Z okazji Dnia Ziemi pragniemy opowiedzieć o nieoczywistych związkach przyrody z… teatrem! 22 kwietnia już od lat 70' jest dniem refleksji nad relacją człowieka z przyrodą. Zaczęło się od konferencji UNESCO dot. środowiska naturalnego. Inicjatywę podjął z rozmachem ruch studentów, z czasem włączyły się w nią rozmaite społeczności - od przedszkolaków zbierających śmieci w parkach, po globalne akcje wielkich korporacji. Od samego początku święta szczególną rolę w jego programie odgrywały jednak działania artystów.
Gdy w 2020 r. Teatr Sztuka Ciała otrzymał z m. st. Warszawa dofinansowanie na produkcję plenerowego widowiska z udziałem roślin, obsadzenie flory w roli głównej wydawało się nieprawdopodobnym wyborem.W tym samym roku Teatr Ochoty zaprezentował Z życia roślin w reż. Igora Gorzkowskiego, w 2022 r. Teatr Powszechny wystawił Grzyby w reż. Weroniki Szczawińskiej i Piotra Wawra juniora - to nie wyjątki - natura coraz częściej jest podmiotem kultury i zwierciadłem, w którym może przejrzeć się człowiek.
Dla Sztuki Ciała przyroda już od lat jest jedną z najważniejszych inspiracji, można śmiało powiedzieć, że zdominowała repertuar. Opowiadamy o relacji człowieka z przyrodą, o jej transformującym go pozytywnym wpływie, o tym, czego możemy uczyć się od roślin w naszym codziennym zabieganiu, wreszcie o widowiskach, które wystawia sama natura a naszą rolą jest jedynie poświęcić jej uwagę. Bez jednowymiarowego dydaktyzmu, impresyjnie, oddziałując na wyobraźnię i emocje.
W Pędach - plenerowym widowisku z udziałem roślin (które zagramy w tym roku w Radomiu, Lubniewicach, Warszawie) oprócz aktorek w rolach i zjawiskowych kostiumach…chwastów występują żywe rośliny doniczkowe. Są zaangażowane w warstwę muzyczną za pomocą specjalnego przetwornika, który zamienia w konkretne akordy impulsy ich pola elektromagnetycznego. To słyszalny dowód na to, że to aktywne, żywe organizmy. Pędy, to spektakl o tym jak natura może człowieka zarówno oderwać od codzienności jak i sprowadzić na ziemię, o cyklu życia: kiełkowaniu, rozkwicie, odchodzeniu ale i odradzaniu się.
Chcecie wiedzieć jak brzmi "muzyka roślin"?
Roślinne damy to spotkanie planowane 19.05 w Ogrodzie botanicznym PAN Powsin. Tego miejsca nie trzeba nikomu reklamować, trudno też o lepszą scenografię do działania plenerowego. Powsin zachwyca zarówno rodziny z małymi dziećmi jak i seniorów, sporo tu amatorów - botaników, fotografów oraz oczywiście zakochanych. Dla nich wszystkich odkryjemy kobiece twarze i charaktery skrywane przez Mak Polny, Skrzyp Łąkowy, Kolczurkę Klapowaną i Naparstnicę Pospolitą. W ich stylizacji pomogła naturze kostiumografka - Anna Rudzińska.
Akcję współfinansuje Dzielnica Ursynów, udział bezpłatny.
W tym roku do teatralnego bukietu rodzimych kwiatów dołączy także egzotyczny i tajemniczy… Kwiat lotosu! Jego poszukiwania już się rozpoczęły - czy uda się znaleźć go wraz z kwiatem paproci?
Kwiat Lotosu - spektakl teatralny (premiera!)
- 16.06 (niedziela), godz. 16.00 - | Park Przy Bażantarni | udział bezpłatny | Projekt jest współfinansowany przez Dzielnicę Ursynów
- 9.07 (wtorek), godz. 17.00 | Poznań, osiedle Świerczewo | organizator: Poznańska Estrada, pokaz w ramach cyklu “Lato z Estradą - Kierunek Wschód”
Najbardziej edukacyjny, choć wciąż bardzo teatralny cykl to całoroczne (bez ograniczeń wiekowych) Spacery z Botaniczką - Chwastynatką. zapoczątkowane przez prezeskę i współzałożycielkę Fundacji Sztuka Ciała - Katarzynę Markowską (na zdjęciu). W maju Chwastynatka będzie odkrywać botaniczne tajemnice Ursynowa. Pierwszą taką tajemnicą jest fakt, że Ogród Botaniczny Powsin to także Ursynów!
https://www.youtube.com/watch?v=tnQR5tRqlE4&t=2s
- Kiełkujemy - 28.04 (niedziela), godz. 14:00 | Pawilon Edukacyjny “Kamień”, Wybrzeże Puckie 1
Spacer odbywa się w ramach projektu "Latający Teatr Sztuki Ciała" i jest współfinansowany przez m.st. Warszawa, udział bezpłatny.
- Zapylacze - 5.05 (niedziela), godz. 12:00 | Park przy Bażantarni
- Spacer nocny z Botaniczką i Ćmą - 22.09 (niedziela), godz. 18 | teren zielony Olkówek, Puszczyka 18 | udział bezpłatny | Projekt jest współfinansowany przez Dzielnicę Ursynów
Projekt współfinansuje Dzielnica Ursynów, udział bezpłatny.
Kwiatów i owoców nie byłoby bez… zapylaczy. Świat insektów zainspirował powstanie aż dwóch widowisk - plenerowego, barwnego Łowcy na tropie owadów i nastrojowego, pełnego symboli scenicznego Między oWadami. Łowca to interaktywny sensoryczny spacer teatralny, w którym anegdoty, fakty entomologiczne, lekcja medytacji i metafory nt. życiowych celów przeplatane są dialogami rodem ze Shreka - widzowie w każdym wieku znajdą tu warstwy przekazu i aluzje skierowane specjalnie do nich.
Łowca na tropie owadów
- 17.05 (sobota), godz. 12.00 | Rybnickie Dni Integracji, Kampus, ul. Rudzka 13, Rybnik
- 18.05 (niedziela), godz. 15.00 | Park Miejski w Nisku, ul. Sandomierska, Nisko
- 8.09 (niedziela), godz. 16.00 | teren zielony Olkówek,Puszczyka 18 | udział bezpłatny | Projekt jest współfinansowany przez Dzielnicę Ursynów
Ramię w ramię Roślinne damy oraz Łowca na Tropie owadów przemaszerują Traktem Królewskim wraz z Paradą Syrenki 08.06 (sobota), godz. 13:00 - start na pl. Zamkowym | organizator Stołeczna Estrada.
SZTUKA CIAŁA jest teatrem "latającym". Nie ma własnej sceny i jego specyfiką jest pojawianie się w różnych miejscach Warszawy i Polski. Jest teatrem wychodzącym do widza, budującym most między kulturą a rozrywką. Działa od 15 lat, a w ostatnich latach szczególnie poświęca się familijnym prezentacjom w przestrzeniach publicznych. Na estetykę grupy składają się niezwykłe, barwne, charakterystyczne kostiumy, które podkreślają wyrazistość postaci, komedia ciała, pantomima, elementy tańca i kuglarstwa oraz artystyczna oprawa muzyczna.
Sztuka Ciała dała się poznać szerszej publiczności docierając do finału 14. edycji "Mam Talent!", jest laureatką Plebiscytu rodziców "Słoneczniki" (2023) na najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci, Grand Prix Festiwalu Lalka też Człowiek (2022) oraz nagrody Bielańskiej Gali Kultury w kategorii Animacja Kultury (2022). Teatr otrzymał także Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej (2020) za spektakl w reż. Marii Seweryn wyprodukowany w ramach Konkursu im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie (2018).
Patronami medialnymi Latającego Teatru Sztuki Ciała są: Polskie Radio Dzieciom, Radio dla Ciebie, Bliżej przedszkola, Polska Agencja Prasowa, Karmione Kulturą i Pani Zuzia.
Więcej:
sztukaciala.com/repertuar
https://www.facebook.com/sztukaciala
@sztukaciala
Źródło: Fundacja Sztuka Ciała