6 marca 2003 odbyły się w całej Polsce konferencje europejskiego programu 'Młodzież', zajmującego się nawiązywaniem kontaktów międzynarodowych, wymianą doświadczeń i organizowaniem wolontariatu na rzecz społeczności lokalnych w całej Europie. Dzień Integracji organizowany był przede wszystkim z myślą o młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji z powodów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.
Program Młodzież, jeden z trzech (obok Socratesa i Leonardo da Vinci) programów Komisji Europejskiej skierowany jest do młodzieży uczestniczącej w kształceniu pozaszkolnym. Ma na celu kształtowanie w ludziach młodych postawy obywatelskiej, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, przeciwdziałanie dyskryminacji, przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym państw UE i umożliwienie im poznania bogactwa kultury europejskiej.
Uczestnikami programu mogą być osoby w wieku 15-25 lat. Program oferuje wsparcie zarówno merytoryczne jak i finansowe. Wnioski (dostępne stronach internetowych Programu MŁODZIEŻ www.youth.org.pl)na mogą składać wszelkie organizacje których działalność nie jest nastawiona na zysk.
Dofinansowanie nie obejmuje kursów językowych, turystyki, udziałów w festiwalach i koncertach. Dotychczas w Polsce zatwierdzono 1 222 projektów, których dofinansowanie wyniosło 7 443 945 euro, a uczestniczyło w nich 40 223 sób.
Program Młodzież składa się z 5 części, zwanych akcjami.
Akcja 1 „Wymiana Młodzieży”: spotkania młodzieży różnej narodowości w jednym z krajów europejskich w celu poznania, dyskusji i realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Akcja 2 „Wolontariat Europejski”: indywidualne, kilkumiesięczne wyjazdy młodych ludzi (18-25lat) do pracy społecznej przy projektach o charakterze niekomercyjnym
Akcja 3 „Inicjatywy Młodzieżowe”: działania na rzecz własnego środowiska realizowane bez udziału partnera zagranicznego. Akcja składa się z dwóch części: inicjatywy grupowe i kapitał przyszłości (projekty byłych wolontariuszy programu_
Akcja 4 "Wspólne działania": : projekty realizowane wspólnie z dwoma innymi edukacyjnymi programami UE: Socratesem i Leonardo da Vinci, łączące edukacje nieformalną , formalną i kształcenie zawodowe. Wnioski rozpatruje Komisja Europejska.
Akcja 5. Działania Wspierające: szkolenia, seminaria, staże i inne działania podnoszące kwalifikacje pracowników oraz osób zaangażowanych w realizację programu Młodzież.
6 marca 2003 w 15 miastach w całej Polsce odbył się Dzień Integracji, którego celem była informacja o Programie, zachęcenie do udziału w nim i zainspirowanie do tworzenia własnych projektów. Mottem Dnia Integracji było hasło „Tacy Sami”, jako że zorganizowany był przede wszystkim z myślą o młodzieży w trudnej sytuacji z powodów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych. Miał pokazać, że każdy młody człowiek może wziąć udział w programie. Jego uczestnikami są osoby z różnych środowisk: mieszkańcy wsi i miast, osoby niepełnosprawne i bezrobotne, znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej i finansowej.
Gośćmi konferencji były osoby, które coś zrobiły dla lokalnej społeczności, których praca społeczna przyniosła konkretne rezultaty: wolontariusze, pracownicy socjalni. Obok wystąpień gości w holu Mazowieckiego Centrum Kultury można było zobaczyć wystawy przedstawiające niektóre projekty zrealizowane w programie Młodzież. Swoją prezentację miało między innymi gimnazjum w Otmuchowie, które razem z rówieśnikami z Niemiec zrealizowało projekt „Wspólne dziedzictwo dla wspólnej Europy”; belgijscy wolontariusze uczący języków dzieci niewidome i słabo widzące; białobrzeski program „Przytulisko”, zajmujący się dziećmi rodzin ubogich i zagrożonych patologiami. Projekty miały zainspirować osoby chcące wziąć udział w programie do tworzenia własnych, pokazać, co może być ich tematem i co zyskują uczestnicy.
Po prezentacjach koordynatorzy poszczególnych Akcji przedstawili uczestnikom konferencji zasady, procedury i priorytety poszczególnych części programu Młodzież. Ostatnim punktem programu spotkania był spektakl „Mały Książę”, przedstawiony przez niepełnosprawnych wychowanków Domu Pomocy Społecznej w Krakowie oraz młodzieży z krakowskich gimnazjów.
Źródło: inf. własna