W sobotę 11 października w Harcówce w wałbrzyskim parku Sobieskiego, przy wspólnym ognisku i domowym jedzeniu spotkały się całe rodziny i przedstawiciele wszystkich pokoleń. „Dzień Ziemniaka”, bo to właśnie warzywo z okazji swojego święta dominowało w sobotnim jadłospisie to inicjatywa seniorów biorących udział w 3. edycji projektu „Senior Lokomotywą Społeczności, którzy zaprosili mieszkańców wałbrzyskiego śródmieścia do wspólnego świętowania.
Było wspólne biesiadowanie przy muzyce wykonywanej na żywo, wspólne śpiewanie i gry rodzinne uczestników oraz wspólne rozmowy. Całe wydarzenie można uznać za przykład odżywającej na nowo tradycji sąsiedzkich spotkań, w trakcie których wspólna zabawa jest okazją do lepszego poznania się i zawiązania więzi.
Seniorzy zaprosili do współpracy przy organizacji tego przedsięwzięcia osoby mieszkające w śródmieściu Wałbrzycha skupiające się wokół Centrum Aktywności Lokalnej oraz partnerstwa „Epicentrum”, w którym swoje spotkania i zajęcia aktywizacyjne mają także seniorzy. Spotykają się tam też lokalni liderzy, dzieci uczęszczające do świetlicy środowiskowej, uczestnicy Klubu Integracji Społecznej oraz członkowie zespołu muzycznego „Trubadurzy”. Praca nad wspólnymi inicjatywami, łączącymi ludzi reprezentujących różne pokolenia i różne społeczne grupy, to jeden z fundamentów istnienia takich właśnie miejsc. Jest to również przestrzeń, w której grupy ludzi, którzy są marginalizowani lub czują się spychani na obrzeża swojej społeczności, mogą bezpiecznie uczyć się rozwijania własnej aktywności oraz coraz bardziej otwierać na innych.
Coraz częściej to właśnie seniorzy wychodzą z własną inicjatywą i chcą być podmiotem działań, w których również uczestniczą. Jest to ważne, by pamiętać, że w społecznościach lokalnych seniorzy mają szczególną rolę do odegrania. To po ich stronie jest bogate doświadczenie życiowe i zawodowe, którymi mogą podzielić się z młodszymi oraz chęć do podejmowania kolejnych aktywności. Rozwój społeczności lokalnych dąży do zwalczania ubóstwa oraz nierówności społecznych a poprzez zaangażowanie ludzi we wspólne działanie promuje aktywne obywatelstwo.
Organizowanie społeczności lokalnej, jest dynamicznie rozwijającą się metodą pracy środowiskowej. Ten sposób pracy ze społecznością lokalną opiera się na założeniu, że wszelkie działania zmierzające do wspierania jakieś grupy społecznej (marginalizowanej czy w jakikolwiek inny sposób defaworyzowanej) muszą opierać się na kompleksowym programie wsparcia, angażującym do wspólnej pracy różne zasoby i możliwości. Tylko w ten sposób, poprzez zbudowanie pewnego rodzaju silnej wspólnoty można doprowadzić do realnej, a przede wszystkim trwałej, zmiany społecznej. Tylko taka społeczność, której poszczególne osoby i grupy społeczne są ze sobą mocno zintegrowane. Dlatego tak ważne jest, by w działalność na rzecz jej rozwoju włączało się jak najwięcej członków społeczności, również i tych, którzy boją się lub nie chcą podejmować takiej aktywności. Są to zwykle przedstawiciele grup marginalizowanych. Rozbudzenie aktywności społecznej i wspieranie jej przejawów wśród grup, które jej do tej pory samodzielnie nie podejmowały, to nie tylko wyraz obywatelskiej postawy odpowiedzialności za słabszych, ale przede wszystkim wyraz dążenie do harmonijnego rozwoju całej społeczności lokalnej.
„Dzień ziemniaka” został zrealizowany w ramach projektu „Senior Lokomotywą Społeczności” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.