Od tego roku obowiązują nowe zasady i procedury związane z pozyskiwaniem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W związku z tym pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących tworzenia projektów w ramach EFS. Poniżej prezentujemy zestaw najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami przygotowany przez ekspertki i ekspertów Centrum PISOP – Regionalnych Ośrodków EFS w Lesznie i Poznaniu. Zachęcamy do lektury.
1. Europejski Funduszu Społeczny (EFS) a Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) – jak powiązane są ze sobą te pojęcia?
Europejski Fundusz Społeczny jest jednym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Często nazywany jest źródłem finansowania projektów "miękkich", dlatego że finansuje przedsięwzięcia skierowane na szeroki rozwój ludzi (w przeciwieństwie do projektów inwestycyjnych zwanych "twardymi"). Fundusze strukturalne są takie same w całej UE. Ich zadaniem jest wyrównanie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego Wspólnoty. Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest dokumentem i stanowi opis obszarów, które w Polsce finansowane będą w ramach EFS.
2. Kto może aplikować o środki EFS?
W zasadzie o środki EFS mogą aplikować wszystkie podmioty. W praktyce możliwość pozyskiwania środków będzie często zawężana do podmiotów, które mają doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Informacje o potencjalnych projektodawcach zawarte są w Planach Działania (dokumentach określających jakie konkursy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki będą realizowane w przeciągu najbliższego roku i kto będzie mógł aplikować).
Za wyznaczenie grupy potencjalnych projektodawców odpowiada Instytucja Pośrednicząca, w Wielkopolsce Wojewódzki Urząd Pracy.
3. Co trzeba zrobić, aby otrzymać środki z EFS?
Aby pozyskać środki z EFS należy zastanowić się, jakie problemy w naszym otoczeniu chcemy zminimalizować/wyeliminować. Następnie w odpowiedzi na te problemy należy opracować projekt zawierający spójny opis jak zamierzamy doprowadzić do rozwiązania/zmniejszenia tego problemu.
4. Mamy projekt, i co dalej?
Jeśli opracowany przez nas projekt jest spójny i tworzy ciąg przyczynowo-skutkowy, to możemy rozpocząć jego przenoszenie na odpowiedni wniosek. Projekt wystarczy przełożyć do formularza wniosku w aplikacji komputerowej zwanej Generatorem Wniosków Aplikacyjnych. Generator znajduje się na stronie internetowej
www.efs.gov.pl. Aby zrobić to dobrze, warto zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosków oraz wytycznymi, zarówno dotyczącymi merytorycznych aspektów, jak i kwalifikowanych kosztów. W ramach każdego z konkursów aktualne wersje tych dokumentów są dołączane, można je otrzymać również od Regionalnych Ośrodków EFS.
5. Kto powinien wypełniać wniosek?
Wniosek powinien być wypełniony przez członka/inię zespołu opracowującego projekt. Ważne, aby ująć w nim całą koncepcję projektu i pomimo czasem wydających się chaotycznie ułożonych pytań, nie zatracić wizji przedsięwzięcia. Dobrą praktyką jest przeczytanie wniosku przez inną osobę z zespołu, która sprawdzi jasność i czytelność opisu.