- Uczestniczę w wolontariacie z osobami pełnymi zapału i entuzjazmu. To mnie napędza do kolejnych działań – opowiada Anna Jóźwiak z banku Citi Handlowy. Szczególnie lubi pracę z dziećmi, do której zaprasza znajomych i rodzinę. Ostatni projekt, w którym była liderem to „Grazie and bonjur – lekcja językowa w wyremontowanej klasie”.
Anna Jóźwiak to starszy analityk ds. operacji AML, CSC Poland. Jest zaangażowana w projekty wolontariackie od 5 lat. Uczestniczyła między innymi w inicjatywie Bakcyl, w Teatrze Małego Widza, Wielkiej Gali Integracji, Maratonie Warszawskim czy akcji Żonkil zorganizowanej z okazji 70-lecia obchodów Powstania w Getcie Warszawskim. Do swoich działań zaprosiła 18 wolontariuszy.
Jej autorski projekt „Grazie and bonjur – lekcja językowa w wyremontowanej klasie” odbył się w jednej ze szkół podstawowych w Warszawie, gdzie uczęszcza jej córka – stąd znała potrzeby placówki. Cel projektu to wyremontowanie jednej z sal oraz przeprowadzenie zajęć, które miały zachęcić dzieci do nauki języków obcych. Do remontu Anna Jóźwiak zaprosiła rodziców uczniów. – W lżejszych pracach ochoczo pomagali nam nawet uczniowie – cieszy się wolontariuszka.
Do przeprowadzenia lekcji językowej zaprosiła natomiast kolegów z pracy, którzy są związani z danymi krajami, znają ich kulturę i język. – W ramach zajęć dzieci dowiedziały się wielu interesujących informacji o nauce języków obcych. Oprócz tego poznały elementy kultury 3 krajów (Grecji, Rumunii i Egiptu), nauczyły się podstawowych zwrotów w tych językach, napisały swoje imiona po arabsku, zaśpiewały „100 lat” po rumuńsku, a na koniec spróbowały regionalnych smakołyków – opowiada Anna Jóźwiak.
Pomysł lekcji językowej zrodził się z jej zamiłowania do podróżowania i poznawania obcych kultur. – Temat jest tym bliższy, iż zarówno moja rodzina, jak i środowisko Citi Handlowy, są wielokulturowe. Dlatego staram się w moich projektach promować wartości takie, jak otwartość na różne kultury i tolerancja – dodaje Anna Jóźwiak.
W realizacji projektów najważniejsza jest jednak dla niej możliwość pracy razem z innymi energicznymi i aktywnymi wolontariuszami. Do poszczególnych inicjatyw zapraszała rodzinę, koleżanki i kolegów z zespołu, matki i ojców uczniów. – To dzięki ich zaangażowaniu projekty są realizowane zgodnie z planem i w efekcie dają nam wszystkim wiele radości i satysfakcji, a także motywują do kolejnych inicjatyw – kończy Anna Jóźwiak.