4 kwietnia przypada Dzień Zwierząt Bezdomnych. Przy tej okazji Fundacja Sarigato, prowadząca ogólnopolski projekt Karmimy Psiaki, przypomina, jak można na co dzień przeciwdziałać bezdomności i wspierać zwierzęta.
Wiosną na świat przychodzi wiele kociąt, które w kolejnych miesiącach często trafiają do schronisk. W okresie przedwakacyjnym przybywa też porzuceń psów, które nagle zaczynają przeszkadzać opiekunom planującym wyjazdy urlopowe. Problem bezdomności zwierząt wciąż powraca jak bumerang.
– Mówi się, że na miejsce jednego adoptowanego ze schroniska kociaka, wiosną rodzi się sześć kolejnych kociąt od niewysterylizowanej kotki – mówi Natalia Karolak, specjalistka w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorka projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato, wspierającej bezdomniaki i schroniska w całej Polsce. – Takie kocięta często znajduje się odłączone od kociej matki czy porzucone przez opiekunów. Trafiają do schronisk, wystraszone, nieszczęśliwe, od małego pozbawione prawdziwego domu.
Porzuceń zwierząt przybywa też przed sezonem wakacyjnym. Często koty i psy, w tym szczenięta, adoptowane np. po świętach, na początku nowego roku, już po kilku tygodniach czy miesiącach wracają znów do schronisk.
Jak zauważają przedstawiciele Fundacji Sarigato, skala bezdomności nie maleje; to problem złożony, wymagający wielotorowych działań. Z obserwacji Karmimy Psiaki wynika, że rośnie świadomość społeczna na temat opieki nad zwierzętami, jednak wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii edukacji, a za zjawiskiem bezdomności nadal często kryje się nieodpowiedzialna postawa ludzi.
Jak przeciwdziałać bezdomności zwierząt?
Każdy – niezależnie od tego, czy jest opiekunem psa lub kota, czy nie posiada w domu zwierząt, może włączyć się w walkę z bezdomnością i w jakimś stopniu przyczynić się do poprawy sytuacji. Oto kilka wskazówek od Karmimy Psiaki.
Adopcja zamiast zakupów
Zwierzę adoptowane często kojarzy się jako problem, a zwierzę kupione jako to, które jest „w idealnym stanie”.
– To wyobrażenia, które nie przystają do rzeczywistości. Nawet jeśli bezdomne zwierzęta w schroniskach miały w przeszłości trudne doświadczenia czy choroby, to otrzymały w placówkach pomoc, na przykład behawiorysty, czy też znalazły wsparcie w leczeniu. Nie traktujmy je jako „gorsze”. Jeśli myślimy o powiększeniu rodziny o psiego czy kociego przyjaciela, to zamiast kupować zwierzę, naprawdę warto zdecydować się na adopcję. Powinna to być jednak świadoma, odpowiedzialna i dojrzała decyzja, niepodejmowana pod wpływem chwili, impulsu czy spontanicznego przypływu emocji – mówi Natalia Karolak, podkreślając, jak ważna na tym etapie jest wiedza, przygotowanie się do adopcji i rozmowy z pozostałymi domownikami czy członkami rodziny, do której miałoby dołączyć zwierzę.
Kastracja i sterylizacja
– Wciąż pokutuje myślenie, że suka kotka powinna mieć co najmniej raz młode, gdyż w przeciwnym razie wpłynie to na jej rozwój psychiczny i będzie się czuła niespełniona. To niestety nadal spotykany stereotyp – mówi Natalia Karolak. Można się także spotkać z opiniami, że dwadzieścia lat temu pies nie był poddawany kastracji i był w pełni zdrowia.
– Czasy się zmieniły i obecnie jest znacznie więcej chorób niż dawniej. Rośnie liczba zachorowań na nowotwory – podkreśla przedstawicielka Karmimy Psiaki. Kastracja to realny i możliwy sposób walki z bezdomnością, który dodatkowo pozwala zapobiegać nowotworom układu rozrodczego.
Czipowanie jako ochrona
Ważnym sposobem przeciwdziałania bezdomności jest znakowanie i czipowanie zwierząt towarzyszących. – Zapewnia to ochronę, bezpieczeństwo na wypadek zaginięcia psiaka czy kociaka, dlatego warto w ten sposób zadbać o swojego czworonoga – mówi Natalia Karolak. Jest to też w jakimś stopniu rozwiązanie powstrzymujące przed porzuceniem zwierzaka.
Jak wspierać bezdomniaki?
Nie bądźmy obojętni na losy bezdomnych zwierząt. Wspierać można na różne sposoby, na przykład poprzez wolontariat w schroniskach, wsparcie finansowe, dzielenie się wiedzą.
Dobrym rozwiązaniem jest także wirtualna adopcja. Jeśli nie możesz przygarnąć zwierzaka ze schroniska, możesz go wspierać na odległość, np. opłacając wydatki związane z karmą, suplementami czy leczeniem. A jeśli rozważasz adopcję, ale wahasz się i masz wątpliwości, rola wirtualnego opiekuna pomoże Ci dojrzeć do ostatecznej decyzji.
Wirtualna adopcja to swego rodzaju dom tymczasowy dla zwierzaka, a dla Ciebie szansa, żeby zrobić coś dobrego, dowiedzieć się więcej o opiece nad czworonogiem i jego potrzebach, a także przekonać się, czy podołasz tej odpowiedzialności w realu, w dłuższej perspektywie.
O Fundacji Sarigato
Fundacja Sarigato to organizacja pożytku publicznego działająca od 2012 r. Fundacja prowadzi dwa ogólnopolskie projekty: Karmimy Psiaki, na rzecz bezdomnych psiaków i kociaków ze schronisk w całej Polsce: karmimypsiaki.pl oraz projekt Hakersi: hakersi.pl.
O projekcie Karmimy Psiaki
Karmimy Psiaki to ogólnopolska akcja pomocy bezdomnym zwierzętom, stworzona przez Fundację Sarigato w 2011 roku. Misją fundacji jest eliminowanie bezdomności zwierząt poprzez pomoc schroniskom oraz popularyzację odpowiedzialnych adopcji. Więcej informacji na stronie: www.karmimypsiaki.pl.