Beskid Niski – kraina Łemków i Pogórzan, pozostaje wciąż w małym stopniu poznana. Region to ciekawy, ponieważ mieszają się tu różne kultury, religie, tradycje, tworząc łagodną mieszankę różnorodności. Spotkać tutaj można perły drewnianej architektury sakralnej, rzemieślników wykonujących archaiczne zawody, nikomu nieznanych artystów.
Mieszkają także tutaj osoby młode, ambitne i utalentowane. Czy Beskid Niski jest krainą przyjazną dla młodzieży? - to pytanie było jedną z inspiracji dla organizacji warsztatów dziennikarskich.
Realizacją przedsięwzięcia zajęło się Stowarzyszenie Pogranicza ze wsi Ropa i współpracujące z nim Krynickie Towarzystwo Upowszechniania Kultury i Tradycji Łemków. Po przeprowadzeniu akcji promocyjnej zaprosiliśmy do Krynicy, na ferie, 30 młodych mieszkańców Bartnego, Kobylanki, Gorlic, Stróżówki, Szymbarku, Gładyszowa, Ropy, Łosia, Krynicy – Zdroju, Regetowa. Na warsztatach młodzież, przy wsparciu pedagogów i profesjonalistów z branży prasowej i radiowej, zaczęła budować swój własny portal. Najpierw odbyła się integracja uczestników, zajęcia z komunikacji interpersonalnej, trening twórczego myślenia, następnie zapoznanie z działaniem kamer, aparatów fotograficznych i dyktafonów, ale także praca z komórką, notatnikiem i długopisem. Wszystko po to, by z biernego odbiorcy informacji stać się jej nadawcą. Młodzież wyposażona w wiedzę teoretyczną i akcesoria dziennikarskie rozpoczęła ćwiczenia w terenie, na krynickim deptaku, górze Parkowej, Jaworzynie Krynickiej. Po powrocie z ćwiczeń terenowych do późnych godzin wieczornych trwały analizy zarejestrowanych materiałów. Obecnie uczestnicy projektu zbierają materiały dziennikarskie w swoich miejscowościach, realizowane są zjazdy szkoleniowe i wycieczki – „Szlakiem Architektury Drewnianej”, „Ginące zawody i nie odkryci artyści”.
Źródło: Fundacja Orange