13 października w poznańskiej galerii Concordia Design odbył się, organizowany przez Fundację Aeris Futuro i Stowarzyszenie Noga Dzika, Festiwal ReKreacje. Impreza została zorganizowana z myślą o wszystkich, którzy żyją ekologicznie, lubią nietuzinkowe przedmioty i wzornictwo, chomikują nawet to, co przestało działać.
– Przygowaliśmy moc atrakcji dla każdej kreatywnej osoby. Osoby, które odwiedziły nas tego dnia zabrały ze sobą zalegające w domu zużyte baterie, żarówki i większe elektrosprzęty – mówi Agnieszka Krupieńczyk, koordynatorka działań ze Stowarzyszenia Noga Dzika.
RODZINNA NIEDZIELA W KOSMOSIE!
– Z elektroodpadów stworzyliśmy Statek Kosmiczny R400, którym udaliśmy się na planetę wiecznej szczęśliwiości-Junkersus. Ze starych komputerów, mikserów, elektrycznych wiatraczków, suszarek, głośników, tosterów, odkurzaczy zbudowaliśmy machinę, której funkcja, podobnie jak kształt, zadziwiły śmiałków, którzy odważyli się wejść na pokład. Był to pierwszy na świecie pojazd, teleportujący na 5 sekund „kosmonautę” do nieodkrytej jeszcze planety Junkersus – dodaje Krupieńczyk.
Podłączając odpowiednie kabelki, do zdawałoby się niepasujących do siebie urządzeń, przekładając rurki od odkurzaczy do telefonów, przykręcając klawiaturę do wiertarki, czy montując transformator do adapteru wspólnymi siłami została stworzona machina, która pędząc stokrotnie szybciej od światła przeniosła uczestników do całkowicie innej rzeczywistości. Do planety Junkersus, na której na 5 sekund spełniają się wszystkie marzenia.
TARG WYMIANY ELEKTROSTAROCI
Wspaniałą okazją, aby dać elektostarociom drugie życie i pozbyć się starych sprzętów lub zdobyć perełki elektrotechniki był Targ Elektrostaroci zorganizowany podczas Festiwalu.
– Każdy kto przyniósł sprzęt elektryczny i elektroniczny, którego nie potrzebował wymienił go na inny sprzęt lub na świeże owoce. Sprzęty w fatalnym stanie były na miejscu naprawiane, pozostałe zostały przekazane na Gratowisko – mówi Joanna Pieśluk z Fundacji Aeris Futuro.
ART TECH DESIGN – WERNISAŻ
Nieodłącznym elementem Festiwalu ReKreacje jest wernisaż wystawy ART TECH DESIGN. Promuje ona kreatywne i techniczne koncepcje ponownego wykorzystania oraz upcyklingu elektroodpadów. Na wystawie, która potrwa do 19 października na wystawie, można oglądać unikatowe prace i przedmioty powstałe z elektroodpadów.
Autorzy prac: Katarzyna Barc (Kreatywna Kasia), Konrad Brynda, Robert Buchta, Michał Ciąćka, Kasia Fijałkowska, Joanna Kongstad, Paulina Łoś, Bello Design, Refresz Dizajn, Monika Skorupska, Tomasz Smutek, Marcin Szneider.
WYKŁADY WOKÓŁ RECYKLINGU I EKOLOGII
Na wszystkich uczestników czekała także seria wykładów dotycząca m.in. praktycznych aspektów segregowania odpadów domowych. Wykład Krzysztofa Kalitki „Rewitalizacja vs. recykling – radość z odzyskania zupełnie jeszcze dobrych idei” dotyczył tego co wyrzucamy do śmietnika historii. Usłyszeć można było między innymi o dwóch wielkich ideach współczesności – Frankenstein vs zombi oraz ożywianiu zmarłych i przetwarzaniu w coś innego.
Ze względu na to, że minimalizm stał się modny, sporo się o nim pisze i rozmawia organizatorzy przygotowali wykład Anny Mularczyk-Meyer o założeniach minimalizmu, mitach i praktyce oraz o tym, co może wnieść w codzienne życie.
Festiwal ReKreacje (elektrorekreacje.pl) jest wydarzeniem realizowanym przez Fundację Aeris Futuro (www.aerisfuturo.pl) w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Źródło: Informacja prasowa