W miniony czwartek (25 listopada) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni odbył Dzień Młodego Obywatela będący podsumowaniem udziału uczniów szkoły w projekcie pn. „Coaching obywatelski”.
Pierwszym etapem projektu były warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klasy I e. Podczas nich chcieliśmy przekonać, nauczyć a następnie zaktywizować młodzież do aktywności społecznej. Zadaniem młodzieży było rozpoznanie występujących w ich środowisku problemów, zaproponowanie i skonsultowanie rozwiązań, a następnie przygotowanie projektu inicjatywy obywatelskiej. Ostatnim etapem będzie próba wdrożenia wybranego projektu. Uczestnicy warsztatów nie tylko pozyskali wiedzę na temat mechanizmów partycypacyjnych, ale również wykorzystali ją w praktyce, angażując się w działania na rzecz własnych społeczności.
Dzień Młodego Obywatela rozpoczęliśmy od prezentacji projektów inicjatywy obywatelskiej opracowanych podczas warsztatów. Adrianna Cholewa I Marlena Świętek zaprezentowały projekt “Lalka edukacyjna”, natomiast Dawid Chrzan projekt „Rowerowa Bochnia”. Następnie dobyło się głosowanie publiczności na najlepszy projekt, który zostanie dopracowany oraz złożony w odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego.
Kolejnym, nie mniej emocjonującym, punktem programu była debata oksfordzka uczniów. Teza debaty brzmiała: Polska jest krajem dyskryminacji. Zwolennikami tezy byli: Agnieszka Mikulska, Małgorzata Płonka, Angelika Szymańska, Maksymilian Truś. Natomiast jej przeciwnikami: Adam Chmura, Szymon Klejdysz, Kinga Kołodziej, Jakub Włosiński. Rolę Marszałka debaty pełniła Agnieszka Poliwka-Jeż, doświadczona trenerka i działaczka III sektora. Debata oksfordzka przebiegała bardzo dynamicznie. Zwolennicy tezy podkreślali stosunek Polaków do obcokrajowców, czy ludzi innych wyznań oraz przytaczali wyniki badań potwierdzające bronioną przez nich tezę, natomiast jej przeciwnicy powoływali się m.in. na liczne zapisy konstytucji zbijając argumenty przeciwników. Po pytaniach z publiczności i wystąpieniu ostatnich mówców nastąpiło głosowanie publiczności.
Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część wydarzenia. Krótką prezentację "Projekty dla młodzieży – dobre praktyki i inspiracje" wygłosiła Agnieszka Poliwka-Jeż. Mówiła ona o swoich doświadczeniach w projekcie Tarnowska Liga Debatancka oraz zachęcała uczniów do korzystania z tej formy dyskusji.
Kolejnym etapem Dnia Młodego Obywatela było spotkanie z Panią Bernadetą Wąsik, Dyrektorem Wydziału Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej w Starostwie Powiatowym w Bochni. Pani Dyrektor zachęcała młodzież do działania poprzez przede wszystkim głosowanie w wyborach, a także przez udział w budżecie obywatelskim, czy zaangażowanie się w działania w lokalnej społeczności.
Po tych wystąpieniach Agnieszka Poliwka-Jeż ogłosiła wyniki głosowania publiczności zarówno w głosowaniu na najlepszy projekt, jak i wyniki debaty. Za najlepszy projekt uznany został projekt „Lalka edukacyjna”. Zgodnie z ideą projektu „Coaching obywatelski” projekt ten zostanie dopracowany oraz skierowany do Starostwa Powiatowego w Bochni. Natomiast w debacie zwyciężyła drużyna Propozycji.
Równolegle odbywały się targi organizacji pozarządowych. Podczas nich prezentowały się nie tylko lokalnie działające organizacje, ale i te, w których działania uczniowie mogą angażować się na terenie szkoły. Spośród lokalnie działających organizacji na targach pojawiły się następujące organizacje: Stowarzyszenie WIOSNA z akcją Szlachetna Paczka, Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, Fundacja Obrony Praw Dziecka KAMAKA, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Kropla Dobroci”, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej. Szkolną organizacją biorącą udział w targach NGO był Samorząd Uczniowski I LO w Bochni.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektorki I LO w Bochni, pani Jolanty Kruk – za umożliwienie organizacji Dnia Młodego Obywatela. Ogromne podziękowania również dla pana Jerzego Pączka za zaangażowanie, przygotowanie uczniów do debaty i organizację wydarzenia ze strony szkoły. Dziękujemy serdecznie również pani Bernadecie Wąsik za obecność oraz spotkanie z młodzieżą.
Katarzyna Maźnica
Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
- Projekt Coaching obywatelski jest dofinansowany z Programu Fundusz Inicjatyw Obwatelskich.
Źródło: www.fundacja.e-gap.pl