotra Doktora Suszy” – opowiada o projekcie Lidia Migalska, liderka grupy nieformalnej.
Dzięki formie zabawy, dzieci mogły łatwo przyswoić wiedzę dot. suszy i problemów z wodą.
„Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania warsztatami. Większość miejsc na warsztatach "rozeszła się" błyskawicznie, stąd nasze działania marketingowe ograniczały się do przekazywania informacji na temat miejsc, które zwolniły się w ostatniej chwili w związku z wypadkami losowymi” – dodaje L. Migalska.
Inicjatywy te zostały dofinansowane w ramach Konkursu Mikrodotacji „Nie szukaj daleko, działaj EKO”, który został przeprowadzony przez Centrum PISOP i Aquanet S.A. „Dzięki naszej współpracy, udało się ogłosić konkurs na działania ekologiczne, a pozyskanie środków od firmy Aquanet S.A. zwiększyło znacznie pulę środków, zasięg i siłę oddziaływania naszego Konkursu” – mówi J. Piechocka, koordynatorka projektu.
Szczególnie ważne były projekty związane z odzyskiwaniem wody, zapobieganiu suszy czy promocji picia wody z kranu. Łączy je jedno – woda – która jest głównym obszarem zainteresowania firmy Aquanet S.A.