Dzień Ziemi z Lelenfant. Kolorowe skrzydła Smoka na Kampusie Grunwaldzkim
Kolejny Lelenfant Open Day już w najbliższy weekend. Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja zaprasza rodziny z dziećmi do kreatywnych działań – tworzenia kolorowych skrzydeł smoka, a także dźwięków inspirowanych naturą.
Tym razem bezpłatne warsztaty artystyczne prowadzone przez instruktorki Lelenfant odbywać się będą w sobotę, 20 kwietnia w kontekście V Eventu dla Ziemi na Kampusie Grunwaldzkim. To interdyscyplinarne trzydniowe wydarzenie Fundacji Green Gaya, które zawiera prelekcje na temat ekologii i zdrowia, a także koncerty i warsztaty.
Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja kontynuuje projekt Brave Kids, który od 2009 roku stanowi flagowy dla Wrocławia międzynarodowy festiwal dla dzieci i młodzieży z całego świata. W 2024 roku kulminacją wszystkich wydarzeń projektu Lelenfant będzie jego międzynarodowa edycja, na którą do Wrocławia przyjadą w lipcu młodzi artyści z takich krajów jak Tanzania, Indie, Maroko czy Gambia i innych. Tradycyjnie już organizatorzy zachęcają wrocławian i wrocławianki do ugoszczenia dzieci w czasie wakacji (w okresie od 12 do 22 lipca) w swoich domach, dlatego przygotowali cykl comiesięcznych spotkań Lelenfant Open Day.
Dzień Ziemi 2024
„W kwietniu przypada Dzień Ziemi, a dla naszej Fundacji zwracanie uwagi na połączenie człowieka z naturą jest priorytetowe. Dlatego, dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Green Gaya będziemy obecni na Kampusie Grunwaldzkim wraz z wrocławskimi uczestnikami naszego projektu - dziećmi, które od kilku tygodni uczęszczają do artystycznych klubów Lelenfant na Złotnikach i Kowalach” – mówi Iwona Frydryszak z Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.
„Zapraszamy w sobotę od godz. 12:00. Pracujemy z alegorią smoka jako potężnej istoty niosącej mądrość, wytrwałość, regenerację i siłę. W okresie wiosny smok daje pomyślność na owe początki niosąc na skrzydłach kreatywność oraz siłę duchową i fizyczną. Będziemy tworzyć wielkoformatowe flagi w technice Tie Dye, które później będą animowane w ruchu jako część korowodu”.
Warsztaty poprowadzi Ewelina Wójtowicz, a o 16:00 będzie można dołączyć do kolorowego, radosnego przemarszu przez Kampus Grunwaldzki między mostem Grunwaldzkim a mostem Pokoju. Równolegle do warsztatów plastycznych będzie można eksperymentować z dźwiękami natury wspólnie z Magdaleną Celniaszek i Julitą Lech (instruktorki artystyczne Lelenfant), które pomogą dzieciom stworzyć własne melodie. Praca będzie odbywała się od godz. 13:00 w mniejszych grupach, rotacyjnie, każda trwająca około 20 minut. Od rana do wieczora trwać będzie bogaty program Fundacji Green Gaya, czyli V Eventu dla Ziemi, w którym prelekcje o zdrowiu i ekologii dla dorosłych, a także warsztaty przyrodnicze dla dzieci.
Rodziny Goszczące Lelenfant – wciąż trwa nabór
Społeczność rodzin goszczących przez lata budowała siłę projektu Brave Kids, dlatego również pod nową nazwą „Lelenfant” (z francuskiego l’enfant znaczy dziecko), jest ważną częścią działania. Od 12 do 22 lipca dzieci z Iranu, Maroka, Gambii, Tanzanii, Indii, Grecji i Czech będą miały okazję poznać życie codzienne mieszkańców Wrocławia w czasie wymiany międzykulturowej i prób do finałowego show. Dla wielu z nich będzie to pierwsza podróż poza swoje małe społeczności, dlatego też ich wizyta w Wrocławiu będzie nie tylko okazją do podzielenia się swoimi talentami, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i odkrycia nowych kultur.
By ugościć dzieci i młodzież z artystycznego projektu Lelenfant trzeba spełnić warunki. Po pierwsze udostępnić pokój dla dwójki uczestników, dzieci w wieku 8-15 lat. Ważne by Rodzina Goszcząca dysponowała czasem wolnym popołudniami (w godz. 9:00 - 17:00 artyści biorą udział w codziennych próbach i są pod opieką Fundacji i swojego opiekuna, lidera grupy). W tym roku po raz pierwszy warsztaty dla dzieci będą odbywać się aż w 3 lokalizacjach – Nowy Dwór, Złotniki lub Kowale, więc można wybrać dogodną dla siebie lokalizację. Więcej informacji o Programie Wymiany Międzykulturowej „Rodziny Goszczące Lelenfant” można dowiedzieć się bezpośrednio od organizatorów podczas Lelenfant Open Day lub telefonicznie (www.lelenfant.org).
Źródło: Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja