W projekcie mającym na celu powołanie do życia nowej sieci organizacji pozarządowych z Wielkopolski jednocześnie odbywają się spotkania zespołów roboczych oraz realizowany jest cykl szkoleń skierowanych do przedstawicieli NGO i jednostek administracji publicznej.
Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego, jeden z partnerów projektu, w lutym rozpoczęło się cykl szkoleniowy dla liderów lokalnych z zakresu tworzenia i utrzymywania partnerstw lokalnych. W szkoleniach uczestniczy łącznie 18 osób – głównie przedstawicieli organizacji pozarządowych z różnych zakątków Wielkopolski. Zakres tematyczny spotkań szkoleniowych dotyczy m.in.: zasad rozwoju lokalnego opartego na partnerstwie, korzyści i przeszkód w budowaniu partnerstwa oraz budowania strategii jego działania, zadań lidera partnerstwa. Trenerem prowadzącym szkolenia jest Rafał Jaworski - prawnik, trener i doradca w projektach poświęconych partnerstwom lokalnym, rozwojowi lokalnemu, integracji społecznej i przedsiębiorczości.
Jednocześnie odbywają się szkolenia dla organizacji, które już korzystały ze wsparcia, jakie oferował projekt Działamy Razem 3. Nowością w projekcie są zajęcia poświęcone CSR oraz szkolenie antydyskryminacyjne. Oba warsztaty uświadamiają, jak ważne w życiu lokalnej społeczności są organizacje. Coraz częściej odchodzi się o myślenia o organizacji jako jedynie realizatorze swoich celów statutowych, ale traktuje się je jako jednostki współodpowiedzialne za lokalne środowisko. Stąd propozycja, aby NGO skupione w sieci poszerzały swoją wiedzę na temat społecznej odpowiedzialności biznesu oraz świadomość antydyskryminacyjną. Ogólnym celem tego ostatniego szkolenia było rozwijanie indywidualnej wrażliwości antydyskryminacyjnej oraz nabycie podstawowych umiejętności uwzględniania perspektywy równościowej w wypełnianiu zadań i misji organizacji pozarządowych.
Uczestnicy wspólnie przyjrzeli się, jak działa mechanizm dyskryminacji oraz jakie ma konsekwencje. Zidentyfikowali własne możliwości wdrażania perspektywy antydyskryminacyjnej do swojej pracy. Podjęto także próbę wspólnego wypracowania rekomendacji równościowych i antydyskryminacyjnych do standardów działania w relacji administracja-organizacje pozarządowe. W marcu odbędą się szkolenia dla przedstawicieli administracji publicznej poświęcone obsłudze narzędzi Google Apps for work, oraz dla organizacji pozarządowych - crowfunding i impact investing, a także poświęcone roli samorządu we współpracy z organizacjami. Za ich realizację odpowiedzialny jest partner projektu - Ośrodek Integracji Europejskiej Rokosowo.
W marcu i kwietniu potrwają również konsultacje społeczne czterech wypracowanych programów rozwoju i współpracy partnerstw lokalnych. Konsultacje będą się odbywały w 18 powiatach województwa wielkopolskiego. W ich ramach stworzona zostanie ankieta w wersji elektronicznej (zamieszczona m.in. na stronie projektu), dzięki której swą opinię na temat programów będą mogły wyrazić wszystkie zainteresowane osoby i podmioty. Na potrzebę sprawnego i rzetelnego przeprowadzenia konsultacji społecznych zaplanowano kampanię wizerunkową, która ma na celu promocję zaplanowanych konsultacji społecznych. Po zakończeniu konsultacji i dokonaniu analizy pogłębionej wyników, opracowana zostanie mapa problemów.
Uwieńczeniem działań SWPPG w projekcie będą cztery seminaria poświęcone idei partnerstw lokalnych. Zaplanowano, że łącznie w seminariach udział weźmie ok. 240 osób. Obecnie trwają ustalenia co do miejsc, w których seminaria zostaną zorganizowane.
Źródło: Działamy Razem