Jak odbierać zeznania od świadków – dzieci, jak ocenić ich wiarygodność? Co zrobić, aby przesłuchanie nie było obciążone niepotrzebnym stresem? Odpowiedzi na te pytania szukali słuchacze wykładu Johna Myersa 'Dzieci – świadkowie i ofiary przestępstw – reforma systemu prawnego', wygłoszonego na konferencji IX Europejskiej Konferencji ISPCAN, poświęconej problemom dzieci krzywdzonych.
Wśród słuchaczy obecni byli nie tylko przedstawiciele zawodów prawniczych z wielu krajów, lecz także psychologowie, pracownicy socjalni, kuratorzy sądowi, policjanci i pracownicy organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką dzieci krzywdzonych.
Dla prawników i psychologów na pewno bardzo cenne były te wątki wykładu, które dotyczyły sposobu odbierania zeznań od nieletnich, podatności małych świadków na sugestię oraz oceny wiarygodności ich zeznań.
Działacze społeczni, kuratorzy, pracownicy opieki społecznej mogli dowiedzieć się wiele o działalności amerykańskich Child Advocacy Centers, których zadaniem jest stworzenie przyjaznych i profesjonalnych warunków przesłuchania dzieci - świadków lub ofiar przestępstw. Dzięki działalności CAC udaje się uzyskać wiarygodne zeznania dzieci bez szkody dla ich psychiki. Pierwsze CAC powstało w USA w 1985 roku, a obecnie jest ich już 460. (O działalności CAC więcej można dowiedzieć się ze strony www.nca-online.org, należącej do National Children’s Alliance międzynarodowej organizacji, której celem jest między innymi tworzenie standardów działania CAC). Od kilku lat również w Polsce dostrzeżono problem zeznań małych świadków i również w naszym kraju tworzone są przyjazne miejsca przesłuchań dzieci.
Źródło: inf. własna