- Kryśka, idę na miasto. Przynieść ci coś? - zapytał jeden z trójmiejskich dzików.
- Kartofle – odpowiedziała pani locha, a jej małżonek żwawo podążył w stronę miasta.
I tak oto – podążając za zwierzakami, trafiamy do nowej siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
Pan dzik z małżonką to bohaterowie krótkiej animacji „Odkryj z nami co w trawie piszczy!” - w ten sposób edukatorzy zapraszają do swojego nowego miejsca pracy.
Z edukacją w „sercu”
Budynek powstał tuż obok siedziby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, z którą połączony jest wspólnym wejściem. „Sercem” nowej placówki edukacyjnej jest sala szkoleniowa. Poza nimi znajdziemy tu również przytulną czytelnia i salę ekspozycyjną, którą aktualnie upiększają zdjęcia wykonane przez pracowników Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – „Na parkowych szlakach”. Drewniany taras, osłonięty od słońca pergolą przez którą przerastają drzewa – dwa klony jawory, już teraz tworzy wyjątkowy klimat, sprzyjający poznawaniu tajników przyrody.
Rozbudowa siedziby TPK o nowy obiekt, liczący w sumie 415 metrów kwadratowych powierzchni, kosztowała prawie 3 mln zł, z czego 70 proc. pokryto ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, zaś 30 procent – to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Kto się edukuje?
Co roku z wiedzy pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku (które działa w strukturach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych) korzysta kilkanaście tysięcy osób – według szacunków, w zeszłym roku było to 13 700 uczniów, studentów, nauczycieli, mieszkańców Trójmiasta i Pomorza.
– To twardy dowód na to, że nasza placówka naprawdę tętni życiem – mówi Jowita Kurach, kierownik Centrum - Każdego dnia zwracają się do nas o merytoryczną pomoc różne instytucje i osoby. Sami też wychodzimy z naszymi działaniami na zewnątrz, do lokalnych społeczności.
Kto odwiedza CIEE? Nauczyciele i uczniowie, a także pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych, samorządowcy, leśnicy, pracownicy szeregu firm i instytucji, odpowiedzialni za kwestie środowiskowe w swoich zakładach pracy. Po wiedzę przychodzą tu zarówno przedszkolaki, jak i seniorzy. Odwiedzający korzystają z porad, materiałów informacyjnych, uczestniczą w szkoleniach, warsztatach, wykładach. Poza tym znajduje się tu bogato wyposażona czytelnia, z której chętnie korzystają uczniowie, nauczyciele, studenci.
– Popularyzujemy naukę i przekładamy ją na język zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców w każdym wieku. Uchylamy rąbka przyrodniczej tajemnicy jednocześnie pozostawiając uczestników w zadziwieniu i niedosycie. Aby trafić do różnych odbiorców (od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetu III Wieku ) stosujemy urozmaicone metody aktywizujące: warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych makiet, wyjścia terenowe z lornetkami, lupami, konkursy odwołujące się do umiejętności pracy w grupie, gry terenowe ćwiczące zmysł orientacji i obserwacji, edukacyjne akcje plenerowe jednoczące wokół wspólnego zagadnienia różne podmioty, wystawy – mówi Kamila Kubic, edukator CIEE.
Tematy aktualne
Wszystkie te działania będą teraz odbywać się w nowym obiekcie w Gdańsku-Oliwie, wybudowanym, jako jeden z czterech na terenie Pomorza, w ramach projektu „Edukacja dla Przyrody”. Dzięki tej inwestycji pracownicy CIEE mogą rozszerzać swoją działalność przy wykorzystaniu nowych technologii i narzędzi multimedialnych, a także gościć liczniejsze niż dotychczas grupy odwiedzających. Do tej pory skromna przestrzeń uniemożliwiała realizację wielu pomysłów.
Co będzie się działo w nowym ośrodku edukacyjnym? Plan na najbliższe miesiące jest już określony. Będą tu organizowane comiesięczne „spotkania czwartkowe”, na których eksperci omówią aktualne problemy przyrodnicze. W czerwcu wystartuje XIV edycja letnich warsztatów terenowych dla seniorów „Dojrzały Smak Przygody”. Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch jest gwarancją zdrowia i przedłuża życie. A aktywność fizyczna w zielonym otoczeniu, wsparta dużą dawką wiedzy przyrodniczej przynosi jeszcze więcej korzyści! Podczas XI pikniku edukacyjnego „Bioróżnorodność – poznaj by zachować” stu kilkudziesięciu przyrodników będzie podpowiadać - co Ty możesz zrobić dla Bioróżnorodności?
A co z najmłodszymi „klientami” CIEE? Rzecz jasna, również i dla dzieci zaplanowano zajęcia edukacyjne. Na przykład: „Chemia w przyrodzie” - to interdyscyplinarne warsztaty chemiczno–biologiczne, z prostymi doświadczeniami pokazującymi funkcjonowanie przyrody. . A dla młodszych „Owocowy miszmasz” – warsztaty pokazujące cykl życia drzewa, od nasionka aż po owoce. To także świetny pretekst do rozmowy o roli drzew w przyrodzie i życiu człowieka. „Bęc jabłkiem w głowę” - to konkurs, podczas którego uczniowie prezentują wybrane zagadnienie w formie eksperymentu. Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie!
Krótki film animowany promujący rozbudowany ośrodek edukacyjny można obejrzeć na Facebooku, i stronie internetowej Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.
„Odkryj z nami co w trawie piszczy!” - w ten sposób pracownicy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej zapraszają do odwiedzania swojego nowego miejsca pracy.