E-wolontariat: prezent od technologii dla wolontariatu tradycyjnego [patronat ngo.pl]
Wyobrażacie sobie świat, w którym każdy może być wolontariuszem? Z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie? Bez względu na to, skąd pochodzi, ile ma lat, jakiej jest płci, czy jest niepełnosprawny, czy pracuje, czy się uczy? Mamy nadzieję, że tak, bo taki świat już istnieje! Nazywa się e-wolontariatem i istnieje dzięki rozwojowi nowych technologii.
Świat, w którym nie ma barier, w którym ludzie z całego świata mogą działać wspólnie na rzecz misji, która jest dla nich ważna jest możliwy właś nie dzięki e-wolontariatowi.
Rozwój technologii to przede wszystkim rozwój nowych możliwości w zakresie komunikowania się i współpracy na odległość. To również wielka szansa dla wolontariatu, który dzięki tym możliwościom może pokonywać bariery miejsca i czasu, łącząc ze sobą osoby przebywające wiele kilometrów od siebie, które mają wspólną misję i dzięki swojemu zaangażowaniu mogą mieć duży wpływ na rozwiązywanie problemów społecznych i budowanie dobra wspólnego.
Czym jest e-wolontariat?
E-wolontariat a wolontariat tradycyjny
E-wolontariat co do zasady nie różni się od wolontariatu tradycyjnego: to działalność wykonywana dobrowolnie i bez oczekiwania wynagrodzenia przez osoby, które mają chęć niesienia pomocy i zmieniania świata na lepsze. Jedyna różnica jest taka, że e-wolontariat wykonywany jest za pośrednictwem Internetu. A ponieważ w Internecie nie istnieją bariery miejsca i czasu, e-wolontariat może znacząco rozszerzyć możliwości wolontariatu tradycyjnego, włączając osoby, które z różnych przyczyn nie mogą angażować się w wolontariat tradycyjny (np. osoby niepełnosprawne, osoby opiekujące się dziećmi w domu, osoby pracujące do późna).
Projekty e-wolontariackie, aplikacje i crowdsourcing
Źródło: TuDu – Fundacja Dobra Sieć