Dawni gdańszczanie wiedzieli, jak blisko jest z Gdańska do Królewca (obecnie Kaliningradu). W czasach współczesnych jest jakby dalej – nie geograficznie ale politycznie. Na szczęście Unia Europejska nakłania do przekraczania tej granicy, tworząc sprzyjające porozumieniu regionów programy i projekty. Jeden z nich o tytule „Wykorzystanie współpracy transgranicznej jako instrumentu wzmacniającego rozwój lokalny”, realizuje od początku tego roku Europejska Fundacja Ochrony Zabytków z Gdańska, kierowana przez Aleksandrę Kociałkowską.
Projekt finansowany jest z tzw. Funduszu Norweskiego. Partnerem wiodącym jest oczywiście EFOZ, najważniejszym współpartnerem są przedstawiciele administracji Guriewska ( położonego w Obwodzie Kaliningradzkim), czyli merostwo i samorząd rejonu, których wiodącym reprezentantem jest Władimir Bogaczew – koordynator międzynarodowych projektów. Partnerem ze Skandynawii jest Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii. Są partnerzy ze „starych” krajów UE: Stowarzyszenie Restauratorów Zabytków z Limoges (Francja) – z dyr. Armandem Laburre i Stowarzyszenie Restauratorów Zabytków w Fuldzie (Niemcy) – z Johannesem Moslerem.
Realizowany projekt należy do kategorii tzw. miękkich, ale jest jednocześnie środkiem do celu głównego, którym jest realizacja konkretnych inwestycji. Po stronie rosyjskiej ma to być renowacja i dopasowanie do zadań współczesnych zabytkowego Zamku Hohenzollernów w Guriewsku.
Najpierw jednak należy przygotować i przeszkolić kadry, które będą mogły przy tym i podobnych projektach pracować, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Utrudnienie polega na tym, że muszą być nim objęte dwie grupy z dwu narodów. Po rekrutacji uczestników, pierwsze szkolenie odbyło się w Guriewsku – dla grupy rosyjskiej. Prowadziła je Larysa Polnariowa z Centrum Konsultacyjno-Budowniczego w Petersburgu. Jako że dotyczyło one mało znanych w Obwodzie Kaliningradzkim Warunków Kontraktowych Międzynarodowego systemu FIDIC, zainteresowanie szkoleniem było duże. Słuchaczami byli pracownicy wydziałów zajmujących się inwestycjami w Obwodzie Kaliningradzkim, Dumy Obwodowej (odpowiednik naszego sejmiku), administracji rejonu Guriewska i miasta Guriewska, przedstawiciele mniejszych samorządów lokalnych.
Skrót FIDIC sygnuje Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów, jego polskim odpowiednikiem jest SIDIR – Stowarzyszenie Inżynierów, Doradców i Rzeczoznawców. Organizacje te skupiają niezależnych inżynierów konsultantów, którzy muszą posiadać doskonałe kwalifikacje zawodowe i znajomość działania na rynkach międzynarodowych, oraz sprostać wysokim wymogom etycznym. Przez wspólnotę zasad i działań wypracowali oni pewien kanon procedur i wymogów stosowanych ponadnarodowo. Członkowie działający na terenie polskim dostosowują też wzory zagraniczne do wymogów polskich praw i przepisów, w tym do Ustawy o Zamówieniach Publicznych i Prawa Budowlanego. W sumie organizacja podnosi poziom merytoryczny konsultantów, inwestorów i wykonawców i ułatwia wchodzenie polskich przedsiębiorstw na zagraniczne rynki w charakterze partnerów a nie dostarczycieli (taniej) siły roboczej.
Wracając do projektu EFOZ-u. Szkolenie polskiej grupy, pod kątem procedur FIDIC, odbyło się w Nowym Ratuszu w Gdańsku w dn. 28. 02 – 01. 03 2011. Prowadzącym był Ryszard Neugebauer, a uczestnikami urzędnicy stosownych wydziałów z Urzędu Miasta Gdańska, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Malborka, Urzędu Marszałkowskiego, Zarządów Dróg i Zieleni z Gdańska i Sopotu, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Kolejnym etapem będą wspólne dla obu grup – polskiej i rosyjskiej – warsztaty, zaplanowane w Gdańsku w terminie 12 – 14 marca br. oraz szkolenie z „PRAG a krajowe przepisy zamówień publicznych w Polsce i Rosji”, które odbędzie się w dniu 14 marca w Nowym Ratuszu w Gdańsku. Po południu tego samego dnia odbędzie się konferencja na temat możliwości wykorzystania współpracy transgranicznej jako instrumentu wzmacniającego rozwój lokalny.
Źródło: Anna Kłos