W Rudzie Ślaskiej od dziesięciu lat Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw bezinteresownie pomaga ludziom.
7 stycznia minęła 10. rocznica utworzenia Rudzkiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw OPP. Cele statutowe organizacji to: udzielanie porad prawnych i wsparcia psychologicznego oraz pomoc materialna dla ofiar wypadków komunikacyjnych
W ciągu minionych lat członkowie i wolontariusze RSPOP przeprowadzili 1628 dyżurów w Punkcie Przyjęć Interesantów, udzielając 8214 porad i informacji osobom znajdującym się w trudnym położeniu materialnym i kłopotliwej sytuacji życiowej. Byli to głównie mieszkańcy Rudy Śląskiej, ale także osoby z sąsiednich i niekiedy dość odległych miejscowości. Sporą liczbę stanowiły sprawy będące efektem doznawanej przemocy domowej.
Osoby dyżurujące oprócz podpowiedzi jak wybrnąć z kłopotu – decyzje podejmuje zawsze sam zainteresowany - sporządzają pisma procesowe i urzędowe do sądów, prokuratur, policji instytucji i organów władzy państwowej i samorządowej. Interesanci nie ponoszą żadnych kosztów. Wszystkie świadczenia są bezpłatne. Dyżury pełnione są systematycznie, cztery razy w tygodniu.
RSPOP zawiązał się zaraz po Nowym Roku 2003 z inicjatywy Jana Panocha, Tadeusza Niedzielskiego, Barbary i Adama Podgórskich. Udało się im namówić 15 osób - znajomych i przyjaciół, niezbędnych do przeprowadzenia zebrania założycielskiego.
W pierwszym roku borykano się z licznymi wymogami proceduralnymi, ale już wtedy świadczono podstawowe powinności statutowe – udzielanie porad.
Od 6 listopada 2003 r. RSPOP posiada osobowość prawną, od 8 stycznia 2007 r. - status organizacji pożytku publicznego; w czerwcu 2007 roku zostało wpisane przez Ministra Sprawiedliwości do rejestru podmiotów uprawnionych do uzyskiwania nawiązek orzekanych wobec sprawców przestępstw przez sądy powszechne.
Od 2005 roku RSPOP corocznie uczestniczy w realizacji wspierania zadnia publicznego zlecanego przez Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej pn. ”Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego dla mieszkańców Rudy Śląskiej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej”.
Od tego samego roku organizuje w Urzędzie Miasta konferencje informacyjno-integracyjne, skierowane do wszelkich podmiotów współdziałających na polu spraw obywatelskich, a w szczególności pomocy i poradnictwa prawnego. Pokłosiem takich konferencji jest poradnik – informator dla ofiar przestępstw i przemocy pt.: Pomagajmy z sercem.
Osobom zasłużonym dla RSPOP stowarzyszenie przyznaje zaszczytne honorowe wyróżnienia w postaci tytułów członków honorowych oraz „Orderu Wielkiego Serca”.
RSPOP ma podpisane umowy o partnerskiej współpracy z: Rudzkim Stowarzyszeniem Rodzin Abstynenckich „Zdrowe Życie” w Rudzie Śląskiej, Centrum Wspierania Dzieci i Dorosłych „Zaufanie” W Zabrzu, Oddziałem Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej i Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek” w Rudzie Śląskiej”. Prowadzi również rzeczywistą współpracę z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami. Jest stowarzyszone w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz w Śląskim Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS.
W latach 2009- 2010 RSPOP zrealizowało zadanie publiczne w ramach FIO, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP, pn. „Mam naście lat – jestem świadomym obywatelem”. W akcji edukacyjno prawnej, uczestniczyło kilka tysięcy uczniów szkół rudzkich. Wydano dwa przewodniki dla uczniów i dla pedagogów traktujące o prawach dzieci i młodzieży.
W roku 2010 RSPOP we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Młodzieży Przystanek, opracowało przewodnik „Jestem dzieckiem – mam swoje prawa” oraz uczestniczyło wrealizacji projektu o takim tytule.
Problemami związanymi z działalnością NGO stowarzyszenie stara się zainteresować, nie bez powodzenia, najwyższe czynniki państwowe i opiniotwórcze, prowadząc korespondencję z kancelariami Prezydenta RP i Premiera RM RP, Sejmu RP, Senatu RP, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Ministerstwem Sprawiedliwości.
Działalność RSPOP znajduje uznanie nie tylko mieszkańców, ale i władz miasta. Wyrazem tego były liczne wyróżnienia przyznawane indywidualnie członkom i wolontariuszom oraz całej organizacji podczas dorocznych imprez „Anioły Wolontariatu” i „Dziękujemy Pozarządowcom” Adam K. Podgórski otrzymał dyplom uznania w kategorii Kreator Zmian, Jan Panoch. w kategorii „Zawisza”. W latach 2008, 2009, 2010 Maciej Makula, obecny przewodniczący Zarządu RSPOP znalazł się w grupie finałowych uczestników konkursu Prawnik Pro Bono, organizowanego przez Instytut Spraw Publicznych i Dziennik „Rzeczpospolita”. W roku 2010 otrzymał prestiżową ogólnopolską nagrodę „Kryształowe Serce Radcy Prawnego”.
Pobierz
-
Efekty pracy RSPOP do 2012
pdf ・218.79 kB
-
Informacja UM w Rudzie Śląskiej
pdf ・101.54 kB
Źródło: Własna