Pojęcie edukacji globalnej zyskuje na popularności, treści z zakresu edukacji globalnej włączone zostały do obowiązującej podstawy programowej, nauczyciele zainteresowani tą tematyką nadal jednak potrzebują wsparcia w postaci odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Fundacja Edukacja dla Demokracji wychodząc naprzeciw tym potrzebom stworzyła miejsce w sieci, gdzie znajdą oni rzetelne, dobrej jakości materiały edukacyjne – portal www.e-globalna.edu.pl.
Tematy takie jak prawa człowieka, ochrona klimatu i zasobów naturalnych, zrównoważony rozwój, odpowiedzialna konsumpcja czy edukacja międzykulturowa – to wiedza niezbędna, aby świadomie stawiać czoła współczesnym globalnym wyzwaniom. Przekonanie to znalazło swoje odzwierciedlenie w nowej podstawie programowej nauczania, które weszła w życie w 2009 r. i w znacznym stopniu uwzględnia treści z zakresu edukacji globalnej.
Niestety, chcąc w ciekawe sposób realizować tematy z zakresu edukacji globalnej nauczyciele często mają problem z wyszukaniem odpowiednich materiałów i przygotowaniem zajęć. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Fundacja Edukacja dla Demokracji przedstawia nowoczesne, łatwe w użyciu źródło materiałów dotyczących edukacji globalnej:
www.e-globalna.edu.pl to elektroniczny podręcznik zawierający scenariusze zajęć, ćwiczenia, materiały wizualne, gry i inne materiały edukacyjne, stworzone przez renomowane polskie organizacje pozarządowe m.in.: Polską Akcję Humanitarną, Amnesty International, Polską Zieloną Sieć, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundację Edukacja dla Demokracji i kilkunastu innych, specjalizujących się w edukacji globalnej organizacji.
E-globalna pozwala na łatwe wyszukiwanie potrzebnych treści oraz na wygodne przeglądanie udostępnionych w serwisie materiałów wg kryteriów takich jak: poziom edukacyjny, przedmiot, tematyka. Wybrane materiały można zapisać w postaci zestawu, który będzie dla nas dostępny w formacie PDF.
W bazie E-globalna jest dostępnych ponad 200 modułów dla wszystkich etapów edukacyjnych – od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne, a liczba dostępnych materiałów będzie stale powiększana.
Materiały są w znakomitej większości udostępnione na otwartej licencji CC-BY 3.0, co oznacza, że można je swobodnie pobierać, wykorzystywać, a także w razie potrzeby dostosowywać do specyfiki swej pracy, jeśli tylko podają autorstwo i źródło pochodzenia materiału.
W prosty i przystępny sposób wyjaśnia sposób użytkowania bazy
E-globalna krótki filmik, który można obejrzeć pod adresem:
https://vimeo.com/80968819
Portal
www.e-globalna.edu.pl powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja dla Demokracji i jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.