W czerwcu 2017 r. na posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego wrócił temat projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. I pytanie, kiedy Centrum ruszy. Losy ustawy są ściśle powiązane z losami Rady, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już dawno miała pożegnać resort pracy i przeprowadzić się bliżej pani premier.
Termin wrześniowy na uruchomienie Narodowego Centrum wciąż realny?
Czerwcowe posiedzenie RDPP rozpoczęło się od wystąpienia Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Wojciecha Kaczmarczyka. Wyjaśniał on na jakim etapie jest teraz projekt ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Opowiadał też o pracach nad Programem Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Chociaż wydawało się, że projekt NCRSO powinien zostać zaakceptowany przez Radę Ministrów już na przełomie maja i czerwca 2017 r., tak żeby posłowie mieli czas na przyjęcie ustawy przed sierpniowymi wakacjami parlamentarnymi, to jednak wciąż nie ma konkretnych sygnałów z rządu. Już w połowie maja, kiedy poznaliśmy kolejną wersję projektu, wydawało się, że czasu jest bardzo mało. Mimo to autorzy nadal twierdzą, że wrześniowy termin jest jeszcze realny, chociaż wypowiedzi Pełnomocnika Rządu Adama Lipińskiego i Dyrektora Departamentu Wojciecha Kaczmarczyka nie są spójne.
– Projekt został zgłoszony na Stały Komitet Rady Ministrów, ale w ostatnich dniach pani premier i pan premier Gliński pracują nad pewną zmianą (…), zmianą, która miałaby mieć znaczenie dodatkowego wzmocnienia tematyki wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w polityce rządu – relacjonował Wojciech Kaczmarczyk.
Dyrektor Kaczmarczyk wyraził nadzieję, że ustawa trafi pod obrady Komitetu Stałego w tym albo w następnym tygodniu. Nadal widzi też szanse na to, żeby Narodowe Centrum rozpoczęło działalność we wrześniu 2017 r. To oznaczałoby, że projekt musi przejść przez Sejm i Senat w wakacje – być przyjęty do końca lipca.
Co z FIO 2018?
Niezależnie od tego, czy Narodowe Centrum rzeczywiście zacznie działać po wakacjach (jak obstawia Wojciech Kaczmarczyk), czy też dopiero od nowego roku (jak przewiduje Adam Lipiński), jego uruchomienie ma ogromne znaczenie dla zbliżającej się kolejnej edycji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Zaniepokojenie tym faktem wyraził Cezary Miżejewski. – Jaka jest perspektywa uruchomienia FIO w tym roku, albo na początku przyszłego? – pytał.
W ubiegłych latach dokumenty potrzebne do ogłoszenia konkursów były już zwykle w tym okresie gotowe. Teraz ich jeszcze nie mamy, a plany dotyczące przeniesienia FIO do Narodowego Centrum nie pozwalają nawet na stwierdzenie, kto konkursy przygotuje. Niepewność co do losów FIO potęgują też wypowiedzi Wojciecha Kaczmarczyka, który często wspomina o planach związanych z reformą funduszu i ponownym określeniem priorytetów. Mówił też o tym na obecnym posiedzeniu RDPP, powołując się m.in. na wnioski ze spotkania ekspertów, które odbyło się dzień wcześniej.
Kaczmarczyk potwierdził, że perspektywa prac nad FIO i jego uruchomienie w 2018 r. zależy od tego, kiedy uda się uruchomić samo Centrum. Ale oczywiście departamenty już teraz współpracują ze sobą. Został przygotowany „projekt harmonogramu prac” związanych z przeniesieniem Funduszu – harmonogram „za chwilę będzie dopracowany i pewnie za moment wdrożony”.
– FIO pewnie będzie mogło być uruchomione później niż 1 stycznia na 2018 r. (…) być może (…) w związku z tym, że proponujemy daleko idącą zmianę w formule priorytetów, należałoby się zastanowić nad tym, (…) aby ten program w zupełnie nowej wersji wszedł w życie powiedzmy w połowie 2018 roku i zastąpił ten program, który funkcjonuje do tej pory. Wtedy moglibyśmy myśleć o uruchomieniu nowego programu FIO z kilkumiesięczną zwłoką – zastanawiał się dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego.
Jak podkreślił Wojciech Kaczmarczyk, są to jednak „na razie jeszcze tylko przymiarki” i jego zamiarem jest uruchomienie FIO jak najszybciej.
Krzysztof Balon poprosił o zaprotokołowanie stanowiska (przyjętego przez aklamację pozostałych członków Rady), w którym zawarł apel do rządu o taką współpracę w przenoszeniu funduszu, aby we FIO nie nastąpiła przerwa, a konkursy ogłoszono w standardowych terminach, najlepiej jeszcze na jesieni tego roku.
Omówione projekty ustaw: imprezy turystyczne i program „Za życiem”
Przyjęte uchwały: kampania NGO i pomoc prawna
Kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego zaplanowano wstępnie na 14 września 2017 r.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)