Edukacja i młodzież podczas Prezydencji w opiniach organizacji pozarządowych
Priorytety Prezydencji w obszarze edukacji i młodzieży były głównym tematem spotkania konsultacyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W spotkaniu udział wzięło ponad 80 osób reprezentujących lokalne oraz krajowe organizacje pozarządowe działające na polu edukacji i pracujące z młodzieżą.
Celem spotkania było zebranie opinii środowisk pozarządowych na temat celów wstępnych priorytetów oraz przedyskutowanie możliwych form współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi podczas Prezydencji. Podczas spotkania, które odbyło się 24 listopada, resort zaprezentował proponowane w tych obszarach priorytety oraz genezę ich powstania. Ponadto szczegółowo przedstawiono ich powiązania z agendą europejską.
Części plenarnej przewodniczył Mirosław Sielatycki - podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który podkreślił rolę organizacji pozarządowych podczas Prezydencji. W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy udzielili uczestnikom szczegółowych informacji na temat możliwości ubiegania się o środki na działania informacyjne i edukacyjne przed Prezydencją, a także sposób uzyskiwania patronatu Prezydencji.
Najważniejszą części spotkania stanowiły warsztatowe grupy konsultacyjne, które dyskutowały nad czterema zaproponowanymi tematami:
-
wielojęzycznością i jej wpływem na mobilność,
-
pogłębianiem stosunków ze Wschodem podczas polskiej Prezydencji jako szansą na lepszą integrację UE z sąsiadami,
-
kompetencjami kluczowymi i wyodrębnieniem tych, które najbardziej służą zwiększaniu mobilności,
-
młodzieżą w świecie czyli priorytetem, który podczas polskiej Prezydencji mógłby stworzyć ramy do integracji młodzieży UE z młodymi ludźmi w innych częściach Europy i świata.
We wnioskach zwrócono uwagę na potrzebę stałego kontaktu administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi nie tylko za pośrednictwem Internetu, ale przede wszystkim poprzez stały mechanizm konsultacyjny.
Ministerstwo Edukacji Narodowej odniesie się do proponowanych pomysłów w najbliższych tygodniach w specjalnym raporcie. Raport z przebiegu konsultacji będzie dostępny na stronie internetowej MEN w zakładce współpraca międzynarodowa/Prezydencja 2011.