Działania reprezentantki OFOP w EKES-ie w 2010. Sprawozdanie
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest szczególnym organem doradczym Unii Europejskiej, reprezentującym interesy zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Instytucja ta opiniuje inicjatywy legislacyjne UE oraz sporządza opinie własnych proponowanych projektów m.in. dla Komisji Europejskiej, Rady UE, czy Parlamentu Europejskiego.
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem działalności przedstawicielki organizacji pozarządowych w EKES-ie w roku 2010.
W obrębie struktur europejskich Komitet pełni dodatkową rolę: stanowi forum debat społeczeństwa obywatelskiego i miejsce wymiany poglądów między nim a instytucjami Unii. Komitet jest obowiązkowo konsultowany przez Radę lub Komisję Europejską w przypadkach przewidzianych w Traktacie Rzymskim.
Członkowie EKES-u są przedstawicielami organizacji pozarządowych i partnerów społecznych w dziedzinach gospodarki, społeczeństwa, kultury i innych, dzieląc się na trzy grupy tematyczno-dyskusyjne: Pracodawcy, Pracownicy oraz Inne Podmioty (m.in. rolnicy, konsumenci, ekolodzy, organizacje rodzinne, organizacje pozarządowe itp.).
Marzena Mendza-Drozd jest reprezentantką OFOP-u w dwóch sekcjach specjalistycznych, w ramach EKES: Sekcji ds. unii gospodarczej i walutowej oraz spójności gospodarczej i społecznej - w skrócie zwana ECO oraz jako członek prezydium w Sekcji Zatrudnienia, spraw społecznych i obywatelstwa – w skrócie zwana SOC. W ramach tej ostatniej wprowadzone zostały zmiany w jej charakterze i metodach działania, poprzez wyznaczenie, na wzór Parlamentu Europejskiego, sprawozdawców poszczególnych fragmentów budżetu. Nasza reprezentantka została wyznaczona sprawozdawcą budżetu na 2012 rok.
W ramach EKES-u przedstawicielka OFOP zainicjowała kategorię reprezentującą Ekonomii Społecznej stając się rzecznikiem podmiotów trzeciego sektora na forum europejskim, zaangażowanych w przedsiębiorczość społeczną.
Dzięki swoim kontaktom z innymi członkami EKES wielokrotnie udawało jej się przekonać ich do zainteresowania się polskimi doświadczeniami. Jednym z takich przykładów jest zapewnienie, że utworzona z inicjatywy OFOP grupa ds. społeczeństwa obywatelskiego w ramach NSRO, mogła zostać zaprezentowana na konferencji międzynarodowej w Katowicach w 2009 roku.
W 2010 roku Marzena Mendza-Drozd uczestniczyła również w pracach różnych grup analitycznych, dbając, by interesy organizacji pozarządowych były uwzględnione w przygotowanych opiniach dla Sekcji specjalistycznych (takich jak ww. ECO i SOC ). Były to m.in.:
- SOC/392 - Warunki wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy sezonowej - prace rozpoczęte w 2010 roku, kontynuowane w 2011,
- SOC/378 - Zwalczanie handlu ludźmi – prace zakończone w 2010 roku,
- SOC/373 - Legalna imigracja i wyzwania demograficzne – prace zakończone w 2010 roku,
- TEN/421 Jakich usług świadczonych w interesie ogólnym potrzebujemy w odpowiedzi na kryzys? - prace zakończone w 2010 roku,
- SOC/362 – Integracja a agenda społeczna - prace zakończone w 2010 roku,
- ECO/230 – Strategie i programy w ramach polityki spójności 2007-2013 – prace zakończone w 2010 roku,
Powyższe informacje pochodzą od Marzeny Mendzy-Drozd, od 2004 roku członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z rekomendacji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, członkini Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych.
Źródło: OFOP, informacja własna