Czym jest miejska przestrzeń? Jak można wpływać na zmiany swojego podwórka? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy projektu „Zagospodarowanie przestrzenne dziecinnie proste”
Projekt „Zagospodarowanie przestrzenne dziecinnie proste” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Harmonia” w partnerstwie z Gminą Nowe Miasteczko. W piątek 26 września 2014 r. w nowosolskim „Elektryku” odbyła się konferencja inaugurująca projekt.
- Jest takie powiedzenie „dzieci i ryby głosu nie mają”. Gdy przyjrzymy się różnym decyzjom, obojętnie czy wojewody, premiera, czy burmistrza, dostrzeżemy, że niezwykle rzadko współuczestniczą w nich dzieci. Szczególnie w kwestii planowania przestrzennego w naszych gminach. Natomiast dzieci nie zawsze znają do końca swoje prawa obywatelskie i mają wiedzę jak wygląda proces decyzyjny np. przy przyjmowaniu planu zagospodarowania – tłumaczy Rafał Stasiński, koordynator projektu. Dodaje, że inspiracją do projektu były doświadczenie brytyjskich organizacji pozarządowych oraz poprzedni „Kuźnia młodych obywateli”. – Poprzez projekt chcemy udowodnić, że dzieci głos mają, tylko trzeba im dać instrumenty do jego wyrażania.
Przedsięwzięcie jest skierowane do 100 uczniów szkół podstawowych z klas V-VI z terenu powiatu nowosolskiego. Jego celem jest zainteresowanie dzieci uczestnictwem w planowaniu przestrzeni publicznej oraz nabycie przez nich wiedzy w tym zakresie. W ramach projektu przewidywana jest organizacja innowacyjnych warsztatów z zakresu planowania przestrzennego, zakup pomocy dydaktycznych, spotkania z urbanistami, spacery badawcze oraz powołanie przy wójcie (burmistrzu, prezydencie) ciał konsultacyjnych składających się z przedstawicieli dzieci. Poprzez projekt organizatorzy chcą także uwrażliwić środowiska samorządowe i oświatowe na kwestię udziału dzieci w procesach decyzyjnych dotyczących planowania przestrzennego.
W ramach projektu planujemy także opracowanie specjalnego programu nauczania dla animatorów prowadzących zajęcia, który będzie konsultowany z przedstawicielami samorządów z terenu powiatu nowosolskiego.
Warto dodać, że projekt ma charakter innowacyjny. – Jeszcze nikt w takim zakresie nie realizował podobnego przedsięwzięcia. Dla nas to także pewnego rodzaju eksperyment. Od jego powodzenia zależy, czy w przyszłości będziemy realizować podobne projekty – podkreśla R.Stasiński.
Wartość projektu to 153 430 zł. Dofinansowanie wyniesie 138 087 zł. Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To jedyne przedsięwzięcie z województwa lubuskiego, który spośród 2076 wniosków złożony w drugiej turze otrzymało dotację.
Źródło: informacja własna organizatorów