Dzień Żywności 2024: Polska Misja Medyczna walczy z głodem na całym świecie
16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) donosi, że obecnie ponad 2,8 miliarda ludzi na całym świecie nie stać na zdrową dietę, co prowadzi do różnych form niedożywienia – między innymi głodu, na który cierpi nawet 733 milionów osób. Sytuacji nie poprawiają konflikty zbrojne, ekstremalne zjawiska pogodowe związane z kryzysem klimatycznym oraz kryzysy ekonomiczne w wielu regionach świata.
Światowy Dzień Żywności to międzynarodowe święto, mające na celu zwiększenie świadomości na temat globalnego kryzysu głodowego. Przypomina ono o pilnej potrzebie zapewnienia każdemu człowiekowi dostępu do zróżnicowanej, zdrowej żywności. Jest z tym poważny problem: co trzeciej osoby na świecie nie stać na zdrową dietę, a głód cierpiało w 2023 roku aż 733 milionów osób.
– Niedożywienie i głód w bezpośredni sposób łączą się z ubóstwem – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – To nie przypadek, że Światowy Dzień Żywności i Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem sąsiadują ze sobą w kalendarzu.
Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), głód i niedożywienie są szczególnie dotkliwe w sytuacjach długotrwałych kryzysów i zmian klimatycznych, które niszczą lokalne systemy rolnicze. Kryzysy żywnościowe są dodatkowo pogłębiane przez wojny, ekstremalne zjawiska pogodowe i kryzysy ekonomiczne, co wpływa na miliony ludzi zmuszonych do ograniczenia spożycia żywności lub przejścia na tańsze, mniej wartościowe produkty. To dzieje się obecnie w Strefie Gazy, gdzie Polska Misja Medyczna zapewnia m.in.: mleko dla noworodków, aby zapobiec pogłębianiu się kryzysu głodowego wśród najmłodszych z ponad 2,2 milionów mieszkańców enklawy.
Polska Misja Medyczna jest obecna również w Etiopii, gdzie działa w obszarach, w których brakuje podstawowych środków do życia, a lokalna produkcja żywności jest niewystarczająca. Działania PMM koncentrują się na dystrybucji wysokokalorycznych posiłków dla dzieci i kobiet w ciąży oraz wsparciu lokalnych ośrodków zdrowia. Podobnie jest w Senegalu, w którym organizacja realizuje programy edukacyjne, mające na celu promowanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, co długofalowo wspiera zdrowie mieszkańców.
– Niemal połowa śmierci dzieci związana jest właśnie z niedożywieniem. To dramaty, których możemy uniknąć. Dlatego w szpitalu w Wolisso przeprowadzaliśmy terapeutyczne dożywianie skrajnie niedożywionych dzieci – mówi o sytuacji w Etiopii Małgorzata Olasińska-Chart dyrektorka pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej.
Polska Misja Medyczna od 25 lat dociera z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Każda wpłata na rzecz projektów prowadzonych przez organizację to krok m.in.: w stronę walki z głodem i zapewnienia dostępu do zdrowej żywności dla najbardziej potrzebujących.
Tu możesz wesprzeć pomoc niesioną przez Polską Misję Medyczną >>
Źródło: Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna