Za unijne środki przeznaczone na ochronę nietoperza - podkowca małego wymieniono dach dawnej łemkowskiej cerkiewki, dziś kościoła św. Michała Archanioła w Dubnem niedaleko Muszyny.
Zabytkowa cerkiew w Dubnem, małej wiosce przy granicy słowackiej, dzięki obecności podkowca małego została wyremontowana.
Za unijne środki przeznaczone na ochronę nietoperza - podkowca małego wymieniono dach dawnej łemkowskiej cerkiewki, dziś kościoła św. Michała Archanioła w Dubnem niedaleko Muszyny.
Cerkiew z 1863 r. jest zabytkiem sakralnego budownictwa zachodniołemkowskiego z rokokowo-klasycystycznym ikonostasem. Sytuacja tego zabytku a razem z nią i sytuacja przebywających na strychu kolonii nietoperzy była tragiczna. Cieknący dach powodował murszenie wewnętrznych belek konstrukcyjnych. Pewnie obiekt nie doczekałby się szybko konserwacji, bo kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła utrzymuje zaledwie 48 parafian, z czego 12 to dzieci.
Aby ocalić zabytkową cerkiew a wraz z nią kolonie rozrodczą nietoperzy Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” pozyskało środki na remont dachu z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej . Prace remontowe prowadzono w zimie, gdyż w tym okresie podkowce małe przebywają w jaskiniach.
- To Bóg zesłał nam nietoperze. Dzięki nim dziś pięknieje nasza świątynia - śmieje się ksiądz Stanisław Góral z rektoratu w Leluchowie.
Podkowiec mały to niezwykle rzadki w Europie gatunek nietoperza. Latem samice podkowca małego tworzą kolonie, w których rodzą i wspólnie wychowują potomstwo. Na miejsce przebywania takich zgrupowań zwanych koloniami rozrodczymi nietoperze te wybierają zwykle duże, nie użytkowane strychy, posiadające odpowiednie wloty. O takie schronienia jest coraz trudniej, dlatego każdy „podkowcowy strych” jest na wagę złota.
Źródło: inf. nadesłana