Dzielenie się jest kluczem do rozwiązywania problemów przyszłości – pierwszy Philanthropy Summit w Polsce za nami! [patronat ngo.pl]
Zakończył się pierwszy szczyt filantropijny – Philanthropy Summit 2023 – organizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz United Nations Global Compact Network Poland w partnerstwie z CAF America i Fundacją BNP Paribas. Celem wydarzenia było rozwijanie szerokiej dyskusji na temat filantropii i jej wpływu na przyszłość oraz roli biznesu i organizacji społecznych w rozwiązywaniu globalnych problemów.
Znakiem współczesnej filantropii w Polsce jest budowanie partnerstw między instytucjami, biznesem i organizacjami pozarządowymi, aby wspólnym wysiłkiem wspierać realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, szybko reagować i pomagać w obliczu zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych czy pogłębiających się nierówności społecznych. Kwestię takiej współpracy mocno podkreśliła w swoim przemówieniu Sanda Ojiambo, zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, Executive Director and CEO United Nations Global Compact: Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, musimy połączyć siły, aby sprostać nadchodzącym wyzwaniom. (…) Musimy udowodnić, że wszyscy razem możemy dzielić się naszymi zasobami i wiedzą tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Nikt nie może rozwiązywać problemów w izolacji. Musimy zadbać o to, aby każdy miał miejsce przy stole.
O wielowymiarowym złożeniu wyspółczesniej i przyszłej filantropii opowiedział Ted Hart, President & CEO of CAF America – Pierwszy szczyt filantropijny w Polsce zachęca do wdrożenia nowej, skutecznej filantropii, opartej na inkluzywności i współpracy. Filantropia naszej przyszłości będzie kształtowana przez trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne.
W Polsce nadal istnieje bardzo duże pole do wdrożenia systemowej działalności filantropijnej, a włączenia się w tego rodzaju działania oczekuje od biznesu nie tylko społeczeństwo, lecz także pracownicy. Aż 73% respondentów ankiety w raporcie “Filantropia w Europie Środkowo-Wschodniej” docenia firmy zaangażowane społecznie. Dlatego Philanthropy Summit 2023 to pierwsze w Polsce wydarzenie zorganizowane właśnie w celu rozpoczęcia wielostronnego dialogu na temat szeroko rozumianej dobroczynności biznesu i korzyści wynikających ze społecznego zaangażowania realizowanego w partnerstwach. Biznes i organizacje pozarządowe mają możliwość mobilizowania zarówno społeczeństwa, jak i siebie nawzajem do stałego zwiększania aktywności w tym zakresie.
– Zaangażowanie filantropijne biznesu jest niezwykle ważne i potrzebne. Bez tego, organizacje pozarządowe nie mogłyby prowadzić np. programów pomocy osobom wykluczonym społecznie w takim zakresie, jak obecnie. Wsparcie fundacji korporacyjnych czy filantropia firm rodzinnych są dziś kluczowe dla zapobiegania ubóstwu, wsparciu instytucji, takich jak szpitale, hospicja, domy pomocy społecznej – podkreślał w czasie wydarzenia Paweł Łukasiak, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
O znaczeniu wsparcia udzielanego przez biznes opowiedziała Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia Wiosna – Biznes jest bardzo ważną częścią funkcjonowania organizacji pozarządowych. Finansowanie płynące z biznesu zapewnia NGOsom niezależność finansową i komfort płynnego i stałego funkcjonowania.
Odpowiedź na kryzysy
Filantropia, w tym filantropia korporacyjna, to istotne narzędzie do odbudowy świata po pandemii i innych kryzysach w lepszy, bardziej zrównoważony sposób, który pozwoli skuteczniej przygotować się na wyzwania przyszłości. – Obecnie na świecie trwają 32 konflikty zbrojne, wśród których wojna ukraińsko-rosyjska jest najpoważniejszym konfliktem w Europie od dekad. Od początku trwania wojny w Ukrainie polskie społeczeństwo obywatelskie stworzyło szereg oddolnych inicjatyw, pomagając uchodźcom i uchodźczyniom wojennym w każdy możliwy sposób. Do tej pomocy dołączył również polski biznes, wspólnie tworząc bezprecedensową skalę pomocy humanitarnej i materialnej, która została przedstawiona m.in. w raporcie UN GCNP “United Business for Ukraine – powiedział Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland, otwierając Philanthropy Summit 2023.
Filantropia po polsku
Kluczowym punktem spotkania była debata oksfordzka „Filantropia w Polsce się nie przyjęła” prowadzona przez dziennikarza Grzegorza Nawrockiego. Jej uczestnicy dyskutowali m.in. o wyzwaniach stojących przed filantropią w Polsce oraz poziomie zaangażowania społeczeństwa i biznesu w działania pomocowe. W grupie podtrzymującej tezę debaty znaleźli się: Jan Wróbel, dziennikarz związany z Radiem TOK FM oraz Dziennikiem Gazetą Prawną, Martyna Rubinowska, Head of Venture and Fellowship Ashoka Poland oraz Piotr Jaśkiewicz, CEO Fundacji Nauka dla Środowiska. Przeciwko tezie wystąpili Halina Brdulak, ekspertka i członkini Rady Programowej UN GCNP, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Przemysław Furlepa, Wiceprezes Zarządu Banku BNP Paribas, Magdalena Pękacka, Dyrektorka Forum Darczyńców, członkini zarządu Philea.
Philanthropy Summit jest i będzie w kolejnych edycjach platformą spotkań łączących wszystkie strony zainteresowane wsparciem systemowego rozwoju filantropii w Polsce. Niezwykle ważne jest kontynuowanie dyskusji o tym, jak biznes może mądrze i systemowo pomagać. I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć wraz z Akademią Rozwoju Filantropii platformę dla takiego dialogu, jaką jest Philanthropy Summit – podkreślał Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN GCNP.
Wydarzenie odbyło się 31 maja w Warszawie.
Organizatorzy wydarzenia: Akademia Rozwoju Filantropii, UN Global Compact Network Poland,
Partnerzy wydarzenia: CAF America, Fundacja BNP Paribas
Patron medialny: NGO.pl
UNITED NATIONS GLOBAL COMPACT (UN Global Compact) jest integralną częścią systemu ONZ z centralą w Nowym Jorku, działającą w ponad 160 krajach i zrzeszająca ponad 20 tys. członków. To największa na świecie inicjatywa zrzeszająca biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju, zainaugurowana przez Sekretarza Generalnego ONZ w 2000 r. Skupia firmy współpracujące z ONZ oraz tworzące strategie i działania w oparciu o polityki ONZ, w szczególności w oparciu o Cele Zrównoważonego Rozwoju i Dziesięć Zasad United Nations Global Compact (The Ten Principles of the United Nations Global Compact) dotyczących czterech obszarów: prawa człowieka, standardy pracy, ochrona środowiska, przeciwdziałanie korupcji.
UN GLOBAL COMPACT NETWORK POLAND (UN Global Compact Network Poland) jest biurem krajowym oraz lokalnym punktem kontaktowym i informacyjnym dla polskich członków United Nations Global Compact – inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ zrzeszającej biznes działający na rzecz zrównoważonego rozwoju. Swoją misję realizuje poprzez działania w czterech programach parasolowych: Climate Positive, Business and Human Rights, Anti-corruption Programme oraz United Business for Ukraine.
UN Global Compact Network Poland zajmuje się także koordynacją współpracy z rządem polskim, przedstawicielami samorządu terytorialnego oraz innymi agendami i programami ONZ działającymi w Polsce lub na terenie Polski, wspierając wysiłki centrali UN Global Compact na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Rolą polskiego biura jest też koordynacja współpracy z tymi agendami i programami ONZ, które nie mają w Polsce swojej siedziby w zgodzie z założeniami strategii ONZ – UN to Reform.
Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP) od 1998 rozwija nowoczesną filantropię, promuje aktywność obywatelską i wolontariat w Europie i Polsce. We współpracy z C.S.Mott Fundation wspiera rozwój funduszy lokalnych (www.localsolutionsfund.org). Akademia jest polskim partnerem sieci Transnational Giving Europe. We współpracy z The Funding Network rozpropagowała nowatorski model lokalnej filantropii jakim jest giving circle (www.givingcircle.pl). Jako realizator „Działaj Lokalnie” programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, rozwija sieć Ośrodków Działaj Lokalnie (www.dzialajlokalnie.pl) wspiera lokalne inicjatywy i organizacje w całej Polsce. Akademia nagradza firmy odpowiedzialne społecznie (www.dobroczyncaroku.pl) i osoby publiczne za ich działania dobroczynne i współpracę z organizacjami pozarządowymi (www.gwiazdydobroczynnosci.pl) Jest inicjatorem Koalicji Liderzy Pro Bono (www.liderzyprobono.pl) i liderem promocji wolontariatu pracowniczego. Jako realizator programu Lokalne Partnerstwa PAFW wspiera i promuje metodę budowania partnerstw dla dobra wspólnego (www.lokalnepartnerstwa.org.pl). ARFP przywróciła przedwojenną tradycję tworzenia funduszy wieczystych i zachęca organizacje pozarządowe do budowania kapitałów żelaznych (www.funduszewieczyste.pl).Stowarzyszenie posiada Certyfikat Wiarygodnej Organizacji przyznawany przez Charities Aid Foundation America (CAF America). Jest on gwarancją bezpieczeństwa dla zagranicznych darczyńców, potwierdza, że organizacja jest odpowiednio ustrukturyzowana, działa w systemie non-profit. Akademia jest członkiem Forum Darczyńców.
Źródło: UN Global Compact Network Poland