Często słyszymy, że w organizacjach społecznych udzielają się tylko kobiety. Po części może być to prawda, na co wskazują badania, ale to nie znaczy, że mężczyźni nie działają. Wręcz przeciwnie jest to silna grupa, która angażuje się w wolontariat w konkretnym celu. Przede wszystkim liczy się to, aby działać dla idei, misji i zgodnie z wartościami jakie realizuje dana organizacja.
– Uważam, że praca z dziećmi to nie tylko praca dla kobiet. Przede wszystkim praca mężczyzn z dziećmi daje im męski wzorzec (zachowania, emocje, sposób komunikacji), który różni się od kobiecego wzorca. Przez co dzieci mogą uczyć się podświadomie nowych kompetencji – Dominik Surowiec, Program PROJEKTOR.
W Programie PROJEKTOR około 20% studentów, to właśnie mężczyźni. Najczęściej dzielą się oni pasjami związanymi z IT i programowaniem, ale nie tylko! Także sprawa świadomości medialnej cieszy się zainteresowaniem wśród męskiej części społeczności Warsztatów z Wyzwaniem. Najwięcej chłopaków-wolontariuszy pochodzi z województwa podkarpackiego i studiują często na politechnikach.
– Nie uważam, że prowadzenie zajęć dla dzieci to zajęcie dla kobiet.. na pewno nie tylko dla kobiet. My jako faceci, tak samo prowadzimy zajęcia z dzieciakami i wcale nie idzie nam gorzej. Moja dziedzina, czyli Robotyka, jest w pełni męską ekipą i świetnie się w niej odnajdujemy. Dzieci również to potwierdzają – patrząc po ich reakcjach – Norbert Cierpicki, Program PROJEKTOR
Relacje i kontakt z ludźmi
Każdy z nas jest inny, ale to co wyróżnia wolontariuszy (nie tylko PROJEKTORa), to otwartość na innych ludzi. Podstawową cechą jest oczywiście szczerość i chęć działania, ale także optymistyczne nastawienie i otwartość na innych. Taka cecha bardziej pomaga aniżeli przeszkadza w życiu. Można, a nawet trzeba się tego nauczyć działając w NGO. Przyjazne nastawienie i koleżeńskość potrafią działać cuda w relacjach międzyludzkich!
– Spojrzenie na świat męskimi oczami jest inne od spojrzenia na świat oczami kobiety. Z drugiej strony kontakt z dziećmi powoduje zwiększanie się m.in. empatii, charyzmy oraz otwartości u mężczyzn. Myślę, że jest to też ciekawe doświadczenie dla mężczyzn, którzy w przyszłości planują mieć dzieci. Podsumowując, jedna jak i druga strona może czerpać od siebie nawzajem – Dominik Surowiec, Program PROJEKTOR
Pewność siebie
W kontakcie z dziećmi, ale nie tylko. Przydaje się na każdym etapie kariery zawodowej.
– Dzięki Projektorowi nabrałem większej pewności siebie, nauczyłem się z łatwością dzielić z innymi moją pasją i wiedzą. Poznałem też mnóstwo świetnych ludzi! – Norbert Cierpicki, student Automatyki i Robotyki na Politechnice Rzeszowskiej.
Szymon Bębenek, który udzielał wywiadu w jednym z odcinków Vloga Zaprojektowani opowiada o tym, że najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Dobre przygotowanie to połowa sukcesu, a każdy kolejny raz nas wzmacnia. To właśnie dzieci dają najwięcej satysfakcji, bo to dla nich prowadzone są zajęcia. One czekają na ten moment, kiedy przyjdzie ktoś, kto będzie chętny podzielić się swoją pasją czy zainteresowaniem. To właśnie o to w tym chodzi!
Osiąganie coraz lepszych rezultatów
Studenci, którzy działają społecznie między innymi w programie PROJEKTOR zwracają uwagę na to, że dzięki wolontariatowi zdobyli cenne doświadczenia. Taka praca pomogła im się rozwijać i osiągać coraz lepsze rezultaty.
– Kontakt z dziećmi pokazał mi to, w jaki sposób zachowuje się w nowych, nieznanych sytuacjach. Przede wszystkim zdobyłem cenne doświadczenie i wyszedłem z własnej strefy komfortu, robiąc ciekawe i przydatne rzeczy – Dominik Surowiec, Program PROJEKTOR
– Zajęcia z Projektorem pokazały mi, że młodzi ludzie chcą poznawać nowe rzeczy i zgłębiać wiedzę w dotąd nieznanych dla nich dziedzinach. Co daje nadzieję na ich dobrą przyszłość – Norbert Cierpicki, Program PROJEKTOR
Sposób na lepsze CV i pracę
Organizacja i planowanie pracy, to tylko dwa z wielu elementów, które pomagają w wykonywaniu pracy, a jakże cenna jest to umiejętność!
– Wolontariusze to zgrana ekipa, a dzięki temu co się nauczyłem podczas działania w Projektorze zdobyłem pracę, w której również działam z dzieciakami – Norbert Cierpicki
Mateusz Mokrzycki (absolwent programu i właściciel firmy PASSIO) w jednym z odcinków Vloga Zaprojektowani opowiedział swoją historię. Zwraca on uwagę na to, że wolontariat bardzo mocno ukształtował jego życie zawodowe, ale też prywatne. Ważna rzecz, której nauczył się dzięki działaniu, to przedsiębiorczość.
Mężczyźni wnoszą ogromna wartość do działań społecznych na rzecz dzieci - są wzorem aktywności społecznej, inspirują do poszukiwania pasji, pokazują świat ze swojej perspektywy. Sami podkreślają, że też zyskują na takich zajęciach - budują pewność siebie i doświadczenie zawodowe.
Tak jak wspomniał Szymon “najtrudniejszy jest pierwszy krok”, decyzja, aby spróbować. Drodzy mężczyźni jesteście ważni i potrzebni, więc działajcie i dzielcie się swoją wiedzą i pasjami z dziećmi. Zapraszamy do realizacji zajęć z PROJEKTORem.
Źródło: Program PROJEKTOR