We wtorek, 15 grudnia, w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie odbył się Dzień Młodego Obywatela, będący podsumowaniem udziału uczniów szkoły w projekcie pn. „Coaching obywatelski”.
Pierwszym etapem projektu były warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klasy II b. Podczas nich chcieliśmy przekonać, nauczyć, a następnie zaktywizować młodzież do aktywności społecznej. Zadaniem młodzieży było rozpoznanie występujących w ich środowisku problemów, zaproponowanie i skonsultowanie rozwiązań, a następnie przygotowanie projektu inicjatywy obywatelskiej. Ostatnim etapem będzie próba wdrożenia wybranego projektu. Uczestnicy warsztatów nie tylko pozyskali wiedzę na temat mechanizmów partycypacyjnych, ale również wykorzystali ją w praktyce, angażując się w działania na rzecz własnych społeczności.
Dzień Młodego Obywatela rozpoczęliśmy od prezentacji projektów inicjatywy obywatelskiej opracowanych podczas warsztatów. Zaprezentowane zostały następujące projekty:
- Estetyczny Tarnów (Natalia Zając, Nikola Barnaś)
- Nasze nowe miejsce spotkań (Aleksandra Ślęczko, Artur Mika)
- Nauczalnia-Poczekalnia (Natalia Pochron, Martyna Wójcik)
- Renowacja boiska szkolnego w Łętowicach (Kacper Ziółkowski)
Następnie odbyło się głosowanie publiczności na najlepszy projekt, który zostanie dopracowany oraz złożony w odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego.
Kolejnym, nie mniej emocjonującym, punktem programu była debata oksfordzka uczniów. Teza debaty brzmiała: Aktywni młodzi obywatele mają lepsze perspektywy na rynku pracy. W drużynie Propozycji byli: Róża Bochenek, Kinga Leszczyńska, Jan Maniawski i Dorota Marczak, . Natomiast w drużynie Opozycji znaleźli się: Patrycja Babiarz, Katarzyna Nowak, Izabela Stefan i Ewa Żurowska. Rolę Marszałka debaty pełniła Agnieszka Poliwka-Jeż, doświadczona trenerka i działaczka III sektora. Debata oksfordzka przebiegała bardzo dynamicznie. Zwolennicy tezy bardzo mocno podkreślali, ze dla pracodawców liczy się aktywność na przeróżnych polach. Jej przeciwnicy powoływali się m.in. na konieczność skupienia się tylko i wyłącznie na nauce, a nie rozpraszanie się inna działalnością. Po pytaniach z publiczności i wystąpieniu ostatnich mówców nastąpiło głosowanie publiczności.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część wydarzenia. nastąpiło ogłoszenie wyników głosowania publiczności na najlepszy projekt oraz zwycięzców debaty. Publiczność za najlepszy pomysł na projekt uznała renowacji boiska w Łętowicach. Zgodnie z ideą projektu „Coaching obywatelski” projekt ten zostanie dopracowany oraz skierowany do Wójta Gminy Wierzchosławice. Po wręczeniu symbolicznych nagród krótką prezentację pt. Projekty dla młodzieży – dobre praktyki i inspiracje wygłosiła Agnieszka Poliwka-Jeż. Mówiła ona o swoich doświadczeniach w projekcie Tarnowska Liga Debatancka oraz zachęcała uczniów do korzystania z tej formy dyskusji. Tu aktywnie włączyły się również osoby debatujące, które opowiedziały co dał im udział w debacie oksfordzkiej.
Kolejnym etapem Dnia Młodego Obywatela było spotkanie z Jakubem Kwaśnym, Radnym Miasta Tarnowa. Nasz gość odniósł się m.in. do projektów przygotowanych przez młodzież komentując możliwość ich wykonania i odpowiadając o różnych możliwościach ich realizacji.
Równolegle odbywały się targi organizacji pozarządowych. Podczas nich prezentowały się lokalnie działające organizacje. Na targach obecne były następujące organizacje: Tarnowskie Hospicjum domowe im. Błogosławionego Fryderyka Ozanama, Siemacha Spot Gemini Park, Oddział Terenowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnowie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Wolontariat Światowych Dni Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Joanny Jasiak, Dyrektor V LO w Tarnowie, za umożliwienie oraz współorganizację Dnia Młodego Obywatela. Podziękowania również dla Pana Grzegorza Gawlika za przygotowanie uczniów do debaty. Dziękujemy serdecznie również Panu jakubowi Kwaśnemu za udział w wydarzeniu.
- Projekt Coaching obywatelski jest dofinansowany z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.