Dzień wolontariusza – wolontariat pracowniczy oczami organizacji pozarządowych
Wolontariat pracowniczy to fundament wielu organizacji pozarządowych. Jego intensywny rozwój widać w Polsce od kilku lat, a pandemii nie udało się tego zniszczyć. Fundacja Dobrych Inicjatyw rozmawiała na ten temat z organizacjami pozarządowymi podczas debaty „Jak Pomagać Mądrze?”.
Organizatorem debaty była: Fundacja Dobrych Inicjatyw. Uczestniczyli w niej: Fundacja Dobrych Inicjatyw (Bartłomiej Jojczyk, Prezes Zarządu), Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA (Kamil Dolecki, Prezes Zarządu), Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie (Patrycja Jarosz, Inspektorka ds. promocji i dydaktyki), Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” Oddział Terenowy Warszawa Ochota (Magdalena Szlom, Prezes Zarządu). Debatę prowadziła Pani Mirella Panek-Owsiańska, Członkini Zarządu Szkoły Liderów.
Tworzymy przestrzeń dla ludzi nieobojętnych
„Co roku w naszych akcjach bierze udział około 1000 wolontariuszy, większość z nich realizuje wolontariat pracowniczy. Współpracujemy z kilkoma dużymi Partnerami biznesowymi i mamy bogatą ofertę wolontariacką. Zapraszamy pracowników do włączenia się w warsztaty kompetencyjne dla młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz zbiórki finansowe i rzeczowe w akcjach typu back to school – #NaDobryPoczątek, letters to Santa – #Finał Choinki Dobrych Serc, edukacyjnych – #EduPodróże, pomocowych – #PaczkaDlaSeniora”.
Akcje Fundacji Dobrych Inicjatyw są podzielone na zadania o różnej intensywności działań. Daje to wolontariuszowi wybór. Mogą się oni włączyć np. w przygotowywanie warsztatów i jest to dłuższy proces, poprzedzony szkoleniem wolontariusza, a następnie wspólną pracą nad przygotowaniem zajęć dla młodzieży. Mogą też uczestniczyć akcyjnie np. w pakowaniu paczek lub rozwożeniu ich do najuboższych seniorów. Możliwe jest również wsparcie rzeczowe w postaci zbiórki artykułów szkolnych dla dzieci z placówek lub finansowe np. przy całorocznych stypendiach dla Podopiecznych fundacji.
Aktualnie pracownicy Partnerów fundacji biorą udział w akcji #ChoinkaDobrychSerc
„Jestem dumny, że nie tylko tworzymy jedną z największych organizacji sektora IT w Polsce, ale przede wszystkim z tego, że cały nasz zespół w takich momentach potrafi pokazać otwarte serce i chęć pomocy. Cieszę się, że pracownicy myślą już o prezentach świątecznych dla rodziny, ale wielu z nich ma szersze spojrzenie na potrzeby innych. Od kilku lat bierzemy udział w finale akcji „Choinka Dobrych Serc”. W tym roku nasi pracownicy zajęli się ponad 50. listami wychowanków, które wspólnie realizują. Wystarczyło im przedstawić podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw i natychmiast zaiskrzyło. W przyszłym roku mam szczerą nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jeszcze większej liczby placówek, a my zaangażujemy się w ten projekt równie mocno co w tym roku” – komentuje Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska.
Polacy lubią i chcą pomagać
Wszyscy uczestnicy debaty „Jak Pomagać Mądrze?” zgodzili się, że wolontariusze stanowią bardzo ważną i liczną grupę osób wspomagających organizację.
Zazwyczaj w organizacjach jest koordynator wolontariatu, który bierze na siebie pracę z wolontariuszami, utrzymuje z nimi kontakt, jest odpowiedzialny za podział pracy i kwestie formalne.
Wiele organizacji, tak jak SARCOMA – organizator najstarszego biegu charytatywnego na rzecz onkologii – Onkobieg, poszukuje wolontariuszy akcyjnych. W tym roku ponad 2200 pakietów startowych Onkobiegu oraz paczki dla 94 oddziałów onkologicznych w Polsce zostało przygotowanych właśnie przez wolontariuszy.
Paneliści przekonywali, że praca z wolontariuszami to ogromna radość, ale też i odpowiedzialność po obu stronach. Fundacja Dobrych Inicjatyw tworzy wiele możliwości zaangażowania się w działalność wolontariacką, jednak wymaga to najpierw spotkania, a przede wszystkim przeszkolenia i zapoznania się z organizacją i jej specyfiką. Chodzi przecież o dobro dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, którymi zajmuje się fundacja.
Organizacje podpisują także umowy z wolontariuszami, w których deklarują ile godzin w miesiącu poświecą organizacji. W schronisku na Paluchu, minimalna wymagana ilość to 4 godziny.
Okazuje się także, że wolontariusze mogą być ambasadorami fundacji w swoich firmach, a także aktywnymi fundraiserami.
Bartłomiej Jojczyk, Prezes Zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw: „Mamy wielu wolontariuszy. Zawsze zaczynamy od rozmowy. Nasze pierwsze pytanie do wolontariusza to – co za Tobą stoi, jaka motywacja, dlaczego chcesz nam pomagać? Te motywacje są przeróżne. Mamy wolontariuszkę Anię, która pracuje w jednej z największych firm technologicznych. Ania zaczęła od pakowania paczek do akcji #PaczkaDlaSeniora, ale rozwinęła swoją działalność angażując swoją firmę i współpracowników. Dzięki temu zyskaliśmy dużego Partnera biznesowego a wraz z nim grono wspaniałych wolontariuszy. Ania w ciągu tygodnia zebrała też 30 000 PLN w ramach zbiórki w firmie i przeznaczyła ją na stypendia dla naszych Podopiecznych”.
Jaką siłę ma wolontariat pracowniczy?
Na przykładzie akcji #PaczkaDlaSeniora Fundacji Dobrych Inicjatyw można wyliczyć, że jeśli 30 wolontariuszy w ramach wolontariatu pracowniczego poświęca 5 godzin dziennie na rzecz fundacji, to wychodzi 150 godzin, czyli tyle ile praca jednego pracownika przez trzy tygodnie, niemalże 1 etat w miesiącu.
Dlaczego akcje prowadzone z organizacjami kosztują?
Uczestnicy debaty analizowali różne formy współpracy organizacji pozarządowych z firmami. Taka współpraca może obejmować pomoc rzeczową, ale także wolontariat pracowniczy, wolontariat kompetencji oraz wsparcie finansowe. To także programy grantowe dla pracowników oraz aukcje na rzecz organizacji.
Jak przyznali nasi paneliści, organizacje współpracują z firmami w różnych obszarach.
SARCOMA np. w swoim Onkobiegu posiłkuje się pomocą wolontariatu pracowniczego przy pakowaniu pakietów startowych. Prezes Dolecki podkreśla, że ogromna siła leży w takim wypracowaniu relacji, żeby firma pomogła nawet wtedy, kiedy jest jakaś nagła, nieprzewidziana potrzeba. Fundacja Dobrych Inicjatyw chętnie korzysta z kompetencji pracowników partnera podczas warsztatów dla swoich podopiecznych, natomiast Stowarzyszenie SZANSA chętnie przyjmuje pomoc rzeczową.
Magdalena Szlom, Prezes Zarządu Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci „SZANSA” Oddział Terenowy Warszawa Ochota: ”Współpracujemy z firmą, która traktuje nas bardzo profesjonalnie. Oparliśmy to o zaufanie i wspólne kształtowanie naszej relacji. Uczymy się od niej jak należy podchodzić do takiej współpracy, która jest długofalowa, więc daje nam obopólną możliwość rozwoju. Pamiętajmy jednak o tym, że ze strony organizacji wymaga to przygotowania całego procesu: obsługa wolontariatu, technikalia, rozliczenia itd. Niemniej jednak oceniam tę współpracę bardzo dobrze i cieszę się, że pracownicy odczuwają tak dużą satysfakcję pomagając dzieciom”.
Bartłomiej Jojczyk, Prezes Zarządu Fundacji Dobrych Inicjatyw zaznacza, że bardzo ważne jest by współpraca przebiegała na warunkach partnerskich. Podkreślił też, że nie można traktować NGO’sów jako dostawcy pewnych usług społecznych, na bardzo wysokim poziomie i za darmo.
Mimo, że wolontariat pracowniczy jest bardzo ważny i cenny w życiu organizacji, to niewiele firm zdaje sobie sprawę z tego, że partner biznesowy, powinien założyć budżet na jego przeprowadzenie.
Wynika to z tego, że po stronie fundacji konieczne jest przeszkolenie wolontariuszy, koordynacja akcji, dokładne jej przygotowanie i promocja, a potem dokładne raportowanie. To angażuje przynajmniej jednego pracownika organizacji, któremu trzeba opłacić wynagrodzenie oraz koszty pośrednie. Dodatkowo firma korzysta nie tylko z wiedzy, ale także doświadczenia specjalistów z danej organizacji, której celem statutowym nie jest robienie akcji wolontariackich, ale pomoc beneficjentom. Wolontariat pracowniczy jest tylko jedną z form tej pomocy, którą organizacja realizuje wspólnie z firmami.
Jeśli więc firma w swojej polityce nie przewiduje budżetu na realizację akcji wolontariatu pracowniczego , ani kosztów po stronie organizacji, to tak jakby nie płaciła też innym swoim partnerom za wykonanie usługi.
To jest ważne i tyle
Droga Fundacji Dobrych Inicjatyw wraz z z wolontariuszami realizującymi wolontariat pracowniczy, biegnie wspólnie od początku istnienia fundacji, czyli od 2014 roku.
Wolontariusze fundacji są najlepszym przykładem na to, że wolontariat pracowniczy ma sens i jest ważny nie tylko jako rozwój firmy w obszarze CSR, ale także w czysto ludzkim wymiarze.
Na pytanie: co daje Ci udział w takim wolontariacie, co „bierzesz” z pomagania? Katarzyna Zielińska z Colgate Palmolive odpowiedziała:
„Radość, że rzeczywiście możesz pomóc, że masz tyle, że możesz się podzielić. W mojej rodzinie dzieliliśmy wszystko. Ja mam teraz to samo. Nigdy nie wyrzucam ubrań po córce, zawsze oddaję np. znajomym, którzy mają młodsze dzieciaki, np. dzielimy się przetworami mojej mamy, to jest taka satysfakcja, że możesz się podzielić tym co masz dobrego w danym momencie. To jest radość ze sprawczości, że można komuś potrzebującemu pomóc. Robisz coś i to przynosi efekty. Dobrze jest pokazać ludziom – słuchajcie, możecie, zróbmy to razem, bo razem naprawdę możemy więcej. Pomóżmy innym chociaż trochę, w małych sprawach w małych radościach. A jak się pojawi uśmiech raz, drugi, trzeci to naprawdę jest dużo. Zresztą u mnie też się uśmiech pojawia jak widzę, że rośnie kwota na koncie zbiórki dla potrzebujących, albo uśmiech na twarzy obdarowanej babci, która wyściska, uściska i jest szczęśliwa. I spędzę z nią pół godziny, rozmawiając lub nawet tylko słuchając o tym, co chce mi powiedzieć. To jest ważne i tyle”.
Serdecznie zapraszamy wszystkie firmy, które chciałby wziąć udział w rozwijaniu wolontariatu pracowniczego do współpracy.
Fundacja Dobrych Inicjatyw wspiera dzieci i młodzież z placówek opiekuńczo – wychowawczych (domy dziecka) w zakresie rozwoju ich kompetencji, umiejętności i pasji pozaszkolnych. Przewidujemy, że dzięki pracy Fundacji, do 2030 r. każde dziecko znajdujące się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Polsce, będzie miało dostęp do najlepszego programu edukacyjnego, jaki istnieje w Europie. Zbudowaliśmy społeczność ponad 1000 wolontariuszy, ponad 300 wychowanków mieszkających w 16 placówkach opiekuńczo-wychowawczych z małych miejscowości i terenów wiejskich w Polsce. Więcej na stronie: www.fdi.org.pl.
Strona internetowa: www.fdi.org.pl
Źródło: Fundacja Dobrych Inicjatyw