Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Nowelizacja ustawy o prawie autorskim miała dać prawo legalnego korzystania z rozpowszechnionych już utworów, dla celów nauczania, także: bibliotekom, muzeom i organizacjom pozarządowym zajmującym się edukacją. Ministerstwo Kultury wycofuje się z tego pomysłu. Organizacje składają petycję w tej sprawie – możesz dołączyć.
W pierwszej wersji projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Ministerstwo Kultury zaproponowało zniesienie ograniczeń w dozwolonym użytku edukacyjnym (art. 27 ustawy). Z utworów do celów edukacyjnych miały korzystać nie tylko szkoły / uczelnie, ale też inne placówki oświatowe, a więc także np. fundacje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją.
Reklama
W projekcie nowelizacji, który trafił do Sejmu, koncepcja rozszerzenia tego dostępu mocno zmieniła się. 10 czerwca br. na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu (KSP) odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Centrum Cyfrowe – społeczny obserwator prac w komunikacie pospotkaniowym na swojej stronie internetowej stwierdza: „ (…) jedynym z (postulatów) postulatów (który popieramy) było włączenie do przepisów regulujących dozwolony użytek edukacyjnych podmiotów edukacyjnych, takich jak biblioteki, muzea czy organizacje pozarządowe. W chwili obecnej propozycja reformy prawa autorskiego w sztuczny sposób wyklucza te podmioty z możliwości swobodnego korzystania z utworów objętych ochroną prawa autorskiego w celach niekomercyjnych. Co więcej, przepisy prawa europejskiego nie stoją na przeszkodzie, aby wprowadzić takie rozwiązanie do prawa polskiego.”
Komisja KSP ma przygotować do 23 czerwca br. sprawozdanie, które zostanie przedstawione w trakcie drugiego czytania nowelizacji w Sejmie.
Jest petycja
Organizacje członkowskie Koalicji Otwartej Edukacji zbierają podpisy (do dnia 17 czerwca 2015 r.) pod petycją do sejmowej Komisji Kultury. Wzywają w niej posłów do wprowadzenia poprawek dotyczących dozwolonego użytku edukacyjnego, korzystnych dla wszystkich instytucji publicznych i organizacji pozarządowych realizujących zadania edukacyjne. Jeśli chcesz dołączyć i poprzeć apel – kliknij tutaj, aby przejść do petycji: http://koed.org.pl/petycja-pr-aut/
Projektowane brzmienie art. 27 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Art. 27. 1. Instytucje oświatowe, uczelnie oraz jednostki naukowe mogą na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia badań naukowych, korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz zwielokrotniać w tym celu rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów.
2. W przypadku nauczania na odległość korzystanie, o którym mowa w ust. 1, jest dozwolone wyłącznie w przypadku form nauczania przeznaczonych dla ograniczonego kręgu osób zidentyfikowanych przez korzystającego.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.