Chcąc być ekopozytywnym nie trzeba zarywać nocy, czy wspinać się od razu na komin elektrowni.
Ekologia nie musi zabierać czasu, wymagać specjalnych poświęceń. Wystarczą drobne gesty. O tym, jak w minutę zrewolucjonizować podejście do środowiska naturalnego – czy to w domu, pracy, na zakupach – przeczytasz w przewodniku wydanym przez spółkę Eco Service.
Ochronę środowiska kojarzymy najczęściej z walką o zagrożone gatunki, akcjami protestacyjnymi, z czymś, co wymaga poświęcenia i przede wszystkim czasu. Tymczasem ekologia tkwi w szczegółach, a o środowisko możemy dbać podczas gotowania, sprzątania, zakupów czy w drodze do pracy.
W domu
Twierdzenie, że najlepsze są te najprostsze rozwiązania, doskonale potwierdza się w przypadku ekologii. Często wystarczy kilka sekund, aby coś zmienić. Wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, wyjmujmy z gniazdka ładowarki, zasilacze komputera. Kiedy segregujemy śmieci – przed wyrzuceniem zgniatajmy plastikowe butelki, odkręcajmy nakrętki.
Na zakupach
Wybierając produkty, warto poświęcić kilka minut na znalezienie artykułów przyjaznych środowisku – naturalnych kosmetyków i środków czystości, czy żywności niemodyfikowanej genetycznie, wytwarzanej przez lokalnych wytwórców. Producenci coraz częściej umożliwiają nam wybór właśnie takich towarów. Przykładem może być firma Black Point, producent i dystrybutor alternatywnych materiałów do druku, która do każdego tuszu dodaje kopertę umożliwiającą recykling pustego wkładu. – Wystarczy włożyć kartridż do środka, zakleić kopertę i wrzucić do skrzynki pocztowej - mówi Sławomir Kuczyński, menadżer programu EcoMind. - Ponadto z każdego oddanego w ten sposób kartridża, nadającego się do recyklingu, jedną złotówkę przekazujemy na programy pomocy dzieciom prowadzone przez UNICEF w krajach rozwijających się. W ten sposób jeden gest zmienia bardzo wiele - dodaje. Zebrane podczas akcji kartridże trafiają do utylizacji lub są w części ponownie wykorzystywane. Uzyskany w ten sposób produkt jest tańszy od wyprodukowanego od podstaw, mimo że zachowuje taką samą jakość.
W drodze do pracy
Jak jeszcze można dbać o środowisko naturalne? Samochody stojące w korkach tylko z jedną osobą w środku, mianowicie kierowcą – brzmi znajomo? Tymczasem wystarczy zorientować się czy wśród naszych sąsiadów jest ktoś, kto pracuje w tej samej części miasta i zaproponować mu wspólną jazdę. W ten sposób ograniczamy liczbę samochodów na ulicach, ilość emitowanych przez nie spalin, nie mówiąc już o tym, że droga do pracy może stać się przyjemniejsza.Inna ekopozytywna opcja na pokonywanie dystansu praca-dom to rower. Dzięki niemu unikniesz tłoku w autobusie, a środowisko - zanieczyszczenia. Zaoszczędzisz minuty, a nawet godziny na dojazdach, ponieważ na dwóch kółkach łatwiej ominiesz korki. Rower poprawi kondycję, a to z kolei wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie. I w efekcie ekologiczne gesty – te drobne i te nieco większe – poprawią nie tylko stan przyrody, ale i Twój stan. Warto!
Źródło: Profit Communications