Od 1993 roku zlokalizowany w Kotlinie Jeleniogórskiej Związek Gmin Karkonoskich organizuje dla najmłodszych mieszkańców gmin Mysłakowice, Podgórzyn, Jeżów Sudecki, Janowice Wielkie, miasta Karpacz, Kowary, Szklarska Poręba oraz Piechowice wraz z gminami zaprzyjaźnionymi, edukację ekologiczną. Są to działania głównie w formie konkursów, a także zbiórek baterii, pogadanek, wycieczek – organizowane corocznie dla instytucji oświatowych.
W tym roku Związek Gmin Karkonoskich zakłada, iż w konkursach: plastyczno-literackim i fotograficznym weźmie udział ok. 7500 dzieci. Będzie to 14 przedszkoli, 20 szkół podstawowych, 9 gimnazjów i 4 szkoły ponadgimnazjalne powiatu jeleniogórskiego (w konkursie po raz pierwszy).
Cykliczność spotkań konkursowych pozwala na przygotowanie najmłodszych mieszkańców regionu do segregacji „u źródeł”. Na obszarze Związku Gmin Karkonoskich wprowadzono selektywną zbiórkę odpadów. W miejscowościach, które przynależą do ZGK, odnajdujemy specjalistyczne pojemniki na odpady:
- żółte na puszki i plastik,
- niebieskie z przeznaczeniem na papier,
- zielone na szkło zarówno białe, jak i kolorowe.
W związku z tak szerokim zakresem działań, uzasadnionym jest prowadzenie edukacji ekologicznej już wśród najmłodszych. Ważnym jest aby dzieci miały świadomość iż są uczestnikami cyklu życia przyrody, a jeżeli będą ją chronić zaowocuje to w ich przyszłym życiu jak i życiu kolejnych pokoleń. Dzieci są najlepszymi słuchaczami i bardzo szybko uzyskaną wiedzę przenoszą na grunt praktyczny stąd też należy im pokazać jakie niebezpieczeństwa grążą środowisku naturalnemu, poprzez wytwarzanie odpadów w coraz większych ilościach. Stąd też pomysł konkursów, dzięki którym podczas zabawy można pokazać dzieciom ekologię w najczystszej formie.
W ramach działalności konkursowej w każdej jednostce, która bierze udział w przedsięwzięciu, odbywają się pogadanki, wykłady i zajęcia związane z segregacją odpadów. Dodatkowo organizowane są wycieczki do Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach – Kostrzycy, Centrum Edukacji Ekologicznej KPN oraz do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Pierwszym z konkursów organizowanych przez Związek Gmin Karkonoskich dla przedszkolaków oraz dzieci z klas I – VI szkół podstawowych to konkurs plastyczny pod tytułem „Środowisko naturalne, w którym pragnę żyć”. Dzieci wykonują prace konkursowe pod okiem swoich opiekunów. Dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych organizowany jest konkurs plastyczno-literacki „Co mnie zachwyca, a co bulwersuje w przyrodzie”. Oba konkursy podzielone są na trzy etapy – szkolny, gminny oraz finał. W pierwszym etapie prace oceniane są przez grono pedagogiczne szkoły, w kolejnym w obrębie gminy powoływany jest koordynator odpowiedzialny za wyłonienie sześciu najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej. Trzeci etap to ocena jury, które złożone jest z przedstawicieli instytucji, które wspomagają konkurs.
W tym roku po raz III odbędzie się konkurs fotograficzny „Przyroda Karkonoszy”. Grupą docelową są dzieci szkół podstawowych – klas IV-VI, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Dzieci i młodzież wykonują od 1 do 3 fotografii. Każda instytucja przekazuje do Związku Gmin Karkonoskich 10 najlepszych prac, są one oceniane przez przedstawicieli czasopisma „Karkonosze” oraz reprezentantów ZGK. Wszystkie oceniane prace znajdą się na wystawie w siedzibie Związku – Pałacu Bukowiec.
Konkurs „Zbieramy zużyte baterie” adresowany jest do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych. Do specjalnych pojemników dzieci zbierają zużyte baterie – są to odpady nazywane popularnie niebezpiecznymi. Nagrodę otrzymują instytucje, które zbiorą najwięcej baterii w przeliczeniu na jednego ucznia. W zeszłym roku uczniowie szkół i przedszkoli Kotliny Jeleniogórskiej zebrali 3015,70 kg odpadów. Baterie, ze względu na swoje pochodzenie, skład chemiczny oraz cechy biologiczne, są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz całego środowiska. Zebrane odpady transportowane są do specjalnego magazynu umiejscowionego na terenie Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami. Stąd odbierane są przez przedsiębiorstwo REBA Organizację Odzysku S.A z siedzibą w Warszawie. W tym roku w konkursie weźmie udział 82 instytucji oświatowych czyli 14 000 dzieci i młodzieży.
Jak co roku odbywa się także konkurs piosenki turystycznej i ekologicznej, biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych, jako soliści oraz grupy wokalne. Laureaci występują podczas finałów wszystkich konkursów.
Całość działań wieńczy festyn finałowy, podczas którego laureatom wręczane są nagrody rzeczowe. Impreza odbywa się w parku Pałacu Bukowiec i ma charakter festynu na wolnym powietrzu. Wszystkie szkoły, które biorą udział w konkursach otrzymują komplety książek oraz pomoce dydaktyczne. Zdobywcy głównych nagród otrzymują nagrody indywidualne natomiast wszyscy uczestnicy maskotki oraz dyplomy. Podczas festynu dzieci przebierają się w stroje o charakterze ekologicznym, biorą udział w dodatkowych konkursach oraz mają okazję obejrzeć występy wokalno – instrumentalne. Placówki, które są zwycięzcami konkursu „Zbieramy zużyte baterie” otrzymują nagrody za I-III miejsca oraz 5 wyróżnień.
Konkursy dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.
Formuła konkursowa zastosowana w Związku Gmin Karkonoskich od wielu lat sprawdza się w praktyce. Dzieci z przyjemnością biorą udział w konkursach i zabawach przygotowywanych przez pracowników ZGK. Proekologiczne zachowania wpajane są dzieciom od najmłodszych lat, a także w kolejnych latach utrwalane – stąd też w tym roku po raz pierwszy do udziału w konkursach zaproszono młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Ważne są także przykłady „z życia wzięte” – wycieczki do miejsc w których ekologia jest „widoczna”, utrwala to wiedzę zdobytą podczas zajęć w szkołach.
Źródło: Materiały udostępnione przez pracowników Związku Gimn Karkonoskich