Działania Caritas Polska podczas pandemii koronawirusa okiem ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora
Kiedy wiosną tego roku epidemia zaczęła zataczać coraz szersze kręgi, wiele instytucji zawiesiło działalność lub znacznie ją spowolniło. Ale dla Caritas Polska był to czas wytężonej pracy, trzeba było działać szybko i stworzyć nowe programy pomocowe. Jeszcze w marcu udało się uruchomić dwa programy interwencyjne #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom, wspierające najbardziej zagrożone grupy społeczne w Polsce – seniorów i personel medyczny.
#WdzięczniMedykom
W ramach akcji #WdzięczniMedykom zamówiliśmy sto respiratorów i sukcesywnie przekazujemy je szpitalom. Zakupiliśmy również środki dezynfekcyjne, przyłbice, maski, kombinezony, które przekazywaliśmy szpitalom, a także diecezjalnym Caritas prowadzącym placówki opiekuńcze i medyczne. W sumie nasza pomoc trafi do ponad czterystu szpitali, domów opieki i hospicjów na terenie całej Polski. Ponieważ wypełnione zostało zapotrzebowanie na respiratory, teraz nasza uwaga będzie koncentrować się na wsparciu domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz hospicjów. Więcej w kwartalniku Caritas str. 14
#PomocDlaSeniora
Seniorom pomagamy, przekazując za pośrednictwem diecezji żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Każda z 41 diecezji otrzymała na ten cel od Caritas Polska po 50 tys. zł. Oprócz tego najuboższym przekazaliśmy karty na comiesięczne zakupy o wartości 100 i 150 zł, na okres 10 miesięcy. Pomoc niesiona przez Caritas Polska jest dodatkowym wsparciem, obok tej świadczonej przez Caritas diecezjalne. Zależy nam, żeby nikt z potrzebujących pomocy nie był jej pozbawiony. Akcję #PomocDlaSeniora będziemy prowadzić co najmniej do końca stycznia przyszłego roku. Więcej w kwartalniku Caritas str. 8
Pomoc dla dzieci
Wśród tych, których kryzys dotknął najmocniej, znalazły się też dzieci z rodzin uboższych i wielodzietnych. Czas nauki zdalnej nie dla wszystkich mógł być owocny – sytuacja ujawniła, jak wielu uczniów nie ma dostępu do komputera i Internetu. Zdecydowaliśmy więc o uruchomieniu akcji #CaritasDzieciom, w ramach której zakupiliśmy prawie 400 laptopów, które przekazujemy do świetlic Caritas diecezjalnych. Dzieci będą mogły z nich korzystać na miejscu i wypożyczać do domu.
Pomoc poza granicami kraju
Pandemia w chwili obecnej najbardziej zagraża mieszkańcom krajów biednych i wyniszczonych konfliktami zbrojnymi, dlatego postanowiliśmy przeciwdziałać skutkom pandemii również za granicą. Pomagamy choćby w Syrii, gdzie problem jest dużo większy niż w Polsce ze względu na zniszczoną wojną infrastrukturę medyczną. Rozpoczęliśmy także duży program #PaczkaDlaWenezueli w Kolumbii dla uchodźców z Wenezueli. Pomagamy też na Białorusi, gdzie przekazaliśmy środki dezynfekcyjne i ochronne, takie jak maseczki i kombinezony, a także koncentratory tlenu i inne urządzenia medyczne. Współpracujemy z Caritas SPES w Kijowie, gdzie przekazaliśmy finanse na pomoc bezdomnym i osobom starszym. Nie zapominamy o Afryce: wspomogliśmy w walce z COVID-19 siostry z Kamerunu i Togo oraz misjonarzy z Republiki Południowej Afryki. Jesteśmy obecni też w Jemenie. Jemen to dziś największa katastrofa humanitarna, obejmująca ponad 20 mln mieszkańców. Kontynuujemy tu projekt rozpoczęty w ubiegłym roku. Do przychodni w miejscowości Imran zostały zakupione środki dezynfekcyjne i podstawowe medykamenty.
Mimo trudności związanych z pandemią, z którymi muszą radzić sobie także nasi pracownicy, nie zamknęliśmy żadnego z programów. Staramy się, by nikt nie został bez pomocy, bo taka jest nasza misja.
Źródło: Caritas Polska