Działamy Razem - Wieloletnie Programy Rozwoju i Współpracy Partnerstw Lokalnych
Realizacja projektu „Działamy Razem – wielkopolskie organizacje na rzecz porozumienia i współpracy” trwa. W ostatnim czasie nałożono nacisk na komponent dotyczący partnerstw lokalnych.
Jeden z partnerów projektu – Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego – powołał zespół roboczy, składających się z ośmiu przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych z terenu województwa wielopolskiego oraz czterech ekspertów partnerstwa lokalnego. Na przełomie grudnia i stycznia zespół ten odbył dziesięć efektywnych spotkań. Ich celem były prace nad Wieloletnimi programami rozwoju i współpracy dla partnerstw opartych na sieci Działamy Razem. Członkowie grupy przedyskutowali procesy tworzenia i działania partnerstw lokalnych w sieci i poza nią, określając najbardziej istotne problemy i bariery oraz analizując cele, jakie potencjalnie mogą sobie stawiać. Ambicją zespołu było bowiem stworzenie narzędzi rzeczywiście przydatnych, mających praktyczny charakter. Pierwsze spotkanie zakończyło się podjęciem decyzji dotyczących wyboru czterech obszarów, w których najczęściej partnerstwa lokalne są tworzone i wymagają wsparcia. Do tych obszarów należą: integracja społeczna, edukacja, przedsiębiorczość i turystyka. Osoby pracujące w zespole roboczym mają rozlegle doświadczenie zawodowe w tych dziedzinach oraz praktykę w tworzeniu partnerstw lokalnych, więc połączenie tych kompetencji dawało szansę na wypracowanie zakładanych efektów.
Wieloletnie programy rozwoju i współpracy partnerstw lokalnych są już gotowe. Ogólna koncepcja czterech dokumentów jest podobna. Zawiera wskazówki dla nowotworzonego lub istniejącego partnerstwa lokalnego, dotyczące całego procesu zarządzania takim przedsięwzięciem. W metodyce programów oparto się na zarządzaniu strategicznym, a więc zawarte narzędzia i wskazówki powinny umożliwić partnerstwom lokalnym stawianie celów, które chcą realizować oraz metod ich osiągania, szczególnie poprzez planowanie projektów (przedsięwzięć) oraz operacyjne zarządzanie. Unikatowym elementem dokumentów jest zawarcie niezbędnych informacji branżowych, które powinno uwzględnić partnerstwo działające np. w dziedzinie turystyki czy przedsiębiorczości. Dokumenty wsparto też tabelami pomocniczymi, ułatwiającymi np. wyszukanie potencjalnych źródeł finansowania działań w nowej perspektywie finansowej i bibliografią. Na początku opracowań znajdują się słowniczki, ułatwiające zapoznanie się z fachową terminologią.
Praca zespołu roboczego nie była łatwa. Podczas spotkań ścierały się różne doświadczenia osobiste i zawodowe, różnorodne pomysły i podejścia, jednak wszystkim bez wątpienia zależało na stworzeniu dokumentów mających praktyczne zastosowanie dla społeczności lokalnych, które chcą tworzyć efektywne partnerstwa. Kolejnym etapem będzie weryfikacja opracowanych dokumentów w procesie konsultacji społecznych. W następnych numerach newslettera projektu Działamy Razem dokumenty programów zostaną bardziej szczegółowo omówione i przedstawione do oceny przedstawicielom organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz działaczom i liderom lokalnym. Ich zaangażowanie będzie ważnym elementem w osiąganiu całościowych rezultatów projektu Działamy Razem.
Źródło: Działamy Razem