Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Ekolodzy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dyskutowali o zasadach współpracy
Andrzej Kassenberg
O sposobach wspierania działalności pozarządowych organizacji ekologicznych rozmawiano na spotkaniu, które odbyło się 8 października 2002 w siedzibie NFOŚiGW. Prezes NFOŚiGW Jerzy Pietrewicz wyraził gotowość stworzenia odrębnego programu wspierającego działalność podstawową POE, bez uszczuplania środków na edukację ekologiczną. Do 15 listopada przyjmowane są kandydatury do grupy roboczej, która wypracuje zasady tego programu.
8 października 2002 obyło się spotkanie przedstawicieli pozarządowych organizacji ekologicznych z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem było przedyskutowanie form i zasad współpracy. W spotkaniu uczestniczyło ponad 60 osób, w tym większość to przedstawiciele pozarządowych organizacji ekologicznych (POE). W trakcie spotkania zapoznano się z wystąpieniami zaproszonych ekspertów, jak i także z blisko dziesięcioma wystąpieniami przedstawicieli POE, którzy zaprezentowali zarówno doświadczenia we współpracy z funduszami ekologicznymi, jak i także zgłosili różnorodne propozycje, co do jej zasadniczej poprawy. Następnie odbyła się dyskusja. Z prezentacji i wypowiedzi w trakcie dyskusji za najważniejsze uznano:
- Zmianę zasad finansowania POE, a zwłaszcza potrzebę wydzielenia części funduszy w ramach funduszy ekologicznych na podstawową działalność, stabilizację funkcjonowania, wzmocnienie organizacyjne, wkład do projektów UE itp.
- Uproszczenie procedury i dostosowanie jej do specyfiki POE.
- Jasne określenie roli przedstawicieli POE w procedurze zatwierdzania wniosków.
- Wspólne przygotowanie się do możliwości szersze wykorzystania funduszu UE po wstąpieniu Polski do UE.
- Poprawę dostępu do informacji i większą przejrzystość w przyznawaniu środków.
- Wypracowanie lepszych mechanizmów monitorowania i oceny wykorzystywania środków.
W zakończeniu spotkania Prezes NFOŚiGW Jerzy Pietrewicz wyraził gotowość stworzenia odrębnego programu wspierającego działalność podstawową POE, bez uszczuplania środków na edukację ekologiczną. W temu celu uzgodniono powołanie grupy roboczej do współpracy z NFOŚiGW, aby wypracować szczegółowe zasady i warunki funkcjonowania takiego programu.
Przyjęto następującą procedurę wyboru członków takiej grupy, której liczbę ustalono na nie więcej niż siedem osób:
1. Kandydatów na członków tej grupy mogą po jednym zgłaszać pozarządowe organizacje ekologiczne. Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju został upoważniony do ich zbierania do 15 listopada 2002 r. i przeprowadzenia całej procedury wyborczej. Kandydatury te powinny być zgłaszane na adres a.kassenberg@ine-isd.pl. Kandydaci winni wyrazić gotowość do pracy w takiej grupie.
2. Jeżeli liczba zgłoszonych kandydatur przekroczy znacząco siedem osób odbędzie się głosowanie elektroniczne. Każda organizacja będzie miała prawo do wyboru siedmiu kandydatów. Te osoby, które uzyskają najwięcej głosów automatycznie zostaną członkami tej grupy.
Po wypracowaniu projektu zasad i warunków funkcjonowania programu do wspierania działalności podstawowej POE zostanie on poddany pod dyskusję na wspólnym spotkaniu POE i NFOŚiGW, a następnie po akceptacji przez władze funduszu i instytucje go nadzorujące stałby się faktem.
Źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.