Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Edukacja obywatelska z Kurierem Stryszawskim – nowatorski projekt w Małopolsce
Alicja Marszałek
„Edukacja obywatelska z Kurierem Stryszawskim” to projekt realizowany w 2012 roku w gminie Stryszawa (pow. suski) przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia we współpracy z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.
Głównym celem projektu jest edukacja obywatelska i wzmocnienie uczestnictwa mieszkańców gminy Stryszawa w życiu publicznym. Służy temu szereg działań, w tym m.in.:
- warsztaty dotyczące praw obywatelskich i partycypacji publicznej oraz pisania projektów i pozyskiwania funduszy na ich realizację,
- konkurs na „Aktywne Miejsce”, w wyniku którego odbyły się już praktyczne warsztaty dla lokalnej społeczności zaprojektowane przez laureatów konkursu przy wsparciu zewnętrznych ekspertów (dotyczące planowania przestrzeni publicznej – „Gminny Park Rekreacji” oraz warsztaty poświęcone organizacji nowej inicjatywy sportowo-rekreacyjnej „Bieg Stryszawskich Ptaszyn”),
- uruchomienie Klubu Dziennikarza przy lokalnej gazecie - Kurierze Stryszawskim (spotkania, warsztaty „ABC Obywatelskiego Dziennikarza” dot. pisania reportaży, fotografii prasowej, prawa prasowego i praw autorskich, narzędzi promocji w Internecie, wizyta studialna),
- rozbudowa wortalu www.kurierstryszawski.pl, tak by stanowił ciekawe, interaktywne i zawsze aktualne źródło informacji o sprawach ważnych dla mieszkańców gminy Stryszawa, w tym informacje o lokalnych wydarzeniach, działaniach samorządu, porady obywatelskie, konkursy, reportaże itp.; wortal staje się też miejscem, gdzie mieszkańcy mają możliwość zadania pytania, wyrażenia opinii czy zagłosowania np. w konkursie organizowanym w ramach projektu.
Działania te służą przygotowaniu mieszkańców gminy Stryszawa do bycia aktywnymi obywatelami - świadomymi swoich praw, gotowymi do dialogu i współpracy z władzami samorządowymi.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.zielonalinia.org.pl
Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.