Dziedzictwo kulturowe w nowym projekcie Partnerstw Strategicznych Erasmus+ - "EPOC"
Bogata różnorodność Unii na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym jest unikatowym katalizatorem wymiany doświadczeń między osobami w każdym wieku i pochodzących z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Na poziomie lokalnym dziedzictwo kulturowe Europy sprzyja spójności społecznej i integracji poprzez rewitalizację obszarów zaniedbanych, tworzenie lokalnie zakorzenionych miejsc pracy i propagowanie poczucia wspólnoty.
Głównym celem projektu "EPOC: Entrepreneuship a product of our culture" jest dostarczanie umiejętności i wiedzy potrzebnej do rozpoczęcia działalności w sektorze dziedzictwa kulturowego. Jest to obszar, który w wymiarze europejskim ma duże szanse na rozwój przedsiębiorczości, szczególnie wśród dorosłych z grup wykluczanych przez społeczeństwo. Ponad 300 tys. osób jest bezpośrednio zatrudnionych w europejskim sektorze dziedzictwa kulturowego, a 7,8 mln miejsc pracy w Europie ma pośredni związek z tym sektorem, np. w turystyce i pracach budowlanych, usługach pomocniczych takich jak transport, usługi tłumaczenia ustnego, utrzymanie pod względem technicznym i zapewnienie bezpieczeństwa.
Projekt EPOC łączy zarówno tradycje lokalne i narodowe poszczególnych krajów jak i możliwości, które współcześnie dają m.in. nowoczesne technologie. Szczególna uwaga będzie zwrócona na praktyczne aspekty wykorzystania nowych technologii w działalności związanej z dziedzictwem kulturowym, przeprowadzanie analizy potrzeb, opracowywaniu planów biznesowych itp.
Zachęcamy do odwiedzania strony projektu: http://epoc.live/
Oraz śledzenia ciekawych informacji z krajów uczestniczących (Polska, Włochy, Dania, Hiszpania, Wielka Brytania) na Facebooku – wpisz: EPOC
Źródło: Fundacja Pro Scientia Publica