Przez osiem miesięcy dwadzieścia pięć osób z całej Polski rozwinie swoją wiedzę z zakresu kontroli społecznej i monitoringu podczas kursu „Na straży”. Kurs to inicjatywa Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich realizowana we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Przez osiem najbliższych miesięcy dwadzieścia pięć osób z całej Polski rozwinie swoją wiedzę z zakresu kontroli społecznej i monitoringu. Pomoże im w tym platforma, na której będziemy zamieszczać kolejne moduły. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z tekstami poświęconymi różnym aspektom działań strażniczych, wysłuchają wypowiedzi osób zajmujących się na co dzień kontrolą społeczną, będą rozwiązywać testy oraz pisać krótkie wypowiedzi na zadany temat oraz dyskutować na forum. A przede wszystkim, przez cztery miesiące, będą monitorować konkretny problem.
Czy wiesz, który fragment życia publicznego jest Ci najbliższy?
W tym roku uczestnicy i uczestniczki kursu, już na etapie rekrutacji musieli wybrać wycinek życia publicznego, który chcą monitorować. Powstało więc pięć grup tematycznych, w ramach których kursanci i kursantki będą konkretyzować pomysły, a następnie prowadzić pilotaże monitoringów. Zajmą się różnymi aspektami praw człowieka – niepełnosprawnościami, zdrowiem, działaniami wymiaru sprawiedliwości, polityką wobec mniejszości oraz zagospodarowaniem przestrzennym. Drugą nowością, którą wprowadziliśmy w rozpoczynającej się edycji kursu jest to, że każda z grup monitorujących ma opiekuna – eksperta i praktyka w danym temacie.
Poznaj naszych ekspertów
Opiekunowie będą inspirować, pomagać w doborze tematów monitoringu, doradzać w zakresie lektur i materiałów pogłębiających wiedzę kursantów i kursantek w badanym zakresie. Mamy nadzieję, że pracując z nami przy tegorocznej edycji kursu, pomogą nam rozwijać środowisko strażnicze w Polsce.
Nad pracą uczestników i uczestniczek czuwać będą: Michał Henzler – eks-dziennikarz zainteresowany tematyką systemu ochrony zdrowia, Paweł Jaworski – zaangażowany społecznie architekt, związany z inicjatywą Napraw Sobie Miasto, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, Piotr Kowalski – wieloletni działacz na rzecz osób niepełnosprawnych, prowadził m.in. projekt na rzecz aktywizacji osób niesłyszących, Tomasz Lewiński – prawnik zajmujący się działaniami na rzecz środowiska studenckiego, absolwent kursu internetowo-stacjonarnego „Na straży”, edycja 2010, Karol Mojkowski – koordynator projektu Budżet Obywatelski w SLLGO oraz Piotr Skrzypczak – współzałożyciel Stowarzyszenia Homo Faber, członek SLLGO i absolwent kursu „Na straży”, edycja 2011.
Z kim pracujemy?
Uczestnicy i uczestniczki kursu internetowo-stacjonarnego „Na straży”, edycja 2012, to ludzie, którzy pracują lub są związani z profesjonalnymi organizacjami pozarządowymi, prowadzącymi lub zamierzającymi podjąć działalność strażniczą.
Wybór przyjętej dwudziestki piątki nie był łatwym zadaniem. Swoją gotowość do udziału w tej edycji kursu zgłosiły aż 84 osoby. Dostaliśmy dużo świetnych aplikacji od ludzi zaangażowanych w działania społeczne i pracujących na rzecz poprawy życia publicznego. Zgłosili się do nas lokalni dziennikarze, osoby prowadzące blogi o życiu w ich miejscowościach i przyglądające się działaniom samorządów, pracownicy organizacji pozarządowych, członkowie wspólnot mieszkaniowych, osoby mające wsparcie organizacyjne oraz te, które działają samodzielnie.
O działaniach strażniczych dowiesz się więcej:
Źródło: Portal watchdog.org.pl